moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zapraszamy na defiladę

1800 żołnierzy i ponad 300 jednostek sprzętu przedefiluje ulicami Warszawy w dniu Święta Wojska Polskiego. Dzisiaj w nocy żołnierze trenowali, by 15 sierpnia wszystko było „na sześć”. – Jesteśmy przygotowani – zapewnił gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego po zakończeniu próby generalnej.

Dzisiaj w nocy stołeczną Wisłostradę opanowali żołnierze. Kilka dni przed Świętem Wojska Polskiego trenowali do defilady, która będzie punktem kulminacyjnym obchodów. – Będzie to jak dotychczas największa defilada w historii! Z największą ilością sprzętu: ponad 300 jednostek sprzętu lądowego, ponad 60 statków powietrznych i ponad 20 okrętów – powiedział Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej na konferencji, która zakończyła nocne ćwiczenia.

15 sierpnia przed trybuną honorową przedefiluje ok. 1800 żołnierzy, w tym 103 kobiety. Co ciekawe, dla 80 proc. żołnierzy będzie to ich pierwsza defilada. Hasło tegorocznej parady to „Polska SAFE – bezpieczna Polska” i oczywiście nie zabraknie na niej uzbrojenia, którego zakup zostanie sfinansowany z unijnego programu. Będzie można zobaczyć m.in. armatohaubice Krab, samobieżne moździerze Rak, systemy rozpoznawczo-uderzeniowe Gladius czy kołowe transportery opancerzone Rosomak. To jednak nie kończy listy sprzętu, jaki do Warszawy przywiozą żołnierze. Szczególnej uwadze polecamy debiutujące na paradzie: system Pilica+ z pociskami CAMM, samoloty F-35, amerykański system przeciwdronowy Merops Interceptor czy pojazdy wojskowe Rosomak i Bóbr z zamontowanymi kratownicami, które mają zwiększyć obronę wozów przed atakiem dronów.

REKLAMA

15 sierpnia defilada w Warszawie rozpocznie się w południe, chwilę po odegraniu hymnu państwowego. Wtedy to dziewięciu skoczków spadochronowych wyląduje przed trybuną honorową, a na trasę ruszy kolumna złożona z ponad 300 jednostek sprzętu lądowego, a na niebie będzie można podziwiać ponad 60 statków powietrznych. W defiladzie będą reprezentowane wszystkie rodzaje sił zbrojnych, wojska operacyjne, WOT i aktywna rezerwa. Tradycyjnie, w święcie polskich żołnierzy wezmą udział także nasi sojusznicy. Najliczniejsza będzie w tym roku reprezentacja z Francji, wystawiona przez Legię Cudzoziemską. Będą również sojusznicy z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii, Litwy, Estonii, Szwecji i Australii. Pierwszy raz w trakcie obchodów na Wisłostradzie odbędzie się także uroczystość wręczenia nominacji generalskich. Do tej pory odbywało się to na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Równocześnie z defiladą lądową na Zatoce Gdańskiej w Gdyni, Gdańsku i Sopocie odbędzie się parada morska z udziałem okrętów bojowych i jednostek pomocniczych, w tym okrętów sojuszniczych. Długość szyku wyniesie ok. 8 km. Parada będzie najlepiej widoczna ze Skweru Kościuszki w Gdyni.

– Próbę generalną kończymy z satysfakcją. Wszystko poszło zgodnie z planami. Jesteśmy przygotowani – zapewnił gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Ta defilada jest dla wszystkich Polaków, którzy płacą podatki, składają się na wyposażenie, które my, żołnierze, możemy wykorzystywać – dodał. Generał podkreślił jednak, że 15 sierpnia to nie tylko Święto Wojska Polskiego i defilada, ale dla wielu żołnierzy będzie to kolejny dzień spędzony na służbie. – 15 tys. żołnierzy będzie zaangażowanych w ochronę polskiego nieba, operacje „Wschodnia Zorza”, „Eastern Sentry” czy „Bezpieczne Podlasie” – dodał szef SGWP.

Uroczystości i pokazy sprzętu zaplanowano również m.in. w Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. O szczegółach przebiegu Święta Wojska Polskiego będziemy informować na portalu „Polska Zbrojna” i na naszych kanałach w mediach społecznościowych.

Jakub Borowski

autor zdjęć: Łukasz Kermel, MON, mjr Karol Frankowski

dodaj komentarz

komentarze


Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Legion Medyczny na poligonie
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Walka, entuzjazm i nadzieja
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Coraz więcej Alpha Scramble
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Gorący lipiec PKW Łotwa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Azjatycka szansa
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Paliwowy krwiobieg NATO
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Generał w niewoli
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Wsparcie ma znaczenie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Trudne początki polskich bombowców
W hołdzie powstańcom warszawskim
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
PKW Irak zostaje w Jordanii
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Lubawa wyposaży saperów
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Powietrzna defilada
„Albatros” dozbrojony
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
PGZ o koalicji antybalistycznej
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Szachownica na Wisłostradzie
Jak obronić się przed dronami?
Z prądem i pod prąd
Odnaleziono „Roja”
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
MON i MSZ o szczycie NATO
Morska parada 15 sierpnia
Abordaż z polskim wsparciem
Zapraszamy na defiladę
Młodzi medycy na poligonie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO