moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podwyżki dla pracowników wojska

W tym roku pensje pracowników wojska wrosną średnio o 300 zł brutto. Pieniądze mają zostać wypłacone do końca kwietnia, z wyrównaniem od początku roku. MON planuje też przyznać cywilom jednorazową nagrodę w wysokości około 1000 zł. To kolejny rok, w którym pracownicy resortu dostaną podwyżkę.

O tegorocznych podwyżkach Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w komunikacie. „Zarówno ministrowi, jak i kierownictwu resortu, zależy na tym, by wynagrodzenia pracowników wojska był godne. Dlatego podejmowane są działania, aby ich pensje były systematyczne zwiększane” – czytamy w dokumencie. To czwarty rok z rzędu, kiedy pracownicy cywilni resortu obrony narodowej otrzymają podwyżki wynagrodzeń.

Na razie nie wiadomo, jak zostanie podzielona suma przeznaczona na tegoroczny wzrost płac. To łącznie około 114 milionów zł. – Nie mamy jeszcze informacji jak zostaną podzielone te pieniądze. Przypuszczam, że ogólne zasady będą wskazane w piśmie z MON-u, a o szczegółowym ich podziale zdecydują pracodawcy w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi – mówi Krzysztof Paluch, prezes Związku Zawodowego „Militaria”.

REKLAMA

Wiadomo jednak, że zgodnie z decyzją ministra Mariusza Błaszczaka podwyżka dla jednej osoby wyniesie średnio 300 zł brutto. Pieniądze mają zostać wypłacone do końca kwietnia, z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku.

Przedstawiciele MON-u zapowiedzieli też, że jeśli w funduszu wynagrodzeń i uposażeń pojawią się oszczędności, ponad 44 tysiące pracowników wojska otrzyma też jednorazową premię w wysokości około 1000 złotych. Pieniądze miałby być wypłacone w połowie 2019 roku, z okazji Święta Wojska Polskiego.

A to jeszcze nie wszystko. „Podejmowane są też działania, by w projekcie budżetu na 2020 rok zaplanowano podwyżki wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej w średniej kwocie 500 zł” – informuje MON.

W latach 2011-15 podwyżki wynagrodzeń pracowników były zamrożone. W roku 2016 większość cywilów pracujących w armii otrzymała podwyżki o średniej wysokości 248 zł brutto. Nieco więcej, bo 350 zł dostała grupa siedmiu tysięcy pracowników zajmujących stanowiska specjalistyczne związane m.in. z przewożeniem ładunków niebezpiecznych, teleinformatyką i kryptologią, obsługą lotnisk. W latach 2017 i 2018 średnia podwyżka dla pracownika resortu obrony wyniosła ponad 200 zł. Obecnie średnia pensja cywilów w wojsku to 4373 zł.

O podwyżki wynagrodzeń w imieniu pracowników wojska od lat zabiegają związki zawodowe. W MON działa siedem organizacji związkowych: NSZZ Pracowników Wojska, Krajowa Sekcja Pracowników Cywilnych MON NSZZ „Solidarność”, Związek Zawodowy Poligrafów, Związek Pracowników Wojska „TARCZA”, Związek Zawodowy „Militaria”, Związek Zawodowy Sektora Obronnego, NSZZ „Solidarność” 80.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~SPOŁECZNIK
1618932960
Jeśli jesteś pracownikiem resortu obrony narodowej i chcesz lepszych warunków pracy i płacy Zgłoś się do związku zawodowego https://www.facebook.com/MOZ-NSZZ-Solidarno%C5%9B%C4%87-Pracownik%C3%B3w-Cywilnych-MON-101989185362511
64-8B-D4-F8
~XYZ
1553063520
Wszystkie związki zawodowe działające w MON we wspólnym stanowisku postulowały podwyżki, najpierw w wysokości 600 zł, a później zmniejszając oczekiwania, w wysokości 550 zł. Jednocześnie związkowcy nie akceptowali trzystuzłotowej podwyżki, od początku rozmów proponowanej przez MON. "Negocjacje przypominały rozmowę »dziada z obrazem«" Po ogłoszeniu decyzji Błaszczaka Zenon Jagiełło przewodniczący największego związku zawodowego w MON NSZZ Pracowników Wojska (13 700 tys. płacących składki związkowców i 321 instytucji, w których związek ma swoje organizacje) poinformował, że w środę zbierze się prezydium związku, które zdecyduje, czy przekształcić się w komitet protestacyjny.
63-65-36-F5

Kierunek: przestrzeń kosmiczna
 
Polski duch w Londynie
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Śladem profesjonalistów
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Polsko-koreańska debata
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Kolejne Abramsy dla Polski
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Narada byłych szefów BBN-u
Upadek mitu mocarstwa
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Pioruny w linii
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO pozostaje w gotowości
Nowy wymiar sił powietrznych
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Kolejne Rosomaki WEM
Siedemnastka gotowa na Liban
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Włoskie Air Policing w Polsce
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Zostań szeregowym zawodowym!
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Artyleria na Marsie
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Abramsy w porcie
Ryzykowna gra ajatollahów
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
F-15 przyleciały do Łasku
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Abrams: początek historii
Dodatek za ochronę granicy
Koreański sprzęt już w Polsce
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
W Sejmie o Patriotach
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
„Albatros” pisze swoją historię
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Ukraina otrzyma Patrioty?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO