moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podwyżki dla pracowników wojska

W tym roku pensje pracowników wojska wrosną średnio o 300 zł brutto. Pieniądze mają zostać wypłacone do końca kwietnia, z wyrównaniem od początku roku. MON planuje też przyznać cywilom jednorazową nagrodę w wysokości około 1000 zł. To kolejny rok, w którym pracownicy resortu dostaną podwyżkę.

O tegorocznych podwyżkach Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w komunikacie. „Zarówno ministrowi, jak i kierownictwu resortu, zależy na tym, by wynagrodzenia pracowników wojska był godne. Dlatego podejmowane są działania, aby ich pensje były systematyczne zwiększane” – czytamy w dokumencie. To czwarty rok z rzędu, kiedy pracownicy cywilni resortu obrony narodowej otrzymają podwyżki wynagrodzeń.

Na razie nie wiadomo, jak zostanie podzielona suma przeznaczona na tegoroczny wzrost płac. To łącznie około 114 milionów zł. – Nie mamy jeszcze informacji jak zostaną podzielone te pieniądze. Przypuszczam, że ogólne zasady będą wskazane w piśmie z MON-u, a o szczegółowym ich podziale zdecydują pracodawcy w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi – mówi Krzysztof Paluch, prezes Związku Zawodowego „Militaria”.

Wiadomo jednak, że zgodnie z decyzją ministra Mariusza Błaszczaka podwyżka dla jednej osoby wyniesie średnio 300 zł brutto. Pieniądze mają zostać wypłacone do końca kwietnia, z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku.

Przedstawiciele MON-u zapowiedzieli też, że jeśli w funduszu wynagrodzeń i uposażeń pojawią się oszczędności, ponad 44 tysiące pracowników wojska otrzyma też jednorazową premię w wysokości około 1000 złotych. Pieniądze miałby być wypłacone w połowie 2019 roku, z okazji Święta Wojska Polskiego.

A to jeszcze nie wszystko. „Podejmowane są też działania, by w projekcie budżetu na 2020 rok zaplanowano podwyżki wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej w średniej kwocie 500 zł” – informuje MON.

W latach 2011-15 podwyżki wynagrodzeń pracowników były zamrożone. W roku 2016 większość cywilów pracujących w armii otrzymała podwyżki o średniej wysokości 248 zł brutto. Nieco więcej, bo 350 zł dostała grupa siedmiu tysięcy pracowników zajmujących stanowiska specjalistyczne związane m.in. z przewożeniem ładunków niebezpiecznych, teleinformatyką i kryptologią, obsługą lotnisk. W latach 2017 i 2018 średnia podwyżka dla pracownika resortu obrony wyniosła ponad 200 zł. Obecnie średnia pensja cywilów w wojsku to 4373 zł.

O podwyżki wynagrodzeń w imieniu pracowników wojska od lat zabiegają związki zawodowe. W MON działa siedem organizacji związkowych: NSZZ Pracowników Wojska, Krajowa Sekcja Pracowników Cywilnych MON NSZZ „Solidarność”, Związek Zawodowy Poligrafów, Związek Pracowników Wojska „TARCZA”, Związek Zawodowy „Militaria”, Związek Zawodowy Sektora Obronnego, NSZZ „Solidarność” 80.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~SPOŁECZNIK
1618932960
Jeśli jesteś pracownikiem resortu obrony narodowej i chcesz lepszych warunków pracy i płacy Zgłoś się do związku zawodowego https://www.facebook.com/MOZ-NSZZ-Solidarno%C5%9B%C4%87-Pracownik%C3%B3w-Cywilnych-MON-101989185362511
64-8B-D4-F8
~XYZ
1553063520
Wszystkie związki zawodowe działające w MON we wspólnym stanowisku postulowały podwyżki, najpierw w wysokości 600 zł, a później zmniejszając oczekiwania, w wysokości 550 zł. Jednocześnie związkowcy nie akceptowali trzystuzłotowej podwyżki, od początku rozmów proponowanej przez MON. "Negocjacje przypominały rozmowę »dziada z obrazem«" Po ogłoszeniu decyzji Błaszczaka Zenon Jagiełło przewodniczący największego związku zawodowego w MON NSZZ Pracowników Wojska (13 700 tys. płacących składki związkowców i 321 instytucji, w których związek ma swoje organizacje) poinformował, że w środę zbierze się prezydium związku, które zdecyduje, czy przekształcić się w komitet protestacyjny.
63-65-36-F5

Pomoc w walce z dezinformacją
 
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Kuźnie oficerskich kadr
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
„Czajka” po udanej operacji
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Kurs na dyplomację
BME pod znakiem „Miecznika”
Śląskie salwy
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
AFN znów w oktagonie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wspólny wysiłek
MON robi zakupy amunicji
Specjalsi lądują w wodzie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Nowe książeczki wojskowe
Misje kształtują charakter
Tygrysi zlot myśliwców
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Walka z niewidzialnym wrogiem
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Polska stawia na fregaty Miecznik
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
„Wolverine Strike” odpiera atak
Rumuński „Scorpion Spring”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Bój o czarną perłę w koronie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
To było wyzwanie dla wszystkich
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Jak wojsko walczy z pandemią
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Kto otrzyma Buzdygana?
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
„Defender” dotarł do Europy
Kara śmierci za życie Zofii
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Course on Diplomacy
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Sto sekund do zagłady
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Raki w Toruniu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Szczepimy się
Co ze sprawdzianem z WF?
WOT szkoli snajperów
Nowy karabin z Tarnowa
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO