moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Za trzy lata Muzeum Wojska Polskiego będzie już na Cytadeli

Na przełomie kwietnia i maja zostanie wybrana firma, która rozpocznie budowę kompleksu kulturalno-muzealnego na warszawskiej Cytadeli. Znajdzie tu swoją nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego. Pierwsi goście będą mogli odwiedzić MWP pod nowym adresem za trzy lata.


– Ta budowa to jedna z największych inwestycji kulturalnych w Polsce – tak Dariusz Matlak, zastępca dyrektora MWP ds. inwestycyjnych, mówi o projekcie dotyczącym warszawskiej Cytadeli. Powstanie tu jeden z większych kompleksów kulturalno-muzealnych w Europie, a jego częścią będzie nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

Dziś wojskowa placówka mieści się przy Alejach Jerozolimskich w jednym ze skrzydeł Muzeum Narodowego. – Plany zakładają, że muzeum zostanie ulokowane w dwóch bocznych budynkach na Cytadeli, a środkowy gmach zajmie Muzeum Historii Polski, które od powołania w 2006 roku nie ma stałej siedziby – wyjaśnia płk Janusz Pilzak, szef biura budowy nowej siedziby MWP.

Wokół placu Gwardii

Zgodnie z projektem pracowni WXCA, która zwyciężyła w 2009 roku w konkursie architektonicznym, trzy budynki będą ułożone w podkowę, a między nimi powstanie dwuhektarowy plac Gwardii przeznaczony m.in. na defilady wojskowe i państwowe uroczystości. Pod nim ulokowany zostanie dwupoziomowy parking podziemny na ponad 700 miejsc.

Pawilon południowy pomieści nowoczesną wystawę stałą MWP, ekspozycje czasowe i sale konferencyjne. Pawilon północny zajmą pomieszczenia administracyjne i wystawowe, a za nim zostanie ulokowana plenerowa wystawa ciężkiego sprzętu wojskowego. W gmachu głównym, oprócz pomieszczeń Muzeum Historii Polski, znajdą się także magazyny i pracownie konserwatorskie MWP. Na ponad 30 ha przestrzeni Cytadeli zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku, restauracje, wieżę widokową, amfiteatr, strzelnicę.

Przetargi i konkursy

W sierpniu 2017 roku Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło przetarg na generalnego wykonawcę prac w ramach I etapu budowy nowej siedziby. Zamówienie warte 320 mln zł obejmuje m.in. budowę pawilonu południowego, podziemnego parkingu, placu Gwardii oraz kwestie niezbędnej infrastruktury technicznej.

Oferty na przetarg nadesłały czołowe firmy budowlane na polskim rynku: Warbud SA, konsorcjum HOCHTIEF-POLAQUA SA, konsorcjum PORR - PORR Bau, Mostostal, Budimex i konsorcjum IDS–Marbud. – Oferty otworzyliśmy 18 stycznia, teraz trwa ich sprawdzanie i uzupełnianie – podaje Dariusz Matlak. Zwycięzca zostanie wybrany pod koniec kwietnia lub na początku maja i wówczas na Cytadeli ruszą prace budowlane.

– Także w kwietniu ogłosimy konkurs na koncepcję wystawy stałej, która będzie się mieścić w pawilonie południowym – zapowiada wicedyrektor MWP. Dzięki temu pierwsi goście będą mogli odwiedzić Muzeum w nowej siedzibie już w 2021 roku. Kolejnym etapem prac ma być budowa pawilonu północnego, który powinien być gotowy w 2024 roku.

Pierwsze, wstępne prace budowlane na Cytadeli rozpoczęto już jesienią 2016 roku. Postawiono wówczas nową szeroką bramę od strony Wisłostrady, która umożliwi wjazd na teren fortyfikacji sprzętu budowlanego, a później także zabytkowych pojazdów wojskowych. – Za zgodą konserwatora zabytków zdemontowano odcinek historycznego muru obronnego, a cegły będą wykorzystane do odtworzenia muru nad budowanym wjazdem – wyjaśnia płk Pilzak.

Wojska dla miasta

Cytadelę Warszawską kazał zbudować car Mikołaj I po upadku powstania listopadowego, aby kontrolować polski ruch niepodległościowy. Twierdza pełniła też rolę więzienia śledczego oraz miejsca straceń polskich działaczy narodowych i rewolucjonistów. Cytadela powstała na terenie XVII-wiecznego konwiktu pijarów, a otwarto ją po dwóch latach budowy 4 maja 1834 roku. W XIX i XX wieku w Cytadeli stacjonowały jednostki i dowództwa wojskowe, kolejno: carskie, niemieckie i polskie. Do końca 2013 roku mieściło się tu Dowództwo Wojsk Lądowych, potem oddziały Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz innych wojskowych instytucji. W przyszłości teren ten ma być przekazany warszawiakom w ramach tzw. Cytadeli Muzeów. W jej skład wejdzie MWP, Muzeum Historii Polski oraz istniejące już na terenie twierdzy: Muzeum X Pawilonu, upamiętniające ofiary carskiego więzienia śledczego dla więźniów politycznych i otwarte 17 września 2015 roku Muzeum Katyńskie, oddział MWP.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: WXCA

dodaj komentarz

komentarze


US Army od kuchni
Pancerna walka w mieście
NATO i kosowska łamigłówka
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Podwyżki dla pracowników wojska
Szef NATO w Warszawie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Kościuszko na czele insurekcji
„Zoom na proobronność”
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Herculesem dookoła świata
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Podniebny trening transportowców
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Spędź sobotę w WAT
Wizja marszałka prysła w Rydze
Generała Andersa akces do NATO
Cel – bezpieczna Europa
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Rok intensywnych ćwiczeń
Jastrzębie widzą w ciemności
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
75 lat od wielkiej ucieczki
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
To był realny plan odbudowy Polski
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Trzecia Setka Komandosa
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Trening na wieżowcu i nad wodą
Drugie życie Wilczego Szańca
Pogromcy czołgów poszukiwani
Premier odwiedził GROM
201 maratonów w 201 krajach
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
A Biting and Tracking Commando
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Step ahead in a different world
Kraby na służbie w Sulechowie
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
General Anders Joins NATO
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Kampania wyborcza poza armią
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO