moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszają kieleckie targi zbrojeniowe!

Już po raz 27. Kielce staną się na cztery dni stolicą europejskiej zbrojeniówki. Jutro swoje podwoje otworzy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, na którym produkty zaprezentuje ponad 600 firm z całego świata. Po raz 20. częścią MSPO będzie Wystawa Sił Zbrojnych RP. Gościem honorowym, który zorganizuje wystawę specjalną będą w tym roku Stany Zjednoczone.

Przez najbliższe cztery dni, od 3 do 6 września, Kielce ponownie staną się stolicą nie tylko polskiej, ale i europejskiej zbrojeniówki. Jutro w stolicy województwa świętokrzyskiego po raz 27. podwoje otworzy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego – MSPO. Targi te są obecnie trzecią co do wielkości – po paryskiej wystawie Eurosatory (odbywające się w latach parzystych) i londyńskich DSEI (organizowane w latach nieparzystych) – imprezą wystawienniczą branży obronnej w Europie.

W ubiegłym roku w kieleckim MSPO wzięło udział 625 firm z 32 krajów, w tym 330 z Polski. Wystawa zajmowała ponad 27 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Obejrzało ją ponad 34 tysiące osób, w tym 53 oficjalne delegacje z 46 państw. W tym roku organizatorzy targów zapowiadają, że nie tylko uda się im przyciągnąć więcej wystawców, ale również, że salon odwiedzi więcej gości i rządowych delegacji.

Wystawa narodowa i człowiek z księżyca

Od kilkunastu lat częścią MSPO jest wystawa narodowa. Do tej pory potencjał swoich zbrojeniówek miały okazję zaprezentować w ten sposób: Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa. W tym roku krajem wiodącym będą Stany Zjednoczone. I Amerykanie zadbali, aby na ich wystawie narodowej było co oglądać. Już w dniu otwarciu targów, 3 września, około godz. 13 nad Kielcami przelecą cztery myśliwce F-15, latający tankowiec KC-135 oraz rozpoznawczy Boeing P-8 Poseidon. I to zdecydowanie nie będzie koniec lotniczych atrakcji z USA. Przez całe targi będzie można oglądać amerykańskie śmigłowce, w tym transportowiec Chinook, i pełnowymiarowy model samolotu F-35 A Lightning II, czyli maszyny jaką nasza armia chce pozyskać w ramach programu „Harpia”. Poza tym, podczas wystawy produkty zaprezentuje ponad sześćdziesiąt firm z USA, w tym wszystkie największe koncerny zbrojeniowe Lockheed Martin, Boeing, Raytheon, Bell oraz Northrop Grumman.

Gościem Honorowym wystawy USA będzie płk Alfred Merrill Worden – uczestnik misji Apollo 15, który spędził na powierzchni Księżyca 38 minut. Worden przebywał w kosmosie łącznie prawie 300 godzin.

Wystawa Sił Zbrojnych RP

Od dwóch dekad częścią MSPO jest Wystawa Sił Zbrojnych RP, na której prezentowane jest uzbrojenie i wyposażenie rodzimej armii. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Nowoczesne Siły Zbrojne Powstają Dziś. Bądź częścią przyszłości” i zajmie aż 8500 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej w halach A i B oraz na zewnątrz budynków. Za jej organizację i przygotowanie odpowiada Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

Jakie polskie produkty zobaczymy w tym roku w Kielcach? Będą to m.in. prototypy: nowego bojowego wozu piechoty Borsuk, czołgu Leopard 2PL i żołnierza przyszłości Tytan, a także demonstratory technologii: niszczyciela czołgów, gąsienicowej wersji 120 mm automatycznego moździerza Rak oraz osadzonego na ciężarówce Jelcz przeciwlotniczego zestawu rakietowego krótkiego zasięgu uzbrojonego w pociski CAMM.

 

Oczywiście będzie sprzęt z jednostek wojskowych, taki jak czołgi Leopard 2, 155 mm armatohaubice Krab, 120 mm moździerze automatyczne Rak na podwoziu kołowym, zestawy przeciwlotnicze Poprad czy różnego typu wozy logistyczne. Ale na MSPO pojawią się także stoiska wojskowych uczelni, instytutów technicznych, centrów edukacyjnych, muzeów oraz organizacji proobronnych i stowarzyszeń.

WIW na MSPO

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego nie zabraknie oczywiście Wojskowego Instytutu Wydawniczego, który przygotował sporo atrakcyjnych propozycji wydawniczych na tę wyjątkową imprezę. Najważniejszą z nich będzie specjalne targowe wydanie miesięcznika „Polska Zbrojna”. Znajdą go Państwo na stoiskach WIW w hali D (nr D-66) i hali C (nr C-11 – jest częścią stoiska Ministerstwa Obrony Narodowej) oraz na stoiskach Media Point. Wydanie specjalne „Polski Zbrojnej” będzie również dystrybuowane przez hostessy, a PDF magazynu jest już do pobrania na portalu polska-zbrojna.pl i w mediach społecznościowych.

Podczas targów na stoisku w hali C (i tylko tam) będzie dostępne także najnowsze, wrześniowe wydanie „Polski Zbrojnej” oraz jednodniówka z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. To naprawdę unikatowa publikacja, dołączona do niej będzie infografika (w formie plakatu A2) o dowódcach polskiego Września '39.
Na stoiskach WIW będzie można kupić również książki: „Jedno z Moich Imion Brzmi Życie”„Dwa Kroki przed Przyszłością” oraz „Jerzy”  oraz album „Ilustrowana Kronika Legjonów 1914-1918”. Wszystkie te wydawnictwa są dostępne w e-sklepie. Podczas targów ich ceny będą obniżone!

Dzień otwarty

Przez pierwsze dni (od 3 do 6 września) na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego wstęp będzie płatny. 7 września – w ramach dnia otwartego – wystawę będzie można obejrzeć za darmo, w godzinach od 10–17.

 

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Nasze wydawnictwo będziecie mogli bezpłatnie dostać w czasie trwania kieleckiej imprezy na naszym stoisku (stoisko nr D66, hala D), na stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w punkcie prasowym MSPO.

 

Czytelników, którzy nie dotrą na największe w Polsce targi zbrojeniowe, zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.

 

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz, por. Robert Suchy (CO MON)

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Będzie można zostać snajperem lądowym
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojskowi medycy ratują i leczą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Psiakrew, harmata!
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO na północnym szlaku
Wojsko inwestuje w Limanowej
Weterani i bokser „Master”
Kurs z dzwonem
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Hiszpański palimpsest
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Ogień w podziemiu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jeśli nie Jastrząb, to…
Przygotowania czas zacząć
Cena wolności
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jak wyszkolić pilota F-16?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO