moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jeśli nie Niemcy, to gdzie? Dokąd wyjadą amerykańscy żołnierze stacjonujący na razie za naszą zachodnią granicą?

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że do września z Niemiec zostanie wycofanych 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Zgodę na to wyraził właśnie Pentagon. Choć nie ujawniono jeszcze szczegółów operacji w Waszyngtonie pojawiły się opinie, że nawet jedna trzecia amerykańskich żołnierzy wycofywanych z Niemiec może zostać rozmieszczona w Polsce. Pozostali wojskowi mają trafić do innych państw sojuszniczych w Europie lub wrócić do kraju. Jednak niezależnie od tego, w których europejskich państwach rozpoczną służbę, ważne jest to, że pozostaną w Europie.

Jeszcze w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, gdy trwała rywalizacja ze Związkiem Sowieckim, w Republice Federalnej Niemiec stacjonowało niemal ćwierć miliona amerykańskich żołnierzy. Liczba ta stopniowo się zmniejszała, aż w 2018 roku w Niemczech pozostało ich około 33 tys. Agresywne zachowanie Rosji spowodowało, że w ostatnich latach Waszyngton nieco wzmocnił swe siły Europie. Stąd obecnie w Niemczech przebywa co najmniej 34,5 tys. wojskowych z USA. Dominują żołnierze wojsk lądowych – US Army, w tym powołani do czynnej służby rezerwiści z Gwardii Narodowej i lotnictwa wojskowego – US Air Force. Jednak prezydent Donald Trump zamierza zmniejszyć kontyngent amerykańskich wojsk  na terenie zachodniego sąsiada Polski o 9,5 tys. ludzi.

Jednostki US Army w Niemczech są rozmieszczone w pięciu garnizonach. Dwa z nich znajdują się na terenie Bawarii. Chodzi przede wszystkim o US Army Garrison Bavaria, który liczy obecnie 10 747 wojskowych i obejmuje instalacje wojskowe w czterech lokalizacjach. Największą z nich jest Grafenwöhr (Tower Barracks) w pobliżu granicy z Czechami. Stacjonują tam m.in. aktywowana w grudniu 2018 roku 41 Brygada Artylerii Polowej i dwa pododdziały ze 173 Brygady Powietrznodesantowej, której dowództwo i większość podległych jednostek jest w Vicenza we Włoszech. W Grafenwöhr są też saperzy.

Drugi co wielkości garnizon (liczący ponad 7 tys. żołnierzy), czyli USAG Rheinland-Pfalz, zlokalizowany w Nadrenii-Palatynacie, skupia głównie jednostki wsparcia i zabezpieczenia. W jego składzie jest jednak batalion z zestawami rakietowymi Patriot, stacjonujący w Kaiserslautern.

Największą jednostką bojową US Army w Bawarii jest znany w Polsce 2 Pułk Kawalerii, którego bazą jest Rose Barracks w Vilseck. Natomiast w USAG Ansbach (4438 żołnierzy) stacjonują m.in. utworzony w październiku 2018 roku batalion przeciwlotniczy oraz dowództwo i batalion śmigłowców 12 Bojowej Brygady Lotnictwa. Drugi jej batalion lotniczy jest w USAG w Wiesbaden w Hesji. W tymże garnizonie są też dowództwa i część jednostek brygad wywiadu oraz łączności. USAG Stuttgart w Badenii-Wirtembergii obejmuje m.in. dowództwo wojsk USA w Europie, 

Na terenie Niemiec jest też kilka tysięcy personelu wojskowego US Air Force. W Ramstein, kilkanaście kilometrów od Kaiserslautern w Nadrenii-Palatynacie, mieści się ich największa baza lotnicza w Europie. Znajdują się w niej dwa dowództwa – USAF w Europie i Afryce oraz 3 Armii Lotniczej. W Ramstein Air Base stacjonuje większość 86 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Drugą bazą lotnictwa amerykańskiego w Niemczech jest Spangdahlem, również w Nadrenii-Palatynacie, gdzie stacjonuje 52 Skrzydło Myśliwskie z jedną eskadrą F-16.

Nie wiadomo, które jednostki amerykańskie opuszczą Niemcy. Z punktu widzenia Polski i innych państw wschodniej flanki NATO najważniejsze jest, aby jak najwięcej z nich pozostało w Europie. Poza Polską, do której ma trafić do 3 tys. żołnierzy, być może dodatkowe siły zostaną rozmieszczone w krajach nadbałtyckich. Ze względu na rosnące znaczenie Arktyki USA mogą wzmocnić swą obecność militarną w Norwegii. Położenie jest też atutem Rumunii i Bułgarii. Z pewnością byłoby dobrze, gdyby na wschodniej flance znalazła się 41 Brygada Artylerii Polowej, która ma jeden batalion wyrzutni rakietowymi MLRS, a aktywacja drugiego została zaplanowana na wrzesień tego roku. Amerykanie prawdopodobnie zachowają w Europie bataliony przeciwlotnicze. Niemcy może opuścić część jednostek lotniczych.

Z Grafenwöhr mogą zniknąć batalion artylerii i szwadron rozpoznawczy ze 173 Brygady Powietrznodesantowej, by dołączyć do reszty jej sił we Włoszech. Aczkolwiek amerykańscy artylerzyści stacjonują w Bawarii ze względu na tamtejsze duże poligony w Grafenwöhr i Hohenfels, których brakuje na południu Europy.

W przypadku US Air Force możliwe są przenosiny 52 Skrzydła Myśliwskiego, którego piloci znają już polską bazę w Łasku. Jako, że Ramstein to nie tylko lotnisko, ta instalacja wydaje nie do ruszenia, ale może zostać nieco zredukowana liczebność jej personelu.

Ograniczenie liczebności wojsk USA nie dotyczy tylko Niemiec. Przed kilkoma miesiącami pojawiły się zapowiedzi zmniejszenia amerykańskiej obecności militarnej w Iraku, Afganistanie i Afryce Zachodniej. Ważą się losy dalszego stacjonowania wojsk w Korei Południowej. Dla polityków w Waszyngtonie priorytetem jest przeciwstawienie się rosnącym w siłę Chinom. Stąd następują przesunięcia wojsk do regionu indopacyficznego. USA, będąc morskim mocarstwem, uznają, że to ze strony azjatyckiego giganta zagraża poważne niebezpieczeństwo. Chiny bowiem, w odróżnieniu od Rosji, stać na szybką rozbudowę oceanicznej floty wojennej.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Sprawdzian charakteru
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Szermierze i pięściarki na podium
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Atak w Porcie Elbląg
Marsz gąsienicowych kolumn
Zełenski traci Order Orła Białego?
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Święto DGRSZ
Zasadzka w leśnych ostępach
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Musztra i marsz ubezpieczony
„Strzała weterana” spaja środowisko
Okręt skrojony na Bałtyk
Sonda dla Jastrzębia
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Orka tuż, tuż
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Strzelać jak Polacy
Ratunek na polu walki
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Apetyt Smoka rośnie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Priorytety na szczyt NATO
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Elektronika dla obrony powietrznej
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Poznański gen wolności
Akcja na jeziorze
Twardy ma moc
PKW Irak zostaje w Jordanii
At the Controls of F-35A Husarz
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Kraków zaprosił weteranów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Powietrzne cysterny dla Polski
Ratunek z powietrza
Zbrodnicza farsa
Śmierć w sercu Azji
Mundur, medale i duma
AMW oferuje mieszkania
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Ważne decyzje w Brukseli
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Niebo bez dominacji
Sojusz Madrytu i Warszawy
Polski wkład w operację „Overlord”
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Cyberparasol nad wyborami
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Równanie z „Iksem”
Bez zmian w emeryturach
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Koło zamachowe gospodarki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna pod lupą
Podróż w ciemność
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Wsparcie ma znaczenie
Przerzut Abramsów do Lublina
Ramię w ramię z Amerykanami
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Sportowe jubileusze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO