moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Telemedycyna z WIM pomoże chorym na serce

Konsorcjum, na którego czele stoi Wojskowy Instytut Medyczny, opracowało nowatorski projekt opieki nad chorymi na serce wykorzystujący telemedycynę. Pacjenci trafią do przeszkolonych pielęgniarek, które przeprowadzą zaawansowane badania, a wyniki prześlą do kardiologa. Dzięki programowi skrócą się kolejki do specjalistów i polepszy jakość leczenia.


Pierwsi pacjenci skorzystają z programu na początku 2017 roku. – Osoby z niewydolnością serca to chorzy, którym nawet najlepsza opieka szpitalna nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa, jeżeli po wypisie do domu nie podlegają regularnej ocenie kardiologicznej – mówi gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Generał zauważa, że kardiologów jest niewielu, tymczasem chorych na serce stale przybywa, także wśród wojskowych. Pacjenci czekają więc w długich kolejkach na wizytę u lekarza, a w tym czasie ich stan często się pogarsza. W rezultacie pacjent dostaje kolejne skierowania do szpitala. Niekiedy zaś jego stan jest już tak ciężki, że kończy się śmiercią.

Szybsza diagnoza

Ten problem ma rozwiązać projekt „Amulet”. Jego celem jest utworzenie systemu opieki nad chorymi z niewydolnością serca wykorzystującego telemedycynę oraz nowoczesne metody nieinwazyjnej oceny hemodynamicznej, czyli dotyczącej krążenia krwi w układzie sercowo-naczyniowym.

Zgodnie z założeniami „Amuletu” pacjenci, także żołnierze, będą trafiali do specjalnie przeszkolonych pielęgniarek, które przeprowadzą zaawansowane badania. Całe badanie potrwa kilkanaście minut, a jego wyniki zostaną natychmiast przesłane Internetem do kardiologa pracującego w placówce objętej programem. – Testy będą obejmowały m.in. ocenę częstości rytmu serca, ciśnienia tętniczego oraz objętości wyrzutowej lewej komory. Badany będzie także stan uwodnienia klatki piersiowej, co jest jednym z kluczowych parametrów, nadmiar wody bowiem powoduje u chorych duszności – wylicza ppłk dr n. med. Paweł Krzesiński, kardiolog z WIM.

Po analizie danych specjalista oceni stan pacjenta, wybierze najlepszy sposób leczenia, dostosuje dawki leków do aktualnych potrzeb i ustali termin kolejnej wizyty. Wszystkie te zalecenia chory dostanie, zanim jeszcze opuści gabinet pielęgniarki.

Dzięki „Amuletowi” nie będzie konieczny bezpośredni kontakt z lekarzem, co zmniejszy kolejki do specjalistów i usprawni badania. – W przyszłości część danych będzie analizowała aparatura badawcza wspomagając decyzję lekarską, a kardiolog będzie mógł w krótszym czasie podejmować więcej decyzji – dodaje ppłk Krzesiński.

W ramach projektu ma powstać też urządzenie do monitorowania chorych w domu. – Będzie przeznaczone dla pacjentów najbardziej zagrożonych z powodu niewydolności serca, dla których nawet wizyty co kilka dni w przychodni są niewystarczające do uchwycenia zmian chorobowych – tłumaczy kardiolog z WIM. Urządzenie będzie w domowych warunkach oceniało te same parametry co aparatura w gabinecie. Dzięki temu chory będzie mógł badać się codziennie, a lekarz na bieżąco dostanie informacje o stanie pacjenta.

W trójce najlepszych

Program opracowało konsorcjum, którego liderem jest WIM. W skład grupy wchodzą także: Wojskowa Akademia Techniczna, 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz firma InfoSCAN SA.

Konsorcjum zgłosiło projekt do konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – W zakończonej w połowie maja trzeciej edycji konkursu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych – STRATEGMED” „Amulet” znalazł się w trójce najwyżej ocenionych projektów rekomendowanych do dofiansowania – podkreśla gen. Gielerak.

W konkursie NCBR, którego celem jest uzyskanie postępu w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych w czterech obszarach: kardiologii i kardiochirurgii, onkologii, neurologii oraz medycynie regeneracyjnej, złożono 82 wnioski. 62 z nich komisja konkursowa oceniła pozytywnie, ale tylko 9 rekomendowała do dofinansowania. – Cieszymy się, że rozwiązanie stworzone przez konsorcjum, w którym prym wiodą wojskowi medycy i naukowcy, zostało docenione w ramach programu Centrum – podkreśla prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony.

Podpułkownik Krzesiński podaje, że prace przygotowawcze nad projektem już ruszyły. W ramach fazy pilotażowej w WIM powstał punkt, w którym badają się pacjenci. – W ten sposób oceniamy bezpieczeństwo systemu i sposób działania jego procedur – wyjaśnia kardiolog.

Zanim jednak ruszy cały program, musi zostać podpisana umowa z NCBR, co nastąpi prawdopodobnie do końca tego roku. Dlatego pierwsi pacjenci będą mogli korzystać z „Amuletu” od 2017 roku.

Początkowo powstaną trzy przychodnie, w których będą prowadzone badania: przy szpitalu na Szaserów, wojskowym szpitalu we Wrocławiu oraz prawdopodobnie przy klinice Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. – Potem chcemy włączać do programu kolejnych partnerów z tych trzech miast, aby stworzyć sieć kilkunastu punktów ambulatoryjnych – wyjaśnia lekarz. Docelowo ma powstać system ogólnopolski, obejmujący też punkty badań w mniejszych miejscowościach.

Całkowity koszt projektu to ponad 13 mln zł, z czego NCBR dofinansuje 12,7 mln zł. Pozostałą część zapłaci konsorcjum.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Śladami ojca
„Pierwsza Drużyna” na start
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nie szpital, a instytut
Abramsy w pętli
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polska wiktoria na Monte Cassino
By Polska była bezpieczna
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
They Will Check The Training Results in Combat
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO