moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosjanie zajmują Krym

Wojska rosyjskie zajęły Krym i rozbroiły nieliczne oddziały ukraińskie. W sobotę Rada Federacji Rosyjskiej na wniosek Putina wyraziła zgodę na interwencję wojskową na Ukrainy. – To, co teraz Rosja robi na Ukrainie, jest wbrew zasadom ONZ – powiedział w krótkim oświadczeniu przed spotkaniem Rady Północnoatlantyckiej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Radę zwołano na wniosek Polski.


Zaledwie dobę potrzebowały oddziały wojsk rosyjskich na zajęcie Krymu. Jeszcze w piątek umundurowani, ale nieoznakowani żołnierze zajęli lotniska w Symerfopolu na Krymie i wojskowe Belbeka w Sewastopolu. W sobotę Rada Federacji Rosyjskiej na wniosek prezydenta Władimira Putina wyraziła zgodę na interwencję wojskową na terenie Ukrainy. Oficjalnie żołnierze mieliby chronić ludność i obywateli rosyjskich mieszkających na terenie Ukrainy. W odpowiedzi Ołeksandr Turczynow, który pełni obowiązki prezydenta Ukrainy, ogłosił postawienie armii w stan gotowości bojowej. Ogłoszono też powszechną mobilizację. Ukraina zamknęła też przestrzeń powietrzną dla samolotów wojskowych. Putin oficjalnie ze zgody Rady Federacji jeszcze nie skorzystał.

Mimo to w niedzielę rano Krym w całości został opanowany przez wojska rosyjskie – głównie przez żołnierzy stacjonującej w Sewastopolu Floty Czarnomorskiej.  Stacjonujące na półwyspie oddziały ukraińskie zostały rozbrojone. Z kolei okręty Straży Granicznej Ukrainy zostały wycofane z portów na półwyspie Krymskim. – Putin osiągnął swój cel. Krym został zajęty przez Rosję i tak już zostanie. Ukraina nie ma potencjału militarnego by go odzyskać, a społeczność międzynarodowa jest powiązana gospodarczo z Rosją, wiec nie ma interesu by interweniować – uważa gen. Waldemar Skrzypczak.

Prof. Selim Chzabijewicz, politolog, członek Stowarzyszenia Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej: – Zachód nie ma żadnych instrumentów by wywrzeć wpływ na Rosję. Niewykonalne jest wprowadzenie blokady handlowej z Rosją. Jest jednak jeszcze drugi scenariusz, o którym mało kto póki co mówi. Doktryna Rosyjska mówi by nie prowadzić działań na dwóch frontach. Nie wiemy jak w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie zachowają się Chiny, które na pewno będą chciały coś ugrać dla siebie. A w Azji Rosja ma do stracenie znacznie więcej niż w Europie.

W niedzielę komunikat w sprawie Ukrainy wydał rząd Chin. Zaapelował w nim o integralność terytorialną Ukrainy. Takie same komunikaty wcześniej wydał też Biały Dom, który zagroził Moskwie sankcjami.

Ostro o tym co dzieje się na wchodzie Ukrainy wypowiedział się  sekretarz generalny NATO. – To, co teraz Rosja robi na Ukrainie, jest wbrew zasadom ONZ. Rosja musi zaprzestać działań swoich wojsk. Wspieramy integralność terytorialną Ukrainy i prawo jej obywateli do decydowania o własnej przeszłości bez zewnętrznej ingerencji – powiedział w krótkim oświadczeniu przed spotkaniem Rady Północnoatlantyckiej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Radę zwołano na wniosek Polski.

Miron Sycz, poseł PO i członek Związku Ukraińców  w Polsce: – NATO powinno przejąć kontrolę powietrzną nad Ukrainą. Może to zrobić nie tylko na wniosek Ukrainy. Taka decyzja może być podyktowana ochroną znajdujących się tam elektrowni jądrowych, których zniszczenie zagrażałoby Polsce.

Poseł idzie jeszcze dalej. – Powinno się jak najszybciej podpisać umowę stowarzyszeniową Ukrainy z Unią. Wtedy zmieniłby się status tego państwa. To jest do zrobienia.

Ale gen. Skrzypczak nie ma wątpliwości, że sprawa Krymu już przegrana. – Putin osiągnął swój cel właściwie zupełnie bezkrwawo. Krym będzie częścią Rosji. Czy ktoś zechce interweniować, aby zwrócić go Ukrainie? Nie sądzę! Unia Europejska jest za słaba politycznie. Putin wygrał. Krym będzie częścią Rosji – mówi Skrzypczak.

Prof. Chazbijewicz: - Cała akcja z zajęciem Krymu była dobrze wyreżyserowana. Rosja od samego początku dążyła do doprowadzenia destabilizacji na Ukrainie. I ten cel zrealizowała. Zachód praktycznie nie ma żadnych instrumentów  by powstrzymać Rosję i prezydenta Putina.

mk, ek

autor zdjęć: http://euromaidanpr.wordpress.com/

dodaj komentarz

komentarze

~mako
1393790400
Rosja w stosunku do Krymu zachowuje się tak i używa identycznych argumentów (ochrona "swojej" ludności), jak Niemcy w 1939 w stosunku do Sudetów i Gdańska...
C1-CF-ED-20

Śladami ojca
 
„Ta ziemia do Polski należy…”
Flota Bayraktarów w komplecie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Bohater odtrącony
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Zmiany w dodatkach stażowych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO