moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Plan rządu: nowoczesna armia i silna zbrojeniówka

Priorytetem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom – mówiła dziś w swoim exposé premier Beata Szydło. Wśród najważniejszych zadań rządu szefowa Rady Ministrów wymieniła unowocześnianie polskiej armii, rozwój krajowego przemysłu obronnego oraz podjęcie starań na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Premier Beata Szydło przedstawiła dzisiaj w Sejmie najważniejsze cele swojego gabinetu. Wśród priorytetów wymieniła bezpieczeństwo Polski – zarówno wewnętrzne, jak i na arenie międzynarodowej. – Jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa, mamy trzy cele: po pierwsze, bezpieczeństwo rozumiane klasycznie, kiedy konflikt toczy się za naszymi granicami. Po drugie, bezpieczeństwo gospodarcze, szczególnie w sferze energetycznej i informatycznej. Po trzecie, uzyskanie właściwej pozycji na arenie międzynarodowej – wymieniała prezes Rady Ministrów.

W kwestii militarnej rządowi będzie zależało przede wszystkim na rozbudowie i unowocześnieniu polskich sił zbrojnych. – Inwestycje militarne mają także służyć rozwojowi polskiej gospodarki – przekonywała premier.

– To słuszny kierunek, by przy zamówieniach dla wojska brać pod uwagę przede wszystkim polskie zakłady obronne – ocenia Paweł Szramka (Kukiz15), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Podobnie uważa Wojciech Skurkiewicz (PiS), wiceprzewodniczący tej komisji. – W najbliższych latach wydamy ponad 130 miliardów złotych na przezbrojenie i unowocześnienie armii, dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej z tych pieniędzy zasiliło polski przemysł – mówi poseł PiS. Przyznaje, że nie każdy sprzęt wojskowy można kupić w naszym kraju, jednak składając zamówienie u zagranicznego dostawcy, trzeba zadbać o transfer technologii do Polski.

Jednym z priorytetów dotyczących bezpieczeństwa będzie dla nowego rządu uzyskanie od sojuszników gwarancji wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Premier zastrzegła jednak, że nie stanie się to natychmiast. – Proces ten może być powolny, ale musi być konsekwentny – mówiła. Jako głównego sojusznika Polski szefowa rządu wymieniła USA. – To główny gwarant światowego pokoju – podkreśliła Beata Szydło.

Poseł Skurkiewicz przekonuje, że „to ważne słowa, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie”. – Będziemy wówczas zabiegać o to, by w Polsce powstały stałe bazy wojsk NATO-wskich czy amerykańskich – przypomina wiceszef komisji obrony.

Poseł opozycji, Paweł Szramka, zauważa, że choć kierunki dotyczące bezpieczeństwa są słuszne, premier nie podała w exposé konkretnych rozwiązań. – Zabrakło mi szczegółów dotyczących na przykład tego, jak będzie wyglądała budowa obrony terytorialnej, czy opinii premier na temat 12-letniej służby szeregowych – wymienia poseł Kukiz15, do niedawna żołnierz, a dziś członek sejmowej Komisji Obrony.

O tym, że w exposé premier Szydło było za mało o sprawach dotyczących wojska, mówi także poseł Paweł Suski (PO), członek sejmowej Komisji Obrony. – Pani premier zaczęła od tego, że bezpieczeństwo Polaków jest dla niej najważniejsze. To było ciekawe, ale, niestety, nie usłyszeliśmy żadnych konkretów, a samo bezpieczeństwo zostało sprowadzone do kwestii ekonomicznych – ocenia poseł Suski. Według niego szefowa rządu powinna wspomnieć także o tym, jak zamierza zwalczać takie zagrożenia jak terroryzm.

– W tych niepewnych czasach musimy być razem. Rząd PiS jest gotowy do pracy i porozumienia. Proszę państwa o merytoryczną współpracę – nie dla naszych ambicji i karier, ale dla Polaków. Polacy chcą dzisiaj współpracy i dialogu! – zakończyła exposé premier Szydło.

Wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premier Szydło. Za głosowało 236 posłów, przeciw było 202, a wstrzymało się 18.

Joanna Tańska

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1447866600
Popieram działania PiSu nie tylko w kwestii unowocześnienia armii. Tak trzymać!
F9-4A-38-D8

Klasy wojskowe po nowemu
 
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Stulatka hydrografia
Ważka bliżej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
We Are All Darfur
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Krwawe walki o Monte Cassino
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Chciałem walczyć z Niemcami
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Iskra – dama polskiego lotnictwa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
They Train Together, They Fight Together
Darłowo czeka na śmigłowce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Symulatory strzelań Rosomaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Żyj zdrowiej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Iran uderza w USA
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Arsenał Iranu
Czerwoni w odwrocie
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Nowy wiceminister w MON
Rywalizacja strzelców wyborowych
USA nie zacznie wojny z Iranem
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Double Eagle po nowemu
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Defense Without Politics
Podziemna potęga
Szturmani na Lipie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Własne interesy Europy
Nauka zimowego pływania
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
For the Right Cause
O Patriotach na WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO