moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko zbudowało most na Rabie

Kilkuset mieszkańców Rokicin Podhalańskich oraz trzech okolicznych wiosek będzie miało ułatwiony dojazd do pracy, szkoły i sklepów. Saperzy z 3 Batalionu Inżynieryjnego z Niska zbudowali nowy most w gminie Raba Wyżna. Stary zniszczyła powódź.


– Wojsko przekazało gminie solidnie zbudowaną konstrukcję. W ciągu dwóch miesięcy żołnierze ponownie połączyli mieszkańców miejscowości rozdzielonej przez rzekę. Z przeprawy będą korzystali także ludzie z trzech innych miejscowości, którzy do tej pory byli zmuszeni do wielokilometrowych objazdów – mówi Andrzej Dziwisz, wójt gminy Raba Wyżna.

Najtrudniej było z palami

Nowy most, który zastąpił starą konstrukcję zniszczoną przez powódź, zbudował pododdział saperów wchodzących w skład wojskowych jednostek odbudowy. Od 29 września, kiedy ruszyła budowa, w kolejnych jej etapach uczestniczyło 18 żołnierzy. Grupą dowodził st. chor. Mariusz Wiśniowski – doświadczony saper, który brał udział w budowie kilkunastu tego typu przepraw w różnych miejscowościach.

– Najtrudniejsze było wbicie w skaliste podłoże ośmiu pali rurowych. Osadzenie jednego trwało czasami nawet trzy dni. Później było już łatwiej. Kierowałem doświadczonymi specjalistami, którzy doskonale znają się na swojej pracy – podkreśla st. chor. Mariusz Wiśniowski.

Na ceremonię przecięcia wstęgi oprócz przedstawicieli lokalnych władz przyszło wielu mieszkańców, którzy doceniają wojskową pomoc. Efekty pracy swoich podwładnych oglądali także dowódcy, wśród nich płk Daniel Król, pełniący obowiązki szefa Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego RSZ. – Muszę przyznać, że jest to jedna z lepszych betonowych konstrukcji, jaką wojsko zbudowało w ostatnich latach – ocenił płk Król.


Żołnierze batalionu w ramach wojskowych jednostek odbudowy w przyszłym roku wybudują kolejne trzy mosty. Jeden z nich powstanie w Skoczowie w powiecie cieszyńskim, kolejny w miejscowości Zynie w gminie Księżpol. Trzecia z zaplanowanych dla batalionu inwestycji mostowych w 2015 roku będzie realizowana w miejscowości Siedlów w gminie Żarnów.

Wojskowe jednostki odbudowy

W armii istnieje już dziesięć wojskowych jednostek odbudowy. Powstały na bazie jednostek inżynieryjnych w Nisku, Brzegu, Dęblinie, Głogowie, Kazuniu, Inowrocławiu i Szczecinie, Krośnie Odrzańskim, Chełmnie – garnizonach położonych w rejonach występowania największych zagrożeń klęskami żywiołowymi.

Ich powstawanie podzielono na dwa etapy. W pierwszym, w 2013 roku, sformowano cztery WJO na bazie: 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, 4 Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie, 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku oraz 1 Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie. W ich składzie znalazło się ponad 400 żołnierzy. W drugim etapie (2014 rok) sformowano sześć pozostałych WJO.

We wszystkich dziesięciu jednostkach pracuje blisko 1300 żołnierzy i pracowników wojska. Do dyspozycji mają blisko tysiąc sztuk różnego rodzaju maszyn i sprzętu niezbędnego w akcjach pomocowych.


Wkrótce do wojskowych ratowników mają trafić m.in. łodzie hybrydowe, kolejne mosty składane oraz sprzęt potrzebny do wykonania prac pomocniczych przy budowie mostów (dojazdy, ścianki szczelne). Żołnierze WJO zostaną wyposażeni także w specjalistyczne zestawy narzędzi pneumatycznych, zestawy ratunkowe oraz elektrownie dużej mocy. Zwiększy się również mobilność wyspecjalizowanych pododdziałów inżynieryjnych dzięki doposażeniu ich w nowe pojazdy transportowe (w tym wielotonażowe) oraz zestawy niskopodwoziowe.

W 2014 roku specjaliści wojsk inżynieryjnych z istniejących oraz formowanych WJO zrealizowali 21 zadań. Jedno – budowa mostu w miejskości Nietulisko Małe – zakończy się w kwietniu 2015 roku.

Najważniejsze inwestycje to: budowa ośmiu mostów w miejscowościach: Skawa, Ryków, Zbereż, Kryłów, Kasina Wielka, Wierzchoniów i Rokiciny Podhalańskie. W dwóch miejscowościach Pstrąże i Borek-Zabornia saperzy wykonali rozbiórki konstrukcji mostowych. Wykonali też cztery remonty obiektów nawodnych. Trzy takie konstrukcje rozebrali. Przeprowadzili także remont skansenu w miejscowości Mniszew, zbudowali prom w miejscowości Żelazny Most i prowadzili prace ziemne przy boisku sportowym oraz remont infrastruktury drogowej w gminie Hanna.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. Mariusz Wiśniowski

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1418897100
Ładny most. Szacunek.
4B-26-E9-39
~młotkowy
1418747700
Kapral z młotkiem w ręku... coś tu jest nie tak :D
CA-41-C0-E1
~Katol
1418725980
w komercyjnej firmie, ktoś kto wbija młotkiem gwoździe musi mieć zabezpieczenie uszu. i nie jest to czapka. p.s. o nakolannikach nie będę przypominał .
4B-26-E9-39

„Strzała weterana” spaja środowisko
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
At the Controls of F-35A Husarz
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Wojna pod lupą
Sonda dla Jastrzębia
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Mundur, medale i duma
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Koło zamachowe gospodarki
Kajakarze i judocy w medalowej formie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Polski wkład w operację „Overlord”
Powietrzne cysterny dla Polski
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Szermierze i pięściarki na podium
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Ważne decyzje w Brukseli
Bez zmian w emeryturach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Podróż w ciemność
Cyberparasol nad wyborami
Zełenski traci Order Orła Białego?
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Orka tuż, tuż
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Sojusz Madrytu i Warszawy
Równanie z „Iksem”
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Ratunek na polu walki
Musztra i marsz ubezpieczony
Ratunek z powietrza
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Akcja na jeziorze
AMW oferuje mieszkania
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wsparcie ma znaczenie
Marsz gąsienicowych kolumn
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Niebo bez dominacji
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Atak w Porcie Elbląg
Śmierć w sercu Azji
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Elektronika dla obrony powietrznej
Święto DGRSZ
Przerzut Abramsów do Lublina
Kraków zaprosił weteranów
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Zbrodnicza farsa
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Apetyt Smoka rośnie
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Sportowe jubileusze
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO