moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jubileusz okrętów Marynarki Wojennej

ORP „Błyskawica” – najstarszy na świecie przedstawiciel swojej klasy i jeden z nielicznych zachowanych okrętów, które walczyły w drugiej wojnie światowej obchodzi 75 rocznicę podniesienia bandery. Jubileusz mają też szkoleniowa „Iskra” oraz hydrograficzne „Arctowski” i „Heweliusz”.

ORP „Błyskawica”

Trzydziestą rocznicę podniesienia bandery świętują należące do Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego: ORP „Arctowski” i ORP „Heweliusz”. – Znaczenie tych dwóch okrętów trudno przecenić. Pracują nie tylko na rzecz wojska, ale i gospodarki morskiej – podkreśla kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik Marynarki Wojennej. – Zbierają one dane o trasach żeglugowych, podmorskich przeszkodach, portach, latarniach morskich, łączności radiowej czy pogody – wylicza kmdr por. Zajda.

Materiał ten trafia potem do Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, gdzie opracowywane są mapy morskie zarówno papierowe, jak i elektroniczne. Dane zebrane przez okręty umożliwiają także przygotowanie tzw. locji, czyli specjalistycznych książek z informacjami dla jednostek wchodzących do portów.

ORP „Arctowski”

Okręty hydrograficzne na co dzień wykonują żmudną, mało efektowną, ale niezwykle pożyteczną pracę. Bywa jednak, że na chwilę staje się o nich głośno. Tak było choćby z „Arctowskim”, którego załoga odkryła miejsce, gdzie spoczywa wrak słynnego liniowca „Steuben”. Podczas drugiej wojny światowej jednostka ta była wykorzystywana przez Niemców jako transportowiec. 10 lutego 1945 roku, podczas rejsu z Piławy do Swinemuende (dziś Bałtyjsk i Świnoujście) została zatopiona przez sowiecki okręt podwodny.

„Arctowski” pomógł też w identyfikacji wraku spoczywającego u wybrzeży Polski niemieckiego lotniskowca „Graf Zeppelin”. To prawdopodobnie największy bałtycki wrak.

ORP „Iskra”

Z kolei ORP „Iskra” to trzymasztowy żaglowiec, na pokładzie którego rejsy szkoleniowe odbywają przyszli oficerowie Marynarki Wojennej. Jednostka przez ponad 200 dni w roku znajduje się poza polskimi portami. Żeglowała przez wszystkie oceany i większość mórz świata. Co roku bierze udział w regatach Tall Ships Race, na koncie ma triumf w prestiżowych zmaganiach „Cutty Sark Trophy”. W 1990 roku „Iskra” została nagrodzona przez Sekretarza Generalnego ONZ Medalem Pokoju.

Z okazji święta ORP „Arctowskiego”, ORP „Heweliusza” i ORP „Iskry” w Gdyni została zorganizowana uroczystość, podczas której można było obejrzeć sprzęt i pamiątki okrętowe. Były okolicznościowe listy i rozkazy, wyróżnienia dla członków załogi oraz pamiątkowe wpisy do kronik okrętowych.

Z kolei jutro rano rozpoczną się obchody 75-lecia podniesienia bandery na ORP „Błyskawica”. Obecnie to najstarszy na świecie przedstawiciel swojej klasy i jeden z nielicznych zachowanych okrętów, które walczyły w drugiej wojnie światowej.

Biało-czerwona bandera po raz pierwszy załopotała na nim 25 listopada 1937 roku. Miało to miejsce w angielskim mieście Cowes. Potem okręt służył w Gdyni. W przededniu wojny w ramach operacji „Peking” opuścił jednak tamtejszy port i wraz z dwoma innymi niszczycielami skierował się do Wielkiej Brytanii. Podczas wojennych zmagań przepłynął 150 tysięcy mil morskich, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, osłaniał 83 konwoje. Ma udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz uszkodzeniu trzech okrętów podwodnych przeciwnika. Z jego pokładu żołnierze zestrzelili cztery wrogie samoloty. Sam był trzykrotnie uszkodzony. Za zasługi „Błyskawica” dostała Order Virtuti Militari.

ORP „Błyskawica” po remoncie w 1943 roku

Po wojnie wrócił do Gdyni, gdzie przez 20 lat służył jako niszczyciel. W 1976 roku zorganizowano na nim muzeum. Rocznie odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy turystów. Cumuje przy gdyńskim Skwerze Kościuszki.

Rocznicowe uroczystości rozpoczną się w sobotę rano. Zgodnie z marynarską tradycją załoga okrętu podniesie wielką galę banderową. – Podczas obchodów bandera ORP „Błyskawica” zostanie udekorowana medalem „Pro Memoria”, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca 75-lecie służby okrętu, a z pokładu oddany zostanie świąteczny salut armatni, na który złoży się siedem wystrzałów – wylicza kmdr ppor. Piotr Adamczak, zastępca rzecznika Marynarki Wojennej.

Goście uroczystości obejrzą też pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej MW przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej MW. W obchodach wezmą udział m.in. admirał floty Tomasz Mathea, dowódca MW, Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciele samorządów Gdyni i Cowes, a także byli i obecni marynarze ORP „Błyskawica” i ich rodziny.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński; Tomasz Nalikowski, Dark;

dodaj komentarz

komentarze


Szarża „Dragona”
 
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
Sprawa katyńska à la española
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejne FlyEle dla wojska
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sandhurst: końcowe odliczanie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
Charge of Dragon
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO