moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne Raki dla wojska

275 mln złotych zapłaci wojsko za dwa kolejne kompanijne moduły ogniowe 120 mm samobieżnych moździerzy automatycznych Rak. Stosowną umowę w sprawie dostawy do 2021 roku dział wraz z wozami dowodzenia, podpisano dzisiaj w siedzibie Huty Stalowa Wola.

Wojska lądowe otrzymają do 2021 roku dwa kolejne kompanijne moduły ogniowe 120 mm samobieżnych moździerzy automatycznych Rak. Każdy składa się z 8 dział oraz 4 wozów dowodzenia. Poza tym dodatkowe dwa działa otrzyma Centrum Szkolenia Artyleria i Uzbrojenia z Torunia. Stosowną umowę w sprawie zakupu uzbrojenia podpisali dzisiaj gen. bryg. Dariusz Pluta szef Inspektoratu Uzbrojenia MON oraz Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola (czyli spółki produkującej moździerze Rak).

Kontrakt wart jest 275 mln złotych. – Cieszę się, że Rak to polska konstrukcja i zamówienia na sprzęt i uzbrojenie mogą być kierowane do polskiego przemysłu zbrojeniowego. W tym roku do rodzimej zbrojeniówki zostały skierowane rekordowe zamówienia na ponad 6 mld 800 mln złotych – podkreślał Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony. – Polska Grupa Zbrojeniowa to konsorcjum, które przynosi zysk. Huta Stalowa Wola jest jedną z pereł w koronie Grupy PGZ, a sprzęt produkowany w tym zakładzie należy do najlepszych – akcentował minister Mariusz Błaszczak.

Podpisany dzisiaj kontrakt to już druga umowa na dostawę kompanijnych modułów ogniowych 120 mm samobieżnych moździerzy Rak. Pierwszy, o wartości prawie miliarda złotych, zawarto 28 kwietnia 2016 roku. W jego ramach polska armia miała otrzymać 64 moździerze na podwoziu KTO Rosomak i 32 wozy dowodzenia.

Większość z tego sprzętu już dostarczono czterem brygadom naszych wojsk lądowych. Pierwszą jednostką, która otrzymała Raki była 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Działa trafiły do niej w czerwcu 2017 roku. Kolejny moduł ogniowy otrzymały: 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina (w październiku 2017 roku), 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana (w styczniu 2018 roku) oraz 21 Brygada Strzelców Podhalańskich (sierpień 2018 roku).

Pod koniec tego miesiąca wojsku zostanie przekazany ostatni z zamówionych w 2016 roku modułów ogniowych – trafi on do brygady ze Szczecina. A dokąd trafią zakontraktowane dzisiaj Raki? Do niedawno utworzonej czwartej dywizji polskiej armii, czyli 18 Dywizji Zmechanizowanej, a dokładniej do 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

Polski Rak

Samobieżne, automatyczne 120 mm moździerze Rak to w 100 procentach polska myśl inżynieryjna. Broń została wymyślona i zbudowana przez specjalistów z należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki Huty Stalowa Wola. Prace nad działem zdolnym razić cele oddalone nawet o 12 kilometrów, a w ciągu minuty wystrzelić nawet 10 granatów, rozpoczęli oni w 2006 roku. W 2009 roku Departament Polityki Zbrojeniowej MON podpisał z HSW umowę w sprawie zbudowania do 2013 roku kompanijnego modułu ogniowego 120 milimetrowych moździerzy samobieżnych Rak. Moduł miał składać się z dwóch prototypów moździerzy – jednego na podwoziu gąsienicowym, a drugiego na kołowym (od Rosomaka) oraz prototypów wozów: dowodzenia, rozpoznania artyleryjskiego, amunicyjnego oraz zabezpieczenia technicznego. Ponieważ w czasie realizacji kontraktu zmieniły się przepisy regulujące formalności, jakie musi spełnić nowo opracowywany dla wojska sprzęt, kontrakt z 2009 roku aneksowano, zmieniając datę jego realizacji na 2015 roku. Kontrakt na dostawę ośmiu modułów Raków (64 działa plus 32 wozy dowodzenia) podpisano 28 kwietnia 2016 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
 
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Jak upadała Warszawa
Rozpoczynamy nową erę
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Niezwyciężeni znowu trenują
Nowy wiceminister w MON
Polska nie pozostanie osamotniona
Iranian Chess Game
Rescue Like You Would in a War
Cienka niebieska linia
Jani, cudem ocalony
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Spadkobiercy pamięci kleeberczyków
„Hubal” – ostatni zagończyk
Wypadek saperów
Groty i VIS-y dla armii
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Rusza budowa szpitala w Legionowie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nóż komandosa zdobyty
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Niechciany traktat
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
68W znaczy ratownik
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Lotem przeciw bolszewikom
Fort zagłady
Żołnierze dzieciom
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Leopardem wirtualnie
Nowa misja i nowy sprzęt
Silesian Life Pictures
Sosnkowski przywrócony
Gavia na Atlantyku
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Offset z „Wisły”
„Albatros” już na wodzie
„Operacja Wuhan”: Pięciobój morski
Kolejne Raki dla wojska
Trening medyczny przed misją
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Żołnierze będą zarabiać więcej
Snajper walczy także z wiatrem
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Armia Fight Night z amerykańskim akcentem
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
68W Means Lifesaver
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Ostatni polski bastion
Bożeny do modyfikacji
Klasy wojskowe po nowemu
Ostatni bój wojny obronnej
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO