moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Misja specjalna wojskowych pilotów

Dwa samoloty Hercules i dwie Casy z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego poleciały dziś do Turcji. Celem ich misji jest transport środków ochrony indywidualnej niezbędnych do walki z epidemią koronawirusa. Kilkanaście ton ładunku na pokładach wojskowych maszyn jeszcze dziś dotrze do Warszawy.

„Z lotniska w Powidzu wystartowały do Turcji dwa samoloty Hercules. Razem z wojskowymi Casami przetransportują dziś do Polski kolejne środki ochrony osobistej dla osób walczących z koronwirusem” – poinformował w mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Samoloty, które zostały zaangażowane do tej misji podlegają jednostkom 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. – Realizacja transportu drogą powietrzną to jedno z naszych zadań, do tego się szkolimy i do tego jesteśmy gotowi. Oczywiście tym razem sytuacja jest nietypowa, bo działamy w czasie pandemii, dlatego na potrzeby naszych działań wdrożyliśmy środki ostrożności zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego – wyjaśnia kpt. Martyna Fedro-Samojedny, oficer prasowy 3 SLT.

W Turcji na pokład samolotów zostanie załadowanych kilkanaście ton ładunku. Będą to środki ochrony indywidualnej. – Wszystkie materiały do walki z koronawirusem będziemy transportować dla Ministerstwa Zdrowia – informuje płk Piotr Walatek z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jeszcze dziś wieczorem wszystkie samoloty wrócą do Polski. Wylądują w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Tam zarówno maszyny, jak i ładunek przejdą dekontaminację, czyli zostaną zdezynfekowane. Później nastąpi rozładunek, a samoloty wrócą do macierzystych jednostek.

W walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem Wojsko Polskie jest zaangażowane od kilku tygodni. Codziennie w działaniach uczestniczy około dziewięciu tysięcy żołnierzy i pracowników wojska. Wspierają pograniczników przy zabezpieczaniu granic, wspólnie z funkcjonariuszami policji kontrolują osoby przebywające w kwarantannie, opiekują się także osobami starszymi i samotnymi – dostarczają im leki i jedzenie. Pełne ręce roboty mają również wojskowi medycy, którzy m.in. pobierają wymazy od potencjalnych nosicieli wirusa. Cały czas działają także wojskowe laboratoria, w których badane są próbki. WOT uruchomił także infolinię, dzięki której psychologowie z formacji mogą udzielać wsparcia osobom, które przebywają w izolacji.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Zmiana warty na wschodniej granicy
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Gladius wzmacnia armię
Ekstremalnie ważny cel
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ostatnia minuta Kutschery
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
PKW „Noteć” – koniec misji
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Sprawdzili się na macie i w ringu
Medale na lodzie i śniegu
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
To nie mogło się udać, ale…
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Outside the Box
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Kierunek Rumunia
Experience It Yourself
Partnerstwo daje siłę
Zimowi podhalańczycy
Together on the Front Line and Beyond
Partnerstwo Polski i Litwy
Premier wojenny
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Terytorialsi konstruktorami dronów
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Szwedzi z Piorunami
Maj polskich żywych torped
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Litwa stawia na poligony
Amerykański szogun
Co nowego w przepisach?
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Pies pomaga walczyć z PTSD
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Co dalej z Tarczą Wschód?
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
ORP „Garland” w konwoju śmierci
GROM szkoli przyszłych operatorów
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Przeprowadzka CSWOT-u
Pod nową czaszą
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Na styku zagrożeń
Moc z powietrza
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Ferie z wojskiem
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO