moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON: armia będzie liczyła 150 tys. żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej naprawi system dowodzenia naszą armią, będzie dążyło do trwałej obecności wojsk USA i innych sojuszników NATO w Polsce, a przede wszystkim – do dozbrojenia Sił Zbrojnych RP i zwiększenia ich liczebności do 150 tys. żołnierzy. Zapowiedział to dziś Antoni Macierewicz, zdając na posiedzeniu rządu relację z pracy resortu.


Wszyscy ministrowie gabinetu premier Beaty Szydło relacjonowali dzisiaj pierwszych sześć miesięcy swojej pracy. Antoni Macierewicz w swym wystąpieniu przypomniał, że w Redzikowie koło Słupska rozpoczęto już budowę bazy wojskowej dla amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, opartej na rakietach SM-3. Zdaniem szefa MON-u, budowa tarczy antyrakietowej jest spóźniona o osiem lat – pierwsza umowa, na podstawie której tarcza miała powstać, została zawarta w czasach prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Relacjom Polska–NATO minister poświecił znaczną część swojego wystąpienia. Wspomniał o przygotowaniach do lipcowego szczytu w Warszawie. Podkreślił, że Polska już otrzymała decyzje szefów resortów obrony państw NATO o ustanowieniu trwałej obecności sił zbrojnych Sojuszu na wschodniej flance, w tym w Polsce. Siły te mają być zdolne do szybkiego rozpoczęcia operacji wojskowych w razie kryzysu.

Szef MON-u zapewnił, że w czasie warszawskiego szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży obszar powietrzny nad Polską będzie miał ochronę militarną i teleinformatyczną, co zagwarantuje bezpieczeństwo obydwu wydarzeniom.

Przypomniał też, że w pierwszej połowie tego roku Polska jest państwem wiodącym podczas dyżuru grupy bojowej Unii Europejskiej, w której skład wchodzą też Węgry, Czechy i Słowacja. Z grupą mają współpracować siły zbrojne Ukrainy, by wpłynąć na poprawę sytuacji w tym regionie i zbliżać kraj do Unii Europejskiej.


Wystąpienie premier Beaty Szydło na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów. Film: KPRM

Antoni Macierewicz wspomniał też o głośnej aferze związanej z Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. W jego ocenie, działania polskiego MON-u we współpracy z drugim państwem wiodącym w tym projekcie – Słowacją, uporządkowały funkcjonowanie tego ośrodka. Jak wyliczył, skierowano 12 zawiadomień do prokuratury w ramach działań antykorupcyjnych obejmujących pracowników Centrum.

Szef MON-u przedstawił też informację dotyczącą obsady stanowisk dowódczych w jednostkach operacyjnych sił zbrojnych. Poinformował, że resort wymienił już połowę tych dowódców. Obecnie – dodał minister – najważniejszym wyzwaniem dla resortu jest naprawa sytemu kierowania i dowodzenia Wojskiem Polskim. W ocenie Macierewicza, trzeba przywrócić zasadę jednolitego dowództwa Sił Zbrojnych RP.

Z nowych inicjatyw wprowadzonych przez resort obrony minister wymienił koncepcję powołania nowego, piątego rodzaju sił zbrojnych – obrony terytorialnej. Jej budowa już się rozpoczęła. – W realizacji jest decyzja o powołaniu trzech sztabów brygad obrony terytorialnej oraz czterech pierwszych batalionów. Mają zostać ulokowane w miastach na ścianie wschodniej Polski – mówił szef MON-u.

Ważną inicjatywą resortu – podkreślił Antoni Macierewicz – jest też przygotowanie zmian w dotychczasowych planach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Co ważne, plany te zostały skonsultowane z rodzimym przemysłem obronnym, w tym z największym producentem w tej branży w naszym kraju – Polską Grupą Zbrojeniową. Zmiany mają zwiększyć możliwości obronne naszego kraju.

Innym ważnym dzianiem MON-u jest – zdaniem jego szefa – wznowienie badania przyczyn katastrofy smoleńskiej, by przeprowadzić rzetelne postępowanie w tej sprawie. Jak przypomniał minister Macierewicz, w tym celu powołał on specjalną podkomisję działającą w ramach Komisji Badania Wypadków Lotnictwa Państwowego.

Antoni Macierewicz wymieniał też wprowadzone przez siebie zmiany dotyczące służby żołnierzy. Jak poinformował, wynagrodzenie żołnierzy zawodowych już wzrosło średnio o 250 zł miesięcznie, a cywilnych pracowników wojska zostało podniesione o 250–350 zł.


Wczoraj szef MON-u zlikwidował również limity awansowe, blokujące dotychczas mianowania na wyższe stopnie wojskowe. – Limity nie miały uzasadnienia. Utrzymywano je jako środek oszczędzania na wynagrodzeniach – podkreślił Antoni Macierewicz. Jego decyzja ma być krokiem do uporządkowania ścieżek awansu w wojsku.

W związku z planowanym zwiększeniem liczebności naszej armii MON wprowadza też zmiany w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Już został zniesiony 12-letni limit dla służby kontraktowej. Ma to umożliwić dłuższą służbę doświadczonym żołnierzom z korpusu szeregowych zawodowych, jeśli spełniają kryteria przydatności dla wojska.

Jak podkreślił Antoni Macierewicz, resort obrony w swoich działaniach kierował się wytycznymi z exposé premier Szydło, programem Prawa i Sprawiedliwości oraz decyzjami prezydenta jako zwierzchnika Sił Zbrojnych RP.

Zobacz także: Dokonania MON w pierwszym półroczu rządu

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1463506680
Sugeruję znieść tz "służbę cywilną" po przez likwidację i prywatyzację a pieniądze przeznaczyć na wynagrodzenia Żołnierzy.
FE-CF-D0-0D

Ważka bliżej
 
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Chciałem walczyć z Niemcami
Własne interesy Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
„Bolko” w służbie
Nowy wiceminister w MON
Symulatory strzelań Rosomaków
Darłowo czeka na śmigłowce
JWK z odznaką pamiątkową
Defense Without Politics
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Stulatka hydrografia
Obradowała Rada Gabinetowa
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
For the Right Cause
We Are All Darfur
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Militaria na Zamku Królewskim
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nauka zimowego pływania
Śmierć bohatera
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Security Game
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Double Eagle po nowemu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
They Train Together, They Fight Together
Iran uderza w USA
Rywalizacja strzelców wyborowych
Podziemna potęga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał Iranu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Pretorianie na Mazurach
Krwawe walki o Monte Cassino
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO