moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON: armia będzie liczyła 150 tys. żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej naprawi system dowodzenia naszą armią, będzie dążyło do trwałej obecności wojsk USA i innych sojuszników NATO w Polsce, a przede wszystkim – do dozbrojenia Sił Zbrojnych RP i zwiększenia ich liczebności do 150 tys. żołnierzy. Zapowiedział to dziś Antoni Macierewicz, zdając na posiedzeniu rządu relację z pracy resortu.


Wszyscy ministrowie gabinetu premier Beaty Szydło relacjonowali dzisiaj pierwszych sześć miesięcy swojej pracy. Antoni Macierewicz w swym wystąpieniu przypomniał, że w Redzikowie koło Słupska rozpoczęto już budowę bazy wojskowej dla amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, opartej na rakietach SM-3. Zdaniem szefa MON-u, budowa tarczy antyrakietowej jest spóźniona o osiem lat – pierwsza umowa, na podstawie której tarcza miała powstać, została zawarta w czasach prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Relacjom Polska–NATO minister poświecił znaczną część swojego wystąpienia. Wspomniał o przygotowaniach do lipcowego szczytu w Warszawie. Podkreślił, że Polska już otrzymała decyzje szefów resortów obrony państw NATO o ustanowieniu trwałej obecności sił zbrojnych Sojuszu na wschodniej flance, w tym w Polsce. Siły te mają być zdolne do szybkiego rozpoczęcia operacji wojskowych w razie kryzysu.

Szef MON-u zapewnił, że w czasie warszawskiego szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży obszar powietrzny nad Polską będzie miał ochronę militarną i teleinformatyczną, co zagwarantuje bezpieczeństwo obydwu wydarzeniom.

Przypomniał też, że w pierwszej połowie tego roku Polska jest państwem wiodącym podczas dyżuru grupy bojowej Unii Europejskiej, w której skład wchodzą też Węgry, Czechy i Słowacja. Z grupą mają współpracować siły zbrojne Ukrainy, by wpłynąć na poprawę sytuacji w tym regionie i zbliżać kraj do Unii Europejskiej.


Wystąpienie premier Beaty Szydło na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów. Film: KPRM

Antoni Macierewicz wspomniał też o głośnej aferze związanej z Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. W jego ocenie, działania polskiego MON-u we współpracy z drugim państwem wiodącym w tym projekcie – Słowacją, uporządkowały funkcjonowanie tego ośrodka. Jak wyliczył, skierowano 12 zawiadomień do prokuratury w ramach działań antykorupcyjnych obejmujących pracowników Centrum.

Szef MON-u przedstawił też informację dotyczącą obsady stanowisk dowódczych w jednostkach operacyjnych sił zbrojnych. Poinformował, że resort wymienił już połowę tych dowódców. Obecnie – dodał minister – najważniejszym wyzwaniem dla resortu jest naprawa sytemu kierowania i dowodzenia Wojskiem Polskim. W ocenie Macierewicza, trzeba przywrócić zasadę jednolitego dowództwa Sił Zbrojnych RP.

Z nowych inicjatyw wprowadzonych przez resort obrony minister wymienił koncepcję powołania nowego, piątego rodzaju sił zbrojnych – obrony terytorialnej. Jej budowa już się rozpoczęła. – W realizacji jest decyzja o powołaniu trzech sztabów brygad obrony terytorialnej oraz czterech pierwszych batalionów. Mają zostać ulokowane w miastach na ścianie wschodniej Polski – mówił szef MON-u.

Ważną inicjatywą resortu – podkreślił Antoni Macierewicz – jest też przygotowanie zmian w dotychczasowych planach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Co ważne, plany te zostały skonsultowane z rodzimym przemysłem obronnym, w tym z największym producentem w tej branży w naszym kraju – Polską Grupą Zbrojeniową. Zmiany mają zwiększyć możliwości obronne naszego kraju.

Innym ważnym dzianiem MON-u jest – zdaniem jego szefa – wznowienie badania przyczyn katastrofy smoleńskiej, by przeprowadzić rzetelne postępowanie w tej sprawie. Jak przypomniał minister Macierewicz, w tym celu powołał on specjalną podkomisję działającą w ramach Komisji Badania Wypadków Lotnictwa Państwowego.

Antoni Macierewicz wymieniał też wprowadzone przez siebie zmiany dotyczące służby żołnierzy. Jak poinformował, wynagrodzenie żołnierzy zawodowych już wzrosło średnio o 250 zł miesięcznie, a cywilnych pracowników wojska zostało podniesione o 250–350 zł.


Wczoraj szef MON-u zlikwidował również limity awansowe, blokujące dotychczas mianowania na wyższe stopnie wojskowe. – Limity nie miały uzasadnienia. Utrzymywano je jako środek oszczędzania na wynagrodzeniach – podkreślił Antoni Macierewicz. Jego decyzja ma być krokiem do uporządkowania ścieżek awansu w wojsku.

W związku z planowanym zwiększeniem liczebności naszej armii MON wprowadza też zmiany w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Już został zniesiony 12-letni limit dla służby kontraktowej. Ma to umożliwić dłuższą służbę doświadczonym żołnierzom z korpusu szeregowych zawodowych, jeśli spełniają kryteria przydatności dla wojska.

Jak podkreślił Antoni Macierewicz, resort obrony w swoich działaniach kierował się wytycznymi z exposé premier Szydło, programem Prawa i Sprawiedliwości oraz decyzjami prezydenta jako zwierzchnika Sił Zbrojnych RP.

Zobacz także: Dokonania MON w pierwszym półroczu rządu

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1463506680
Sugeruję znieść tz "służbę cywilną" po przez likwidację i prywatyzację a pieniądze przeznaczyć na wynagrodzenia Żołnierzy.
FE-CF-D0-0D

„Pułaski” wrócił do kraju
 
Rivalry on Closed Sea
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Szukamy następcy Herculesa
Amerykańska przyszłość WZL
A Torn Subcontinent
Przez krew zdobyty Śląsk
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Preselekcja u komandosów
Od sojusznika do kata
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Spełniliśmy swój obowiązek
Rozpoczynamy nową erę
Desant z transportowca-giganta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najpierw „Sonda”, później promocja
Obrady Rady Unii Europejskiej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Czarny odchodzi do cywila
Wojna wywiadów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Piknik ze smakiem
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Przysięga śląskich terytorialsów
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojsko wróciło do Lublina
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Sprawdzają Brutusa
Wozy amunicyjne do Raków
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
High Confidence Operations
A Wave of Alliances
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Śladami Pierwszej Pancernej
Zielonka dla Patriotów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Wielofunkcyjny scyzoryk
Brunatno-czerwona zmowa
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Irańskie szachy
Strzelać nauczyłem się sam
Jedna misja, jeden zespół
Cienka niebieska linia
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO