moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pobiegną dla płk. Berdychowskiego

Szczegółów nie zdradzają. Wiadomo tylko, że z 10-kilogramowymi plecakami przebiegną po bieszczadzkich szlakach i bezdrożach 30 km. Takie zadanie czeka śmiałków, którzy wystartują w pierwszej edycji „Maratonu-Selekcji”. Ekstremalny bieg poświęcony jest pamięci płk. Sławomira Berdychowskiego, twórcy i pierwszego dowódcy jednostki Agat.

Memoriał im. płk. Berdychowskiego odbędzie się 7 października w Bieszczadach. W Cisnej spotkają się żołnierze jednostek specjalnych, wojsk lądowych, sił powietrznych oraz marynarki wojennej. Obok wojskowych pobiegną także funkcjonariusze służb mundurowych i cywile.

– Od roku nosiłem się z tym pomysłem. Cieszę się, że teraz mogę zorganizować memoriał i w ten sposób uczcić pamięć swojego dowódcy – mówi mjr rez. Wojciech Zacharków „Zachar”, były żołnierz jednostki Agat. Oficer przez lata odpowiadał za przygotowanie selekcji do gliwickiej jednostki specjalnej, był też szefem grupy szkolenia bazowego. – Płk Berdychowski, twórca i pierwszy dowódca Agatu, stworzył założenia do pierwszej selekcji do naszej jednostki. To właśnie on przygotowywał mnie do prowadzenia tego ekstremalnego sprawdzianu w górach, przekazywał wartości, którymi się kierował i wpoił zasady, jakie obowiązywały w wojskach specjalnych – dodaje.

Śladami pułkownika

Miejsce „Maratonu-Selekcji” nie jest przypadkowe. Miłośnicy ekstremalnego biegania spotkają się w Bieszczadach, bo to właśnie tam przed laty – we wrześniu 2011 roku – odbyła się pierwsza selekcja do jednostki Agat. – Przez lata, zgodnie z wizją płk. Berdychowskiego, dobierałem najlepszych kandydatów do służby. Teraz nadszedł czas, by tym sportowym wyczynem oddać mu hołd. Był bezkompromisowym komandosem i dowódcą, ponadprzeciętnie sprawnym, zaangażowanym oraz profesjonalnym żołnierzem, nigdy nie bał się nowych wyzwań – dodaje „Zachar”.

Ale do selekcji nawiązuje nie tylko miejsce biegu. Podczas tego kilkudniowego sprawdzianu w górach kandydaci do jednostki specjalnej przechodzą setki kilometrów i wykonują bardzo trudne zadania. Przeważnie ostatnim z nich jest tzw. maraton-test wytrzymałości. Niemal bez odpoczynku kandydaci na specjalsów biegną po nieoznakowanej trasie, nie wiedząc, gdzie i kiedy nastąpi koniec zadania. – Maraton jest testem wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Jego uczestnicy są skrajnie zmęczeni, doskwierają im kontuzje, głód, a muszą się jeszcze zmobilizować i dać z siebie wszystko – opisuje „Zachar”. – I podobnie będzie w Bieszczadach 7 października. Nie podajemy szczegółów trasy, nie informujemy o przeszkodach, jakie będą musieli pokonać zawodnicy – dodaje.

Ciężki plecak i wiele niepewności

Wiadomo jednak, że trasa, którą przemierzą zawodnicy „Maratonu-Selekcji” liczyć będzie około 30 km. Śmiałkowie pobiegną po górskich szlakach i bezdrożach, będą musieli pokonać różne przeszkody terenowe i sprawdzić się podczas strzelania. Na trasie poruszać się będą jedynie na podstawie otrzymanych tuż przed startem wytycznych i znaków specjalnych umieszczonych na drodze.

Organizatorzy memoriału wymagają, aby każdy miał ze sobą m.in. bluzę z długim rękawem, buty trekkingowe, plecak o pojemności minimum 25 l, o minimalnej wadze 10 kg.

Zwycięzcy nie otrzymają nagród, bo liczy się udział w biegu i idea, a nie sportowa rywalizacja. – Nagrody przekazane przez sponsorów, będzie mógł w losowaniu wygrać każdy, kto ukończy bieg – dodaje Zachar.

Koszt udziału w memoriale to 190 zł (z tego 50 zł jest przeznaczone na wsparcie Fundacji Sprzymierzeni z GROM, której celem jest pomoc poszkodowanym w służbie żołnierzom i funkcjonariuszom innych służb). Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.biegrzeznika.pl/maraton-selekcja/

Płk Sławomir Berdychowski (ur. 07.08.1968 r., zm. 09.02.2016 r.) od początku służby związany z wojskami specjalnymi. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i zaraz po promocji przeszedł selekcję do jednostki GROM. W latach 1991–1992 brał udział w Taktycznym Kursie Jednostek Przeciwterrorystycznych, prowadzonym przez specjalistów z USA, po którym został operatorem sekcji szturmowej GROM-u. W tej jednostce przeszedł przez wszystkie szczeble dowodzenia, był m.in. dowódcą zespołu bojowego, instruktorem i kierownikiem selekcji. Od maja 2011 roku dowodził jednostką Agat, w 2014 roku ukończył studia generalskie i zaczął służbę w Inspektoracie Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Brał udział w misjach wojskowych m.in. na Haiti, w Slawonii i Afganistanie. Zmarł nagle w 2016 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WAM wraca po latach
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Pokazali bojowego ducha
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAT-owskie eksperymenty na ISS
NATO on Northern Track
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Podróż po AWACS-ie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Nie szpital, a instytut
Cień atomowej zagłady
Ratownicy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO