moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raki w Błękitnej Brygadzie

Osiem nowych samobieżnych moździerzy Rak oraz cztery wozy dowodzenia, czyli tzw. kompanijny moduł ogniowy, trafiły w poniedziałek do 12 Brygady Zmechanizowanej. – To zupełnie nowa jakość artylerii – mówią żołnierze szczecińskiej brygady. Oficjalne przyjęcie sprzętu na stan jednostki odbędzie się za tydzień.

12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina stała się drugą jednostką w Polsce wyposażoną w samobieżne moździerze Rak. Do Szczecina dotarł w poniedziałek kompletny kompanijny moduł ogniowy, składający się z ośmiu moździerzy oraz czterech wozów dowodzenia. W czerwcu tego roku taki sam moduł trafił do wyposażenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

– Nowy sprzęt znacząco wzmocni siłę ognia 12 Brygady Zmechanizowanej. To zupełnie nowa jakość artylerii – mówi ppłk Krzysztof Karczewski, szef artylerii 12 Brygady Zmechanizowanej. – Kompanijny moduł ogniowy jest całkowicie samodzielny w działaniu, pozwoli wykonywać zadania szybko i dokładnie – dodaje. Do tej pory podstawową bronią artylerii 12 BZ były armatohaubice Dana.

Jak podkreśla oficer Błękitnej Brygady, żołnierze, którzy będą służyli w kompanijnym module ogniowym zostali już przeszkoleni. W sierpniu i wrześniu przeszli trening w Stalowej Woli. Teraz nowy sprzęt przejdzie badania eksploatacyjne, które sprawdzą możliwości bojowe pojazdów. – W przyszłym roku Raki i wozy dowodzenia będą już w pełni służyć jednostce – zapowiada ppłk Karczewski.

Za tydzień jednostka uroczyście przejmie dostarczone dzisiaj Raki. Wówczas proporzec dowódcy zostanie zatknięty na wozie dowodzenia dowódcy kompanii.

Samobieżny moździerz Rak bazuje na kołowym transporterze opancerzonym Rosomak i jest przeznaczony do bezpośredniego wsparcia ogniowego na szczeblu batalionu. Moździerz samobieżny 120 mm może prowadzić ogień pośredni, półpośredni i na wprost do celów stałych, jak np. fortyfikacje czy punkty obronne, stanowiska dowodzenia i obserwacyjne, a także celów ruchomych, np. pojazdów. Wystrzeliwuje osiem pocisków na minutę, których zasięg wynosi 10 km.

Raki są wyposażone w system nawigacji Talin+GPS, komputer pokładowy z systemem kierowania ogniem, a także systemy naprowadzania, łączności, wykrywania namierzania laserem oraz obserwacji. Jego obronę stanowią m.in. wyrzutnie granatów dymnych. Uzbrojony jest także w karabin maszynowy kalibru 7,62 mm.

Umowę na zakup kompanijnych modułów ogniowych pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON oraz konsorcjum firm Huta Stalowa Wola SA i Rosomak SA podpisano w kwietniu 2016 roku, a jej wartość wynosi prawie miliard złotych. Docelowo do armii trafi osiem modułów ogniowych, w skład których wchodzą samobieżne moździerze Rak, wozy dowodzenia, amunicyjne i rozpoznawcze. Do 2019 roku do Wojska Polskiego mają trafić łącznie 64 samobieżne moździerze Rak i 32 wozy dowodzenia.

 

Marcin Górka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze

~Dinozaur
1508915460
"Do Szczecina dotarł w poniedziałek kompletny kompanijny moduł ogniowy, składający się z ośmiu moździerzy oraz czterech wozów dowodzenia. Piszecie "kompletny". Jaki on kompletny ??? Gdzie są wozy rozpoznania artyleryjskiego ? Gdzie wozy amunicyjne ? Gdzie wozy remontu uzbrojenia ? Jeśli zdaniem redakcji jest to kompletny moduł ogniowy RAK, to co nim nie jest ??
12-4A-F4-9C
~ja
1508766360
Wozy dowodzenia zamiast obecnie zastosowanego stanowiska strzeleckiego powinny być wyposażone w ZSMU 12,7mm z ZM Tarnów. To jest wymóg czasu, bezpieczeństwa strzelca i załogi. Sprzęt elektroniczo-optyczny " zainstalowany w głowicach ZSMU widzi więcej niż oczy żołnierza.
80-AB-16-01

Roszady personalne w PGZ-ecie
 
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
W rezerwie pasywnej będą oceny
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Avenger” na Monte Cassino
Rusza kwalifikacja wojskowa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Śnieg może być groźną bronią
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Ślubowanie kadetów OPW
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Spadochroniarze na Podlasiu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Bruksela przed szczytem
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lekcje z frontu
Zamiana po włosku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lista trupich główek
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojna o porządek świata
Cud w Trewirze
Invictus w zimowym stylu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rakietowy szach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Dobrowolsi – czas start!
Zielone światło dla Barbary
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Pierwszy skok
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowy szef CWCR
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Liban uznany za strefę działań wojennych
Którą drogą do armii?
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Skromny początek wielkiej wojny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON-u w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO