moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO

Potrzebujemy odważnej Polski i odważnej wizji Polski, musimy dalej pracować na naszą pozycją w globalnej sieci nowoczesnych gospodarek, walutą takiej gospodarki są talent, wiedza, innowacje, regulacje, skuteczność i sprawczość – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas exposé, które wygłosił dziś w Sejmie. Po południu posłowie udzielili wotum zaufania jego gabinetowi.

Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego trwało ponad godzinę. Szef nowo powołanego rządu mówił o obecnej sytuacji Polski oraz o roli, jaką może odegrać w przyszłości. – Dzisiaj złapaliśmy w żagle wiatr historii, w ostatnich latach przebiliśmy rozwojowy szklany sufit. Poziom rozwoju dochodu Polaków w relacji do najwyżej rozwiniętych gospodarek świata jest najwyższy od rozpoczęcia transformacji, a zarazem najwyższy w polskiej historii – mówił Morawiecki.

W kwestii obronności Morawiecki zwrócił uwagę przede wszystkim na rolę sojuszów oraz roli, jaka może w nich odegrać Polska. – Stany Zjednoczone, nasz sojusznik, podjęły decyzję o ponad 10-krotnym zwiększeniu kontyngentu USA w Polsce. Stajemy się bezpieczniejsi z dnia na dzień. Mamy szansę łączyć zachód ze wschodem, północ z południem Europy. To łączenie to nasz cel – podkreślił Mateusz Morawiecki. Mówił również o ostatnich latach w kontekście bezpieczeństwa Polski. – Realizacja podjętych podczas warszawskiego szczytu NATO postanowień, obecność żołnierzy armii sojuszniczych oraz pododdziałów armii amerykańskiej w Polsce, rozbudowa infrastruktury wojskowej stała się wyraźnym przykładem na to, że Polska może liczyć na wsparcie sojuszników – mówił szef rządu. Według niego jesteśmy krajem, który ma szansę odegrać rolę łączenia dążeń NATO i Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa. – Dążymy teraz do jak najdalej idącej harmonizacji działań NATO i Unii – mówił Morawiecki. – Z tą intencją wspieraliśmy pracę nad warszawską deklaracją współpracy Unii i Sojuszu. Z tym zamiarem przystąpiliśmy do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności – dodał. Szef rządu miał na myśli „deklarację warszawską” podpisaną na Zamku Królewskim w maju tego roku, gdy Polska obchodziła 15-lecie przystąpienia do UE, oraz niedawny sukces Polski, kiedy po raz pierwszy nasz kraj został liderem projektu PESCO.

Premier w przemówieniu podkreślał rolę NATO i Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwie Polski. USA nazwał naszym „głównym sojusznikiem”, a Sojusz Północnoatlantycki „fundamentem naszego bezpieczeństwa”. Zwrócił również uwagę na rolę jednoczenia się państw naszego regionu. – Będziemy kontynuować konsolidację państw naszego regionu, odnosi się to do Grupy Wyszehradzkiej oraz Inicjatywy Trójmorza – podkreślił Morawiecki dodając, że powinniśmy również współpracować z naszymi wschodnimi sąsiadami. – Chcielibyśmy wrócić również do prawdziwego strategicznego partnerstwa na wschodzie. Pragniemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą, Litwą czy Gruzją i nadać im nową jakość. Chociaż do tanga trzeba dwojga – mówił premier.

Po wygłoszeniu przez premiera exposé odbyła się w Sejmie debata. Potem parlament głosował nad udzieleniem wotum zaufania gabinetowi Mateusza Morawieckiego. Stosunkiem głosów 237 do 214 gabinet zyskał poparcie Sejmu.

KE

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
 
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kask Weterana do zdobycia!
Afganistan. Czas wracać do domu
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Krwiodawcy w mundurach
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Kurs na dyplomację
Marynarz na „Korfantym”
W drodze do Ameryki
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Podoficer, czyli lider
Co ze sprawdzianem z WF?
Siła braterstwa
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
„Dragon” wskazał cel
Moździerze dla WOT-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
CBW świętuje
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Tygrysy grasowały także nocą!
Jacht i menażki od wojska
„Albatros” wyszedł na morze
PKW Turcja już działa
A Multi-Front Operation
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Course on Diplomacy
Żandarmeria świętuje
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Borsuk pokazał swoje możliwości
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Misje kształtują charakter
Specjaliści od wsparcia
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Gorzka parada zwycięstwa
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Grupy niszczycieli czołgów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO