moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Błaszczak o ułatwieniach dla kandydatów na specjalsów

Kandydaci na żołnierzy wojsk specjalnych będą typowani już na etapie służby kandydackiej – zapowiedział dziś Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej spotkał się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z szefami Wojewódzkich Sztabów Wojskowych a przede wszystkim z uczestnikami „Wojskowego wyzwania”, czyli kampanii zachęcającej do wstępowania w szeregi armii.

Poznańskie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych zorganizowało w sobotę „Wojskowe wyzwanie”, akcję która jest częścią szerszego programu rekrutacyjnego MON – „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". – Cieszę się, że podjęliście wyzwanie i skorzystaliście z naszego zaproszenia. Życzę powodzenia w dzisiejszych ćwiczeniach i zachęcam do wstępowania w szeregi wojska – mówił minister Mariusz Błaszczak zwracając się do uczestników „Wyzwania”. Szef MON przekonywał, że warto zostać żołnierzem. – To wielka sprawa nosić mundur polskiego żołnierza. To zaszczyt i szansa dla młodych ludzi – podkreślał.

Służba w wojsku to zaszczyt

Minister Błaszczak podkreślał, że akcja „Wojskowe wyzwanie” daje – niedostępną wcześniej dla cywili – możliwość spędzenia jednego dnia w jednostce. Dzięki temu ci, którzy myślą o karierze wojskowego mogą wcześniej przekonać się czy rzeczywiście jest to ich powołanie. Mają okazję, by poznać sprzęt, jakim dysponuje armia, spróbować sił na strzelnicy czy poznać na własnej skórze rygory wojskowej dyscypliny. Poznańskie Centrum pozwoliło uczestnikom wyzwania poczuć się jak kierowca Rosomaka (na urządzeniu „Jaskier”) czy jak strzelec (na symulatorze „Śnieżnik”). Można także zweryfikować celność rzucając granatem.

– Służba w wojsku jest swoistą przygodą, czymś co pozytywnie wyróżnia – mówił minister. – Wojsko pozwala łączyć służbę ojczyźnie i realizację pasji. Tak jest w przypadku szeregowej Justyny Święty-Ersetic i Pawła Wojciechowskiego, sportowców, dzięki którym nieraz czuliśmy dumę, że jesteśmy Polakami. Sport i wojsko kształtują charakter – dodał szef resortu obrony. Justyna Święty-Ersetic zdobyła złoto na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4x400 metrów, natomiast Paweł Wojciechowski jest złotym medalistą w Glasgow podczas halowych mistrzostw Europy w 2019 roku w skoku o tyczce. Obydwoje łączą sportową pasję ze służą w wojsku – Justyna Święty-Ersetic w stopniu szeregowej, a Paweł Wojciechowski jest starszym szeregowym. – Dzięki wojsku jestem lepszym człowiekiem i sportowcem. Jestem dumny, że mogę nosić polski mundur. Zachęcam wszystkich, by spróbowali tego, co my już znamy – mówił lekkoatleta zwracając się do uczestników „Wojskowego wyzwania”.

Szybciej do wojsk specjalnych?

Minister Błaszczak przypomniał, że jednym priorytetów resortu obrony jest zwiększenie liczebności wojska. – Zależy mi również na eliminacji biurokratycznych barier, aby proces rekrutacji do wojska przebiegał płynnie – deklarował dziś szef MON i poinformował, że w piątek podpisał rozporządzenie dotyczące rekrutacji do wojsk specjalnych. Wprowadzona zmiana zakłada, że kandydaci na operatorów będą typowani przez instruktorów już na wstępnym etapie służby kandydackiej. – Selekcja kandydatów do wojsk specjalnych będzie już na wstępnym etapie służby kandydackiej. Zmiana pozwoli na ukierunkowanie przygotowania osób z odpowiednimi predyspozycjami fizycznymi i psychicznymi do służby w tym rodzaju wojsk. A jest to służba trudna i wymagająca – mówił szef resortu obrony.

Druga zmiana jest istotna dla absolwentów szkół średnich bo wydłuża termin składania wniosków o powołanie do służby kandydackiej. Dziś na złożenie dokumentów mają czas jedynie do 31 marca. – Maturzyści będą mieli więcej czasu na podjęcie decyzji i złożenie dokumentów na uczelnię wojskową – wyjaśniał minister Błaszczak.

Przyjdź i poczuj się jak żołnierz!

Szef MON wziął również udział w odprawie z szefami Wojewódzkich Sztabów Wojskowych. Podziękował też żołnierzom z mobilnych punktów rekrutacyjnych, jakie w ostatnich miesiącach pojawiły się w całej Polsce.
„Wojskowe wyzwanie” zainaugurował minister Błaszczak w lipcu Łebie. – Gwarantuję, że ci wszyscy, którzy przystąpią do Wojska Polskiego, będą mieli szansę osobistego rozwoju. Wojsko Polskie to misja, a służenie w szeregach armii to zawód godnie wynagradzany – mówił wówczas szef MON. Podkreślał, że główna ideą kampanii jest popularyzacja wiedzy na temat służby wojskowej i zachęcenie do wstępowania w szeregi armii.

Podjąć wyzwanie można w każdą sobotę w wyznaczonych jednostkach. W następną sobotę akcję organizuje 17 Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie. W sumie od 13 lipca do 24 sierpnia w tym projekcie weźmie udział 17 jednostek. Ci, którzy rozważają wybranie kariery wojskowego przez jeden dzień maja szansę sprawdzić się na strzelnicy, walce wręcz z instruktorami, obejrzeć z bliska wyposażenie znajdujące się w jednostce. W programie są też marsze z mapą, poznawanie zasad radiostacji czy zajęcia sportowe takie jak bieg slalomem, bieg na czas w hełmie i kamizelce, czy opuszczanie się na linie. Ci, którzy po takim dniu są zdecydowani zaciągnąć się w szeregi armii, mogą od razu złożyć wniosek. Na miejscu żołnierze z Wojskowych Komend Uzupełnień pomagają im wypełnić odpowiednie dokumenty.

Akcja „Wojskowe wyzwanie” zakończy się wraz z wakacjami ale nadal będzie trwać rekrutacyjny projekt "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" zainicjowany jesienią ubiegłego 2018 roku. W ramach tej kampanii w całej Polsce pojawiają się m.in. mobilne punkty rekrutacyjne (np. w letnich kurortach). Według danych resortu obrony w ostatnim czasie do WKU wpłynęło ponad 17 tysięcy zgłoszeń od kandydatów na żołnierzy. 

Joanna Tańska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~PanDan
1565097060
Nie warto iść do wojska :) Za 4k tyle wyrzeczeń? pfff
05-7B-DF-F3
~Scooby
1564461600
może mnie weżniecie ? 2 razy nie jadłem 10 dni ....
E7-FB-39-3A
~Scooby
1564374720
.. . zaraz po lotnictwie , które by mogło operować musi być chronione przed pociskami balistycznymi i manewrującymi .... . reszta to" pikuś"
E7-FB-39-3A
~Scooby
1564374600
wojny wygrywa ZMECH.
E7-FB-39-3A

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
NATO on Northern Track
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Święto stołecznego garnizonu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
Kadisz za bohaterów
Prawda o zbrodni katyńskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO