moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
By poległy żołnierz nie pozostał bezimienny

Stowarzyszenie „Wizna 1939” odnalazło w miejscowości Guty-Bujno szczątki polskiego żołnierza, który w 1920 roku poległ w okolicach Ostrowi Mazowieckiej. Trwają badania genetyczne odnalezionych kości. By młody ułan nie pozostał bezimienny, członkowie Stowarzyszenia poszukują jego rodziny. Chcą też zorganizować wraz z władzami samorządowymi uroczysty pogrzeb żołnierza.

Głównym obszarem zainteresowań Stowarzyszenia „Wizna 1939” jest historia Polski z okresu II wojny światowej. Jednak trzy lata temu, podczas poszukiwań śladów wrześniowych walk 18 Dywizji Piechoty w gminie Andrzejewo, poszukiwacze przypadkiem natrafili na zbiorową mogiłę dziesięciu polskich żołnierzy, ochotników z 201 Pułku Piechoty poległych w sierpniu 1920 roku pod Paprocią i Pęchratką koło Zambrowa. Dzięki staraniom Stowarzyszenia szczątki żołnierzy zostały ekshumowane i pochowane w kwaterze wojennej na cmentarzu w Szumowie.

 

REKLAMA

Ślady wojny 1920 roku

Na tym poszukiwania śladów wojny polsko-bolszewickiej się nie zakończyły. – Od tamtego czasu wciąż otrzymujemy różnego rodzaju informacje o innych możliwych miejscach pochówków polskich żołnierzy, którzy walczyli w 1920 roku. Wszystko skrupulatnie analizujemy. Gdy niedawno pojechaliśmy do Ostrowi Mazowieckiej, mieszkańcy wspomnieli o polskim żołnierzu pochowanym niedaleko miasta w czasie, gdy polskie wojsko pod naporem bolszewików wycofywało się w stronę Warszawy – mówi kpt. Marcin Sochoń, wiceprezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”, jednocześnie oficer Sekcji Wychowawczej Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Więcej informacji przekazał badaczom właściciel terenu w Gutach-Bujnie, gdzie miały spoczywać szczątki. – Całą historię nasz rozmówca usłyszał od swojego ojca, który jako mały chłopiec na początku sierpnia 1920 roku znalazł zwłoki tego żołnierza. Wspólnie z sąsiadem pochował go przy leśnej drodze w okolicy krzyża. Twierdził też, że poległy był ułanem, zginął od szabli i – jak wynikało ze znalezionych przy nim dokumentów – pochodził z Radzymina. Postanowiliśmy to sprawdzić – mówi kpt. Sochoń.

Amunicja polskiego żołnierza

Prace poszukiwawcze członkowie „Wizny 1939” rozpoczęli od przeprowadzenia badań georadarowych. Urządzenie, obsługiwane przez Dariusza Szymanowskiego, prezesa Stowarzyszenia i specjalistę geofizyki, szybko wskazało anomalię gruntową – ślad głębokiego wykopu. Badacze zaczęli kopać, a wsparli ich w tym żołnierze – ochotnicy z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Po około czterech godzinach natrafiono na mogiłę. – O tym, że jest to polski żołnierz, świadczyło kilkanaście sztuk amunicji do karabinu Lebel, francuskiego karabinu powtarzalnego, używanego przez Polaków w wojnie polsko-bolszewickiej – przyznaje kpt Sochoń.

Członkowie Stowarzyszenia znaleźli też nieliczne elementy oporządzenia wojskowego, resztki skórzanych elementów (prawdopodobnie butów) i bardzo słabo zachowane guziki od munduru. Nie przetrwały natomiast żadne dokumenty, które mogłyby pomóc w identyfikacji poległego. Przeprowadzone badania antropologiczne potwierdziły jedynie, że szczątki należały do około 20-letniego zdrowego mężczyzny, nie wskazały żadnych zwyrodnień, które byłyby charakterystyczne dla osoby starszej. Stwierdzone zapadnięcie się czaszki było skutkiem naporu ziemi, a nie odniesionego urazu. – Przypuszczamy, że to żołnierz z jakiegoś rozbitego oddziału, być może z 201 Pułku Piechoty. Wskazywałoby na to miejsce ekshumacji, oddalone zaledwie o około 12 kilometrów od miejsca zbiorowego pochówku żołnierzy w gminie Andrzejewo – mówi kpt. Sochoń.

Członkowie Stowarzyszenia przekazali próbki ekshumowanych kości do badań genetycznych. Będą one prowadzone w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Po ustaleniu DNA poległego dane trafią do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu. – Teraz planujemy zorganizowanie konferencji prasowej, bo liczymy, że dzięki nagłośnieniu tematu, uda się nam odnaleźć rodzinę żołnierza. Porównanie DNA mogłoby pomóc w identyfikacji poległego i wyjaśnić, kim był – mówi kpt Sochoń. Niebawem Stowarzyszenie wspólnie z władzami samorządowymi zamierza zorganizować uroczysty pochówek nieznanego żołnierza.

Tajemnice historii

Miłośnicy historii ze Stowarzyszenia „Wizna 1939” od ponad dziesięciu lat prowadzą badania i poszukiwania na polach bitewnych. Oprócz odkrycia zbiorowej mogiły ochotników z 201 Pułku Piechoty odnaleźli i ekshumowali szczątki mjr. Władysława Raginisa i kpt. Stanisława Brykalskiego, dowódców w bitwie pod Wizną. Członkowie Stowarzyszenia brali też udział w poszukiwaniach: pierwotnej mogiły zamordowanego przez Niemców w 1944 roku mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła „Koraba”, oficera Armii Krajowej i uczestnika powstania warszawskiego, a także elementów PZL 23B „Karaś” w Nowych Grabiach koło Wołomina, gdzie przypadkiem udało się im odnaleźć szczątki kpr. Stanisława Zarzeckiego, pilota samolotu zestrzelonego 7 września 1939 r. W latach 2018–2019 badali miejsce upadku zestrzelonego w 1944 roku samolotu B-24 Liberator, który leciał z misją pomocy dla Polskiego Państwa Podziemnego. Udało im się znaleźć m.in. cztery silniki maszyny i odtworzyć przebieg katastrofy.

W najbliższym czasie będą prowadzili prace terenowe w okolicach Radzymina. Liczą na znalezienie kolejnych pozostałości po walkach z bolszewikami i wyjaśnienie tajemnic pól bitewnych. – Zrobimy wszystko, by sztafeta pamięci trwała, by znalezieni, anonimowi żołnierze mogli zostać pochowani godnie, w uświęconej ziemi – podkreśla kpt. Sochoń.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Stowarzyszenia „Wizna 1939”

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrek
1617448320
Czy jest planowana rekonstrukcja twarzy w/w żołnierza? Współczesna nauka pozwala na coś takiego. Czy takie rekonstrukcje były realizowane w stosunku do odkrytych szczątków poległych Bohaterów z 201 Pułku Piechoty?
FA-B7-C9-3B
~kpr. rez.
1617440580
Szacunek dla Wizny! Robią mega dobrą robotę! Doprowadzili wiele wspaniałych projektów do końca i za to należy im się respekt i uznanie. Ratujecie Panowie honor obecnego pokolenia upamiętniając mogiły żołnierzy 1920! Powodzenia!
4B-F6-8C-02

Polska stawia na fregaty Miecznik
 
Jak wojsko walczy z pandemią
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Nowe książeczki wojskowe
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Nowy karabin z Tarnowa
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Leopardy w natarciu
Sportowy jubileusz
Udany weekend żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Łączenie dwóch światów
Course on Diplomacy
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Rumuński „Scorpion Spring”
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Kurs na dyplomację
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Sto sekund do zagłady
Opiniowanie po nowemu
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
„Wolverine Strike” odpiera atak
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan. Czas wracać do domu
Kolejne Herculesy dla wojska
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Błękitna Armia wyrusza do Polski
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Ukraiński kurs na Zachód
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Łask czeka na myśliwce V generacji
Mistrzowskie zagranie przegranych
Mężny duch dla ratowników
Rosomaki na okrętach
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Ogień z trzech poligonów
Jedyna taka brygada
Test na flance
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Skok na wyższy poziom
Siły powietrzne czekają na F-35
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowy zarząd PGZ
Kierunek: certyfikacja
Pierwsze kroki na linie
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Złoto ustrzelone w Indiach
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO