moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poprady w Gołdapi

To sprzęt najnowocześniejszy w swojej klasie i produkowany w Polsce. Niezwykle ważne, aby Wojsko Polskie, w dziedzinach, w których jest to możliwe, korzystało z produktów naszego przemysłu zbrojeniowego – mówił minister Mariusz Błaszczak w Gołdapi. Szef MON wziął udział w uroczystości przekazania żołnierzom 15 Pułku Przeciwlotniczego dziewięciu zestawów rakietowych Poprad.

Poprady mogą razić samoloty, śmigłowce oraz drony oddalone maksymalnie o 5500 metrów, lecące nie wyżej niż 3500 metrów nad ziemią. Dzięki temu, że wykrywają statki powietrzne, używając zawansowanej głowicy optoelektronicznej, a nie radaru, są niemal nie do namierzenia przez nieprzyjaciela (oczywiście dopóki same nie wystrzelą jednej z czterech rakiet Grom lub Piorun, w które są wyposażone).

Dziewięć nowoczesnych zestawów przeciwlotniczych Poprad, wyprodukowanych przez spółkę PIT-RADWAR, otrzymał 15 Pułk Przeciwlotniczy w Gołdapi. To najbardziej wysunięta na północny-wschód jednostka obrony powietrznej Sił Zbrojnych RP.

REKLAMA

Kluczyki do wozów, które będą tworzyć trzy plutony ogniowe (każdy składa się z trzech pojazdów Poprad) symbolicznie wręczył żołnierzom minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef resortu podkreślał, że Poprady to sprzęt z najwyższej półki. – Najnowocześniejszy w swojej klasie i produkowany w Polsce. Niezwykle ważne jest, aby Wojsko Polskie, w tych dziedzinach, w których jest to możliwe, korzystało z produktów naszego przemysłu zbrojeniowego – podkreślał Mariusz Błaszczak.

Minister obrony zapowiedział, że jednostka z Gołdapi w najbliższych latach powiększy się. – 15 Pułk Przeciwlotniczy będzie ukompletowany bardziej niż dotychczas. Tu, na wschód naszego kraju do 16 Dywizji Zmechanizowanej i nowo tworzonej 18 Dywizji Zmechanizowanej będą trafiali absolwenci szkół wojskowych i młodsi oficerowie – wyjaśnił szef resortu obrony.

Dowódca 15 Pułku Przeciwlotniczego, płk Sławomir Kojło, podkreślał, że żołnierze od kilku miesięcy przygotowywali się do przyjęcia nowego uzbrojenia. – Już za kilka tygodni na centralnym poligonie sił powietrznych rozpoczną szkolenie taktyczne, po którym odbędą się strzelania. Jestem pewien, że żołnierze w pełni wykorzystają możliwości bojowe sprzętu, który otrzymaliśmy – podkreślał płk Kojło. Jednostka z Gołdapi wyposażona jest m.in. w przeciwlotnicze zestawy rakietowe KUB zdolne do niszczenia celów lecących na małych i bardzo małych wysokościach, zestawy artyleryjsko-rakietowe ZUR-23-2KG oraz przenośne zestawy przeciwlotnicze Grom.


Film: MON

Umowę na dostawę samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad przedstawiciele MON i spółki PIT-RADWAR podpisali w grudniu 2015 roku. Za 77 wozów polska armia zapłaci w latach 2018-2021 ponad miliard złotych. Poza jednostką w Gołdapi Poprady w pierwsze seryjne Poprady wyposażony został 8 Pułk Przeciwlotniczy. Broń mają już także żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~DeeJay
1559303640
Klik na mapy Google i sprawdźmy, gdzie leży Gołdap. 2, 3 km od granicy? Jaki jest sens trzymać jednostkę tak blisko n-pela, w zasięgu moździerza? Inne sprawa, że przy zasięgu 5,5 km można strzelić w przestrzeń powietrzną sąsiada... niech mnie ktoś przekona, że ta lokalizacja ma głębszy sens... Czy nie lepiej cofnąć jednostkę min. kilkadziesiąt km na zachód, a teren nadgraniczny nasycić regularnymi patrolami?
7C-CB-43-D6

Amerykanie odmładzają F-16
 
Dogrywka „Defendera”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Strzelnice dla terytorialsów
Rakiety z Mesko w F-35
Ochotnicy na ratunek
Więcej celowników z PCO dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Weterani znów staną na macie
PGZ będzie obecna na MSPO
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Wojsko ma ofertę dla cywili
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kolejne Groty dla wojska
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Oficer jak biała karta...
Odznaka dla ratowników pola walki
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent Duda jedzie do USA
Kraby w Bolesławcu
Mały Katyń pod Augustowem
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Defender” – pracowity poligon saperów
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Emisariusz heroiczny
Ułańska szarża
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Polskie porty bardziej otwarte
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Żołnierze w sztafecie pomocy
Szkolenie wodne podhalańczyków
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Krwawy Wołyń
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO