moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Medale dla stoczni i kopalni

Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek", Stocznia Gdańska i Stocznia Szczecińska zostały odznaczone złotymi medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Wyróżnienia przyznał minister Antoni Macierewicz za szczególne zasługi w działalności na rzecz suwerennej i niepodległej Polski podczas protestów robotniczych w latach 1970, 1980 i 1981.

– Byliście gotowi dla wolności Polski zaryzykować życie, postawiliście na szali wszystko, co najważniejsze. Wasze poświęcenie i walka doprowadziły Polaków do niepodległości – mówił minister obrony Antoni Macierewicz w siedzibie MON-u podczas ceremonii przyznania odznaczeń zakładom, których robotnicy brali udział w protestach w okresie PRL-u.

Za działalność na rzecz bezpieczeństwa kraju i walki o niepodległość Polski szef resortu obrony odznaczył złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”: Kopalnię Węgla Kamiennego „Wujek", Stocznię Szczecińską (dawniej im. Adolfa Warskiego) i Stocznię Gdańską.

Walczyli jak żołnierze

– Jesteście przedstawicielami polskich robotników, którzy przejęli od polskich żołnierzy obowiązek walki o niepodległość kraju, dziękuję wam w imieniu Rzeczypospolitej – mówił minister do przedstawicieli odznaczonych instytucji.

Jak dodał Antoni Macierewicz, w czasach komunistycznych mówiono, że robotnicy protestowali, bo chodziło im tylko o podwyżki i lepsze życie. – Walczyliście o lepsze życie dla Polaków i Polski, abyśmy nie byli traktowani jak niewolnicy przez sowiecki reżim, a sprowadzanie waszej walki tylko do spraw ekonomicznych było próbą rozbicia polskiego ruchu niepodległościowego – mówił szef resortu obrony.

Minister przypomniał też, że w latach 1970 i 1981 sowieccy oficerowie w polskich mundurach wyprowadzili przeciw robotnikom polskich żołnierzy, aby skonfliktować wojsko ze społeczeństwem. – Nienawiść między Polakami miała stać się źródłem siły sowieckiej. Chodziło o to, żeby rękoma Polaków zamordować nadzieję polską, ale wy sprawiliście, że te zamiary obróciły się wniwecz – mówił szef MON-u.

Bohaterscy robotnicy

Podczas uroczystości głos zabrali również przedstawiciele wyróżnionych zakładów. – Ofiara krwi naszych braci górników zabitych 16 grudnia 1981 roku uczyniła z nich bohaterów, których do dziś czcimy – mówił Michał Paprotny, dyrektor Kopalni „Wujek”, dziękując za medal. Podkreślił też, że dziś ważne są wszystkie inicjatywy podejmowane w celu upamiętnienia tamtych wydarzeń.

Przemysław Sztandera, wiceprezes Stoczni Gdańsk SA przypomniał, że stocznia jest kolebką Solidarności, symbolem walki o wolność i demokrację naszego kraju. – Za tę wolność stocznia zawsze będzie gotowa walczyć – mówił Sztandera.

Prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego (zarządca majątku Stoczni Szczecińskiej) Andrzej Strzeboński dodał z kolei, że otrzymany dziś medal to odznaczenie dla pokoleń stoczniowców, którzy zawsze stawali do walki w imię wolności, solidarności i sprawiedliwości.

Za działalność na rzecz suwerennej Polski minister obrony wyróżnił złotymi medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju” Szczepana Chojnackiego, Jana Jasińskiego, Janusza Kotowicza i listem gratulacyjnym śp. Kazimierza Szołocha – członków gdyńskiego komitetu strajkowego z 1970 roku.

Uroczystość zakończyła się defiladą Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przed Ministerstwem Obrony Narodowej i złożeniem wieńca pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.

Walki o wolność

Kopalnia „Wujek”, Stocznia Gdańska i Stocznia Szczecińska są symbolami oporu i walki o niepodległość Polski w czasach komunistycznych. W grudniu 1970 roku przez Wybrzeże przetoczyła się fala demonstracji przeciwko PRL-owskim władzom. Strajki wybuchły m.in. w obu stoczniach. Do stłumienia protestów władze wysłały uzbrojone oddziały milicji i wojska, które użyły broni i ostrej amunicji.

17 grudnia w Szczecinie w kierunku demonstrujących oddano strzały, zginęło 14 osób. Kolejne dwie zostały zastrzelone następnego dnia w czasie starć w okolicach bram stoczni. Także w Stoczni Gdańskiej podczas tłumienia protestów zabito trzech robotników. W sumie, według oficjalnych danych, na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul zginęło 45 osób, a ponad 1100 zostało rannych.

Stocznie zapoczątkowały też kolejne protesty latem 1980 roku. 14 sierpnia jako pierwsza strajk okupacyjny ogłosiła załoga Stoczni Gdańskiej. Szybko przekształcił się on w ogólnopolski protest społeczeństwa przeciw władzy komunistycznej, do którego przyłączały się kolejne zakłady, w tym stocznia w Szczecinie. Strajki zakończyły się 31 sierpnia podpisaniem ze stroną rządową porozumień, które przewidywały spełnienie postulatów robotników, m.in. demokratyzacji Polski i poprawy warunków życia. Strajki zapoczątkowały też tworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Kiedy 13 grudnia 1981 roku władze PRL-u ogłosiły wprowadzenie stanu wojennego, w zakładach zorganizowano strajk okupacyjny. W Szczecinie protesty rozbiły oddziały wojska, milicji i ZOMO, strajkujących stoczniowców gdańskich uzbrojone oddziały ZOMO siłą usunęły ze stoczni. Najbardziej dramatyczne wydarzenia rozegrały się 16 grudnia na terenie Kopalni „Wujek", gdzie doszło do masakry górników. Siły milicji i ZOMO spacyfikowały protestujących, od kul zginęło dziewięciu górników, a ponad 20 zostało rannych.

Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” nadawany jest przez ministra obrony narodowej osobom, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Może go również otrzymać jednostka wojskowa, organizacja lub instytucja m.in. w uznaniu działań na rzecz bezpieczeństwa kraju.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Włodek
1513973220
A dlaczego zapomniano o Stoczni Gdynia? Wieczorem w TVP Sekretarz PZPR Kociołek apelował o powrót do pracy, a na stoczniowców czekały czołgi.
2F-C6-D5-B8

Centrum Szkolenia WOT świętuje
 
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Pokazali bojowego ducha
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Przysięga w Limanowej
Nie szpital, a instytut
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
„Ryś” z laserem
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Ratownicy na medal
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Honor weteranom misji!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
WAM wraca po latach
Podróż po AWACS-ie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ostatnia droga Pileckiego
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO