moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętuj z żołnierzami

Już w sobotę Święto Wojska Polskiego! Wprawdzie pandemia COVID-19 uniemożliwiła organizację wielkiej defilady w centrum stolicy, jednak nie oznacza to, że żołnierze nie uczczą tego dnia. W całym kraju odbędą się uroczyste apele, wystawy sprzętu wojskowego i powietrzne defilady. Hasło obchodów to „Bitwa Warszawska 1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w sobotę o godzinie 12. Na plac Piłsudskiego w Warszawie przyjadą m.in. prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych; Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, a także najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i nowo mianowani generałowie. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta odprawa wart, w której weźmie udział około 650 żołnierzy reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba orkiestra wojskowa. Podczas uroczystości zostaną oddane salwy armatnie, odbędzie się także defilada pododdziałów.

Święto Wojska Polskiego będzie okazją do zobaczenia z bliska wojskowego sprzętu. Niedaleko pl. Piłsudskiego, obok siedziby Dowództwa Garnizonu Warszawa, zostaną zaprezentowane m.in. czołgi Leopard 2A5 i 2A4, zmodyfikowany T-72, samobieżne armatohaubice Krab i moździerz Rak, wyrzutnia Langusta czy przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Warszawiacy i turyści będą mogli obejrzeć także uzbrojenie przebywających w Polsce sojuszniczych armii. Prosto z Mazur, gdzie stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO oraz z Drawska Pomorskiego, przyjadą amerykańskie czołgi Abrams i wozy bojowe Bradley, brytyjski wóz rozpoznawczy Jackal, chorwacka wyrzutnia rakiet M92 Volcano i rumuński zestaw przeciwlotniczy Oerlikon. – W sumie żołnierze wystawią w centrum Warszawy około 40 jednostek sprzętu wojskowego oraz kilka stanowisk promocyjnych. Będzie można je oglądać w sobotę w godzinach 11 do 19 i w niedzielę od 11 do 18 – mówi płk Andrzej Kupis z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Z powodu epidemii jesteśmy zmuszeni wprowadzić dodatkowe środki ostrożności. Tym razem nie będzie możliwości wejścia do pojazdów. Prosimy także, aby osoby odwiedzające wystawę miały ze sobą maseczki – dodaje.

Kilka minut po 12.00 nad Placem Piłsudskiego pojawią się także wojskowe statki powietrzne, między innymi polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które położą w powietrzu flagę Polski.

Na podobne atrakcje mogą liczyć także mieszkańcy innych miejscowości. Wojskowe samoloty i śmigłowce pojawią się nad 14 miastami wojewódzkimi, w których zaplanowano świętowanie z żołnierzami. W większość miast powietrzną defiladę będzie można podziwiać w samo południe, tylko w Katowicach kilka minut po godz.14.00. Wojskowe maszyny wystartują z okolicznych lotnisk.

Hasło tegorocznych obchodów to „Bitwa Warszawska 1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”. W końcu święto Wojska Polskiego ustanowiono na pamiątkę wielkiego triumfu nad bolszewikami, nazywanego „Cudem nad Wisłą”. Wojsko będzie świętować także w Ossowie, gdzie sto lat temu odbyła się krwawa potyczka z bolszewikami, a niedawno rozpoczęła się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Wojskowy sprzęt zaprezentują tam żołnierze z 1 Brygady Pancernej, a w powietrze wzbiją się samoloty szkoleniowe M-346 Bielik. Ich przelot będzie można zobaczyć o godzinie 9.30.

Dzień później, czyli 16 sierpnia, obchody święta odbędą się także w Radzyminie. Uroczystości, w samo południe zainauguruje przelot samolotów Iskra i myśliwców F-16, odbędzie się także wystawa sprzętu przygotowana przez żołnierzy z 1 Brygady.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Groźny incydent w Libanie
Kraków zaprosił weteranów
Jego ofiara – nasza pamięć
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Drugi dom efów
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Śmierć w sercu Azji
Natowskie manewry na Bałtyku
Nowy Grot zatwierdzony
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wielka gra na ukraińskim froncie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Równanie z „Iksem”
Generał z cienia
Sojusz kontra drony
Podróż w ciemność
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Marsz prawdę ci powie
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Najzdrowsi z najtwardszych
Od eksperymentu do elity NATO
Husarze dla mieszkańców Polski
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Studia z obrony granic
Biało-czerwona na Monte Cassino
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Merops nad Ustką
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Litwini z polskimi Gromami
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Hegseth odznaczył polskiego generała
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wyjątkowy przelot polskich F-35
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Bez zmian w emeryturach
Polski wkład w operację „Overlord”
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Wsparcie ma znaczenie
Czerwieńsze będą…
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Powitanie F-35 z Polską
Za sterami Husarza
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Koszykarskie widowisko
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO