moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną

Polska i Stany Zjednoczone nigdy nie zostaną podzielone. Nie jesteśmy tylko sojusznikami, jesteśmy rodziną – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Mike Pence. Wiceprezydent USA spotkał się dziś z prezydentem Andrzejem Dudą, by rozmawiać m.in. o planowanym zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych przyjechał do Polski wczoraj na uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dziś przed południem Mike Pence spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy dotyczyły m.in. bezpieczeństwa energetycznego oraz obronności. – Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się podpisać finalne dokumenty dotyczące zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Wkrótce zostanie wyznaczona kolejna lokalizacja, w jakiej będą stacjonować nasi sojusznicy. Przedstawiliśmy Amerykanom szereg propozycji, które są analizowane – mówił Andrzej Duda.

Obaj prezydenci wystąpili na wspólnej konferencji prasowej, podczas której mówiono także o modernizacji polskiej armii. Prezydent RP przywołał realizowane już programy zakupu systemu Patriot oraz dostaw wyrzutni rakiet Himars. – Wkrótce czeka nas też zakup śmigłowców. Liczymy, że do przetargów przystąpią amerykańskie firmy, ponieważ produkują one sprzęt najwyższej jakości – podkreślał prezydent Duda.

Mike Pence mówił o historycznych związkach Polski i Stanów Zjednoczonych. Przywołał postaci generałów Kazimierza Pułaskiego oraz Tadeusza Kościuszki, którzy walczyli o niepodległość USA. Ich pomniki, jak podkreślał, stoją w pobliżu Białego Domu. Dodawał też, że stosunki obydwu krajów nigdy nie były lepsze. – My nie jesteśmy sojusznikami, jesteśmy rodziną. Łączą nas wartości, jak w starym polskim powiedzeniu: w imię Boga, za wolność waszą i naszą – przekonywał.

Według Pence'a w ciągu dwóch ostatnich lat Polska i USA wykonały bezprecedensową pracę, jeśli chodzi o wzrost wydatków na obronność. – Polska to jeden z ośmiu krajów NATO, która przeznacza na ten cel co najmniej dwa procent swojego PKB – podkreślał. Amerykański wiceprezydent zwrócił też uwagę na zwiększenie intensywności wspólnych ćwiczeń wojskowych i działań mających zapewnić obu państwom bezpieczeństwo cybernetyczne. Przypomniał, że wkrótce liczba stacjonujących w Polsce żołnierzy US Army zwiększy się z 4,5 do 5,5 tysiąca (na mocy porozumienia podpisanego w tym roku przez prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudę). – Wysyłamy tym samym światu sygnał, że nasze zaangażowanie w tej części Europy jest niezmienne – zaznaczył Pence. Wyraził też wobec Polski wdzięczność za odważne, jak mówił, przeciwstawienie się projektowi Nord Stream 2. Wiąże się on z rozbudową biegnącej po dnie Bałtyku nitki przesyłowej gazu, która łączy Rosję i Niemcy z pominięciem Polski. – Moskwa stara się podzielić nasz sojusz wykorzystując ropę i gaz. Polska jednak, tak jak my, zajęła twarde stanowisko. Stając razem i widząc, jak inni przywódcy NATO idą za waszym przykładem wiemy, że te plany spalą na panewce – podkreślał amerykański wiceprezydent.

Podczas konferencji kilkakrotnie powracał też temat wiz dla Polaków. – Polska znalazła się obecnie w sytuacji, w której może dołączyć do programu ich zniesienia – poinformował Pence. Jak dodał, procedura powinna zostać sfinalizowana niebawem.

Prosto z Pałacu Prezydenckiego Mike Pence udał się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowy zakończyły się podpisaniem deklaracji w sprawie technologii 5G, która ma zrewolucjonizować łączność bezprzewodową. Zaowocuje ona na przykład wzrostem prędkości przesyłania danych.

Mike Pence przyjechał do Polski w zastępstwie prezydenta Donalda Trumpa, który postanowił zostać w USA w związku ze zbliżającym się huraganem Dorian. Przełożona wizyta prezydenta Trumpa ma odbyć się jeszcze jesienią.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/KPRP, Krystjan Maj/KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
 
Ciemne strony Facebooka
Współpraca i wspólna pamięć
W jedynym słusznym kierunku
Wybierz się na wojskowe studia
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Strzelec do zadań specjalnych
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ostatnie dni kampanii 1939
Więcej żołnierzy na granicy
Legia Akademicka po raz piąty
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Dołącz do sportowców w mundurach!
Szef MON-u w Forcie Sill
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Advantages of Efficient Organization
Na granicy stratosfery
Polityka nie znosi próżni
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Afganistan. Czas wracać do domu
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Wilk na poligonie
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Szef MON odwiedził USA
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Polsko-tureckie obrady
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
KFOR: wyższy stopień gotowości
Duch Invictus jest, czas na formę
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Żołnierze bez testów z WF-u
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Course on Diplomacy
Emerytura wypłacana w … karmie
Przeprawa przez Narew
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Ziemia z misji na pamiątkę
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Test mobilności 12 Dywizji
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Zbrodnia w Zakroczymiu
Ogień na alpejskich szczytach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO