moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętuj z żołnierzami

Już w sobotę Święto Wojska Polskiego! Wprawdzie pandemia COVID-19 uniemożliwiła organizację wielkiej defilady w centrum stolicy, jednak nie oznacza to, że żołnierze nie uczczą tego dnia. W całym kraju odbędą się uroczyste apele, wystawy sprzętu wojskowego i powietrzne defilady. Hasło obchodów to „Bitwa Warszawska 1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w sobotę o godzinie 12. Na plac Piłsudskiego w Warszawie przyjadą m.in. prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych; Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, a także najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i nowo mianowani generałowie. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta odprawa wart, w której weźmie udział około 650 żołnierzy reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba orkiestra wojskowa. Podczas uroczystości zostaną oddane salwy armatnie, odbędzie się także defilada pododdziałów.

Święto Wojska Polskiego będzie okazją do zobaczenia z bliska wojskowego sprzętu. Niedaleko pl. Piłsudskiego, obok siedziby Dowództwa Garnizonu Warszawa, zostaną zaprezentowane m.in. czołgi Leopard 2A5 i 2A4, zmodyfikowany T-72, samobieżne armatohaubice Krab i moździerz Rak, wyrzutnia Langusta czy przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Warszawiacy i turyści będą mogli obejrzeć także uzbrojenie przebywających w Polsce sojuszniczych armii. Prosto z Mazur, gdzie stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO oraz z Drawska Pomorskiego, przyjadą amerykańskie czołgi Abrams i wozy bojowe Bradley, brytyjski wóz rozpoznawczy Jackal, chorwacka wyrzutnia rakiet M92 Volcano i rumuński zestaw przeciwlotniczy Oerlikon. – W sumie żołnierze wystawią w centrum Warszawy około 40 jednostek sprzętu wojskowego oraz kilka stanowisk promocyjnych. Będzie można je oglądać w sobotę w godzinach 11 do 19 i w niedzielę od 11 do 18 – mówi płk Andrzej Kupis z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Z powodu epidemii jesteśmy zmuszeni wprowadzić dodatkowe środki ostrożności. Tym razem nie będzie możliwości wejścia do pojazdów. Prosimy także, aby osoby odwiedzające wystawę miały ze sobą maseczki – dodaje.

REKLAMA

Kilka minut po 12.00 nad Placem Piłsudskiego pojawią się także wojskowe statki powietrzne, między innymi polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które położą w powietrzu flagę Polski.

Na podobne atrakcje mogą liczyć także mieszkańcy innych miejscowości. Wojskowe samoloty i śmigłowce pojawią się nad 14 miastami wojewódzkimi, w których zaplanowano świętowanie z żołnierzami. W większość miast powietrzną defiladę będzie można podziwiać w samo południe, tylko w Katowicach kilka minut po godz.14.00. Wojskowe maszyny wystartują z okolicznych lotnisk.

Hasło tegorocznych obchodów to „Bitwa Warszawska 1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”. W końcu święto Wojska Polskiego ustanowiono na pamiątkę wielkiego triumfu nad bolszewikami, nazywanego „Cudem nad Wisłą”. Wojsko będzie świętować także w Ossowie, gdzie sto lat temu odbyła się krwawa potyczka z bolszewikami, a niedawno rozpoczęła się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Wojskowy sprzęt zaprezentują tam żołnierze z 1 Brygady Pancernej, a w powietrze wzbiją się samoloty szkoleniowe M-346 Bielik. Ich przelot będzie można zobaczyć o godzinie 9.30.

Dzień później, czyli 16 sierpnia, obchody święta odbędą się także w Radzyminie. Uroczystości, w samo południe zainauguruje przelot samolotów Iskra i myśliwców F-16, odbędzie się także wystawa sprzętu przygotowana przez żołnierzy z 1 Brygady.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
Promocja oficerska w AWL
Szybciej do wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Szybsza droga do armii zawodowej
Bohaterska obrona wzgórza 385
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Defender 2020: Symulator Pioruna
16 Dywizja najlepsza!
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kraken dla Kormoranów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Defilada na święto dywizji
Ochotnik do Auschwitz
Ukraiński kurs na Zachód
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Groty dla podchorążych WAT-u
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Komisje sejmowe o umowie z USA
Defendery 2020: RobUV
„Aviation Detachment” w Łasku
Trenują, aby szkolić innych
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Defendery 2020: Zapobiec awarii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kabina do zadań specjalnych
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Dekady za wcześnie
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Październik pod znakiem Tallboya
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Następca Honkera na MSPO
Kraby kontra okręt
Zamek na poligonie
F-16 kończą misję w Estonii
Strzelcy wyborowi z WOT-u
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Ku czci roku 1918 i 1920
Nadchodzi Armia Fight Night!
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Zostań studentem ASzWoj
A więc wojna...
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Ryzykowne remedium
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Kaper” przeciw terrorystom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO