moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska wzmacnia system obrony powietrznej

Podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu lotniczym nad Warszawą, Krakowem, Częstochową, Oświęcimiem i Brzegami. Dotyczy to głównie lotnictwa aeroklubowego i rekreacyjnego. Całkowicie zakazane zostanie używanie dronów, motolotni, paralotni czy balonów. Karą za złamanie zakazu może być nawet więzienie.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych we współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) przygotowały projekt wzmacniający system obrony powietrznej. Ograniczenie lotów niektórych statków powietrznych ma zapewnić bezpieczeństwo nie tylko przedstawicielom zagranicznych delegacji rządowych biorących udział w szczycie NATO w Warszawie, ale również uczestnikom Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wojsko zapewnia jednak, że nie będzie zamykało lotnisk na ten czas oraz pozwoli na realizację połączeń zgodnie z rozkładami lotów, jak i czarterowych. – Wzmocnienie systemu obrony powietrznej przeprowadzamy w taki sposób, by nie zakłócać żadnych lotów komunikacyjnych. Obostrzenia będą dotyczyć przede wszystkim lotnictwa aeroklubowego i rekreacyjnego. W wyjątkowych sytuacjach takie loty będą dopuszczane wyłącznie po wydaniu specjalnej zgody – uspokaja płk Robert Stachurski. Stoi bowiem na czele Szefostwa Obrony Powietrznej, które podlega Dowództwu Operacyjnemu RSZ. – Działania przeprowadzone zgodnie z tym planem gwarantują bezpieczeństwo – zapewnia pułkownik.

Szczyt Sojuszu zaplanowano na początek lipca, a ŚDM – na koniec. Ograniczenia dla ruchu lotniczego będą więc obowiązywały: od 7 do 10 lipca oraz od 25 lipca do 1 sierpnia 2016 roku. PAŻP jest odpowiedzialna za wyznaczenie rejonów ograniczeń lotów – ROL. Dotyczą one przede wszystkim Mazowsza i województwa małopolskiego. – Pierwszy rejon ograniczeń lotów to okrąg o promieniu 100 kilometrów, począwszy od centrum Warszawy. W tym wypadku dolną granicą strefy jest poziom Ziemi, górną natomiast tak zwany Flight Level 285, czyli 8687 metrów. Zwolnione z tych ograniczeń są loty IFR, czyli komunikacyjne – uściśla Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Drugi rejon ograniczeń lotów nad Warszawą to okrąg w centrum miasta o promieniu 3 km. Jego dolną granicą jest również poziom Ziemi, górną – 2000 stóp, czyli 609 metrów. W tej strefie z ograniczeń zwolnione są loty: typu HEAD (najwyższych władz państwa), wykonywane w ramach akcji poszukiwawczo-ratowniczych (o statusie HOSP – pomoc medyczna i SAR – ratownicze, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego), a także związane z przywracaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego (STATE – misje wojskowe, policyjne, celne oraz loty na hasło GARDA – w zakresie bezpieczeństwa i porządku powszechnego), jak również inne loty lotnictwa państwowego (wszelkich statków powietrznych Państwowej Straży Pożarnej, straży granicznej, policji czy wojska).

W trakcie Światowych Dni Młodzieży ROL będą również wprowadzone nad Krakowem, Częstochową, Oświęcimiem i miejscowością Brzegi. – W praktyce ograniczenia dotyczą przede wszystkim lotów rekreacyjnych, sportowych, czyli znacznej części tzw. lotnictwa ogólnego. Transport lotniczy komunikacji zorganizowanej – tzn. loty rejsowe, czartery będzie działał. Tutaj również zwolnione z ograniczeń są m.in. loty o statusie HEAD, STATE, SAR, lotnictwa państwowego i przeciwpożarowe – podsumowuje Mikołaj Karpiński.

AWACS nad Polską

W związku z planowanymi obostrzeniami dodatkowe patrole będzie wykonywało lotnictwo taktyczne i śmigłowcowe sił zbrojnych oraz lotnictwo służb porządku publicznego (wspomniane: policja, straż graniczna, ratownictwo sanitarne itp.). Ale nie tylko one. Polskie wojsko otrzyma wsparcie natowskiego AWACS (Airborne Warning and Control System), czyli Lotniczego Systemu Ostrzegania i Kontroli. Wykorzystuje się go do wczesnego wykrywania statków powietrznych. Stanowi również mobilne centrum zarządzania przeprowadzanymi operacjami. Stałą częścią tego systemu są samoloty dozoru radiolokacyjnego dalekiego zasięgu, w tym wypadku Boeing E-3 Sentry. AWACS udostępniony jest Polsce w ramach stałej współpracy Dowództwa Operacyjnego RSZ ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej NATO. Z ramienia Sojuszu system używany jest na co dzień przez lotnictwo wojskowe USA, brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne oraz lotnictwa Francji, Japonii i Arabii Saudyjskiej. Z jego własnych wariantów korzystają również siły powietrzne Federacji Rosyjskiej.

Szef Obrony Powietrznej podkreśla, że każdy port lotniczy zobowiązany jest do zapewnienia bezpieczeństwa na swoim terenie. W tym celu lotniska współpracują z Biurem Ochrony Rządu, Żandarmerią Wojskową oraz funkcjonariuszami policji. Zabezpieczenie portów jest stale sprawdzane przez wojsko. Ustawowo za pilnowanie granic w przestrzeni powietrznej odpowiedzialne jest bowiem Ministerstwo Obrony Narodowej. – Ponieważ przestrzeń powietrzna jest objęta jurysdykcją MON, to interwencyjnie sprowadzamy na wcześniej wybrane lotnisko potencjalne zagrożenie, jakim może być na przykład samolot cywilny sklasyfikowany do odpowiedniej kategorii RENEGADE – tłumaczy płk Robert Stachurski, jak kontrolowana jest skuteczność obrony bezpieczeństwa portów lotniczych. Terminem RENEGADE określa się samoloty, które mogą zostać użyte do ataku terrorystycznego z powietrza. Dzieli się je na trzy kategorie: suspected RENEGADE – podejrzany, probable – prawdopodobny i confirmed – potwierdzony. Postępowanie wobec nich ustalają regulacje narodowe, ale oparte na wytycznych przyjętych dla wszystkich państw NATO. – Po wylądowaniu obiektu RANAGADE dalsze kroki podejmują służby, które obezwładnią potencjalnych przestępców czy terrorystów zgodnie z posiadanymi procedurami. Według mnie system jest na tyle skuteczny, że do takich sytuacji nie powinno dojść – podkreśla szef obrony powietrznej.

Zakaz dla bezzałogowców

Na czas szczytu NATO oraz ŚDM zostanie również uregulowany ruch dronów. W strefach ograniczenia lotów będzie obowiązywał całkowity zakaz posługiwania się bezzałogowymi statkami powietrznymi. Zakaz będzie egzekwowany przez Żandarmerię Wojskową oraz policję, a za bezprawne użycie dronów będzie groziła odpowiedzialność prawna, z karą pozbawienia wolności włącznie. Szczegółowe informacje na ten temat wkrótce trafią do Zbioru Informacji Lotniczych AIP Polska.

– Zakaz dotyczy nie tylko dronów, ale także motolotni, paralotni czy balonów. Wszyscy, którzy zechcą go złamać, muszą być świadomi surowych konsekwencji – podkreśla płk Robert Stachurski. – Nie mogę zdradzić, w jaki sposób będziemy przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom. Metody te są objęte tajemnicą wojskową, ale dysponujemy środkami, które pozwolą nam działać skutecznie – zaznacza.

Drony kwestią kluczową

Według ppłk. rez. dr. Tomasza Białka, specjalisty ds. terroryzmu, Dowództwo Operacyjne RSZ słusznie przyjęło takie rozwiązania na czas planowanych imprez. Niezależnie bowiem od raportów służb specjalnych zawsze należy być przygotowanym na porwanie samolotu czy prowokacje polegające na naruszeniu przestrzeni powietrznej. W pierwszym wypadku duża odpowiedzialność spoczywa na lotniskach, które muszą być dobrze zabezpieczone, ponieważ niezależnie od przepisów w praktyce nie podejmuje się drastycznych decyzji o zestrzeleniu uprowadzonej maszyny. Jednak ostateczne decyzje dotyczące przeciwdziałania zagrożeniu leżą w kompetencjach Dowódcy Operacyjnego RSZ. Natomiast reakcja na ewentualną prowokację – zaznacza ekspert – to kwestia militarna i spoczywa na barkach dyżurnych myśliwców. Mogą one zareagować w ciągu kilku do kilkunastu minut od zgłoszenia takiego zdarzenia.

Jednak ppłk rez. dr Tomasz Białek ocenia, że dziś kluczowym problemem, z którym zmierzą się służby, są właśnie drony. – Proszę przypomnieć sobie sytuację z kanclerz Niemiec Angelą Merkel: wiec wyborczy, wielotysięczny tłum, a na podeście przed nią ląduje dron. Przedstawiciele niemieckiej ochrony okazali się bezradni. To jest zagrożenie, nad którym trzeba się bezwzględnie pochylić – uważa. Ekspert podkreśla, że Biuro Ochrony Rządu od lat uczestniczy w badaniach nad możliwością przechwytywania dronów i – jego zdaniem – BOR na pewno dysponuje już taką technologią. A nawet jeśli ją ma, to ostatecznym rozwiązaniem może być również zestrzelenie bezzałogowa. – Oczywiste jest, że drony nie są objęte procedurą RENEGADE, więc w grę wchodzi ich strącenie. Trzeba jednak pamiętać, że podjęcie takiej decyzji zależne jest od szybkiego wykrycia, gdyż nie da się tego zrobić nad tłumem ludzi – mówi Tomasz Białek. – Przy czym drony dostępne w sklepach mają raczej mały zasięg i kontrolujący je człowiek musi znajdować się blisko celu. Dlatego skupiłbym się na kwestii wykorzystywania systemów przechwytywania oraz prowadzenia obserwacji przez śmigłowce. Reasumując: kolosalne znaczenie będzie miało to, co będzie się działo w bezpośrednim otoczeniu tych dwóch dużych wydarzeń – podsumowuje.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Bartosz Bera, Senior Airman Brett Clashman/ US Air Force

dodaj komentarz

komentarze

~Stefan
1462008120
Już wiem .... Ruskie sobie rajd zrobili na Polską i to nato nawet nie wiedziało że wróg jest na ich terenie.
53-68-48-23
~Stefan
1461948960
A czy ktoś może mi wytłumaczyć co to za dwa myśliwce 28 kwietnia o 21,30 przeleciały nisko nad Białą Podlaską ??????
53-68-48-23

Defense Without Politics
 
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Bohaterskie Orlęta
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Arsenał Iranu
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Beagle dla żołnierzy?
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
Terytorialsi za oceanem
Projekt MON dla szkół
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Kajak idealny dla komandosa
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Misja wojownika
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Benemerenti 2020
Powstanie bez sukcesu
Za wolność naszą i waszą
Strykery znów na Mazurach
Misje na dłużej
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Pomagali z narażeniem życia
To nie mogło się udać, ale…
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Następcy Wstęg poszukiwani
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Mobilne moździerze dla armii
Ostatni samochód Marszałka
USA nie zacznie wojny z Iranem
Iran uderza w USA
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Polsko-łotewska „Zima”
Obradowała Rada Gabinetowa
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO