moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Modernizacja techniczna armii: wykorzystajmy tę szansę

Dziś szczególnego znaczenia nabiera konsolidacja podmiotów polskiego sektora obronnego. Silnemu branżowo przedsiębiorcy znacznie łatwiej będzie operować na otwartym europejskim rynku obronnym, dostosować się do jego wymogów i skutecznie wdrażać nowoczesne technologie wojskowe do projektów cywilnych. Potrzebujemy także koordynacji działań różnych instytucji państwowych, aby inicjować właściwe programy dotyczące przemysłu i obronności. Wokół tych doniosłych celów powinniśmy budować szerokie porozumienie i współdziałanie wszystkich sił politycznych oraz środowisk gospodarczych i naukowych – napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników i organizatorów konferencji pt. „Uzbrojenie polskiej armii źródłem sukcesu polskiego przemysłu” w Siemianowicach Śląskich.

Dzisiejsza konferencja, nad którą z satysfakcją objąłem honorowy patronat, poświęcona jest sprawom o żywotnym znaczeniu dla Polski. Konflikt rosyjsko-ukraiński i utrzymujące się napięcie w stosunkach międzynarodowych sprawiają, że kwestie polskiej obronności nabierają wagi szczególnej. Dlatego cieszę się, że dyskusja o możliwościach wzmocnienia polskiej armii przy udziale tak licznego grona polityków i ekspertów odbywa się w miejscu, gdzie wytwarzany jest jeden z najlepszych produktów naszego przemysłu zbrojeniowego – kołowy transporter opancerzony „Rosomak”.

W piętnastolecie wstąpienia naszego kraju do NATO przekonujemy się jeszcze dobitniej, jak doniosły był to akt i niezbędny dla wsparcia naszej niepodległości. Jesteśmy członkiem najpotężniejszej organizacji wojskowej na świecie. Możemy liczyć na naszych sojuszników. Ta świadomość jest krzepiąca – ale jednocześnie pogłębia się w nas przekonanie, że musimy także umacniać własne zdolności obronne. Najbardziej jak to możliwie powinno się to dokonywać z wykorzystaniem potencjału naszego rodzimego przemysłu. Potrzebny jest w tym względzie precyzyjny plan, zarówno na czas najbliższy, jak i w perspektywie wieloletniej.

Polska, także ze względu na doświadczenia historyczne, zawsze z najwyższą powagą traktuje sprawy obronności. Z poparciem wszystkich znaczących sil politycznych stworzyliśmy ustawę, na mocy której 1,95 proc. polskiego PKB przeznaczane jest co roku na potrzeby armii. To jeden z najwyższych wskaźników w UE i NATO.

Mamy już opracowany dziesięcioletni program modernizacji technicznej wojska, który przewiduje nakłady o wartości ok. 130 mld zł. Musimy tę szansę dobrze wykorzystać, nie tylko dla polskiej armii, ale także dla konkurencyjności krajowego przemysłu i rozwoju nauki. Jednym z ważnych wyzwań jest np. program systemów bezzałogowych. Powinien on w jak największym stopniu spożytkować te elementy polskiej myśli naukowej i technicznej, które są konkurencyjne na rynkach światowych, dając nowy impuls dla rozwoju polskiej automatyki, informatyki i robotyki.

Szczególnego znaczenia przy realizacji tych programów nabiera konsolidacja podmiotów polskiego sektora obronnego. Silnemu branżowo przedsiębiorcy znacznie łatwiej będzie operować na otwartym europejskim rynku obronnym, dostosować się do jego wymogów i skutecznie wdrażać nowoczesne technologie wojskowe do projektów cywilnych. Potrzebujemy także koordynacji działań różnych instytucji państwowych, aby inicjować właściwe programy dotyczące przemysłu i obronności. Warto zadbać o lepszą współpracę pomiędzy odbiorcami, naukowcami i przemysłem. Konieczna jest również doskonalsza integracja systemu planowania i ustalania priorytetowych kierunków badań.

Wokół tych doniosłych celów powinniśmy budować szerokie porozumienie i współdziałanie wszystkich sił politycznych oraz środowisk gospodarczych i naukowych. Pragnę wspierać takie działania. Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej niezmiennie pozostaje miejscem, gdzie tego rodzaju konsensus na rzecz umacniania polskiego przemysłu i polskiej obronności może być wytrwale budowany. Jestem przekonany, że ważnym krokiem w tej dziedzinie będzie również konferencja w Siemianowicach Śląskich.

List prezydenta Bronisława Komorowskiego został odczytany podczas poniedziałkowej konferencji pt. „Uzbrojenie polskiej armii źródłem sukcesu polskiego przemysłu” w Siemianowicach Śląskich.

Bronisław Komorowski
prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

dodaj komentarz

komentarze

~www
1395081060
Pani Prezydencie a o Służbie Więziennej słyszałeś? może nam coś dacie:sprzęt,mundury?!
28-47-16-CD

„Pierwsza Drużyna” na start
 
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO