moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany w szczecińskim korpusie

W Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim (WKPW) zmieniło się dowództwo. Miesiąc po przejęciu przez gen. dyw. Bogusława Samola dowodzenia jednostką, jego nowym zastępcą został gen. Morten Danielsson, a gen. bryg. Lutz Niemann objął stanowisko szefa sztabu. Ich zadaniem będzie teraz przygotowanie korpusu do ostatniej zmiany w Afganistanie.


Nowy zastępca dowódcy, duński gen. bryg. Morten Danielsson, był dotąd szefem sztabu szczecińskiego korpusu. Wcześniej służył m.in. w dowództwie duńskich sił zbrojnych jako szef organizacji obrony i struktury. Gen. bryg. Lutz Niemann jest nowym oficerem w WKPW. Dotychczas dowodził m.in. 12 Niemiecką Brygadą Pancerną i Wielonarodową Brygadą Południe podczas misji w Kosowie.

Przed nowym dowództwem stoi teraz zadanie przygotowania największych od paru lat ćwiczeń korpusu „Crystal Eagle 13”. – W kwietniu w niemieckim Wildflecken weźmie w nich udział około 1500 żołnierzy z kilkunastu krajów. Część z nich przygotowuje się do misji w Afganistanie – wyjaśnia ppłk Wojciech Wiśniewski, rzecznik korpusu.

W drugiej połowie 2014 r. do Afganistanu wyjedzie też większość z ponad 200-osobowego personelu wojskowego Kwatery Głównej WKPW. Przez pół roku będą służyć w Kwaterze Głównej Połączonego Dowództwa ISAF w Kabulu. W ten sposób staną się częścią ostatniej – zgodnie z planami – zmiany naszego kontyngentu wojskowego w tym kraju.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni utworzyły w 1999 r. Dania, Niemcy i Polska. Teraz służą w nim żołnierze z 12 krajów. Jako część struktury wojskowej NATO korpus może być wykorzystany do obrony krajów NATO w operacjach wspierania pokoju czy reagowania kryzysowego. W czasie pokoju działa tylko sztab korpusu. Jego kwatera główna znajduje się w Szczecinie. Kadencje dowódcy, jego zastępcy oraz szefa sztabu korpusu trwają trzy lata. Obejmują je kolejno generałowie z Danii, Niemiec i Polski.

AD

autor zdjęć: sierż. Maksymilian Halec

dodaj komentarz

komentarze


Dzień, który zmienił bieg wojny
 
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Film o Feniksie i terytorialsach
Kolejni Polacy ewakuowani z Bliskiego Wschodu
Droga do zespołu bojowego GROM
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Misja PKW „Olimp” doceniona
Ewakuacja Polaków z Izraela
DNA GROM-u
Apache’e z szachownicą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczór pełen koszykarskich emocji
Podejrzane manewry na Bałtyku
100 samolotów na 100-lecie Szkoły Orląt
Lekcje na poligonie
Kręgosłup dowodzenia Wojskiem Polskim
Setka lotów w „Akcji Serce” za nimi!
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
O ochronie infrastruktury i morskich szlaków
Śmierć gorsza niż wszystkie
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
W strategicznym miejscu o bezpieczeństwie Polski
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Letni wypoczynek z MON-em
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
Na RBN o jedności w kwestiach bezpieczeństwa
Gen. Sosabowski upamiętniony
Współpraca MON-u z weteranami i rezerwistami
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Wykuwanie interoperacyjności
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Specjalsi opanowali amerykański okręt
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Po medale z okazji 100-lecia LAW-u
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Nowy rozdział w historii Mesko
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
Wschodnia flanka walczy w przeciwnikiem
Wyższe stawki dla niezawodowych
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Jak czynić dobro, czyli Buzdygan w akcji
Kolejny model Grota dla żołnierzy
Umarł król, niech żyje król!
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Podróż w ciemność
Srebrni wioślarze, brązowa szablistka
Nasi czołgiści najlepsi
„Baltops” – co potrafią bezzałogowce
Judocy Czarnej Dywizji najlepsi w Wojsku Polskim
Abrams M1A2SEPv3 – wzorzec nowoczesnych czołgów
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Czterej pancerni przeciw wyklętym
„Baltops” także na lądzie
Jeśli przerzut, to tylko z logistykami
Donald Tusk: W kwestii bezpieczeństwa słowa zamieniliśmy w czyny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO