moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyróżnienia dla najlepszych

Mikrosatelity z technologią syntetycznej aparatury oraz wielośrodowiskowy zautomatyzowany system zarządzania kryzysowego Jaśmin. Rozpoczynamy prezentację wyrobów obronnych wyróżnionych na XXXIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Na początek produkty uhonorowane przez Prezydenta RP oraz ministra obrony narodowej.

Radar z sensorem SAR (radar z syntetyczną aperturą) firmy Iceye, MSPO 2025 r.

Rywalizacja o nagrody Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaczyna się, zanim pierwsi goście odwiedzą stoiska na kieleckich targach – przedstawiciele firm muszą bowiem już na etapie przygotowań do imprezy zdecydować, które produkty zgłosić do konkursu Defender i w jakiej kategorii. Jednak nie dotyczy to dwóch najważniejszych laurów każdego MSPO, czyli nagrody Grand Prix przyznawanej przez Prezydenta RP oraz wyróżnienia specjalnego Ministra Obrony Narodowej. Zarówno zwierzchnik sił zbrojnych, jak i szef resortu obrony mogą wybrać dowolne rozwiązanie, które zostało zaprezentowane w Kielcach, bez względu na to, czy zostało ono zgłoszone do konkursu, czy nie.

W przypadku prezydenta czynnikiem przesądzającym o przyznaniu nagrody jest ocena, w jakim stopniu dany sprzęt lub uzbrojenie podnosi poziom bezpieczeństwa żołnierzy Wojska Polskiego. Natomiast szef MON-u bierze pod uwagę nie tylko walory operacyjne, ale również potencjał rozwojowy dla krajowego przemysłu.

REKLAMA

Kosmiczne oczy

W tym roku prezydent Karol Nawrocki przyznał laur firmie Iceye za mikrosatelity z technologią syntetycznej apertury. Opracowany przez inżynierów z polsko-fińskiej firmy system rozpoznawczy trafi do wyposażenia polskich żołnierzy w przyszłym roku i będzie składać się z trzech satelitów SAR. Urządzenia będą dostarczać wysokiej jakości dane rozpoznawcze. Zrobią to przy użyciu anten satelitarnych oraz modułów, których wyprodukowania podjęli się specjaliści z Wojskowych Zakładów Łączności nr 1.

– Optyczny satelita widzi głównie chmury, dlatego do poprawnego działania musi mieć czyste niebo i dzień. Nasze rozwiązanie umożliwia prowadzenie obserwacji bez względu na warunki pogodowe, porę dnia, zapewniając dane w rozdzielczości 25 cm na pixel – wyjaśnia Wojciech Maćkowski, specjalista ds. komunikacji w firmie Iceye.

Kompaktowa, mobilna stacja bazowa BTS 5G Jaśmin firmy TELDAT, MSPO 2025 r.

Co ważne, wojskowe satelity będą mogły w razie potrzeby korzystać ze wsparcia innych satelitów SAR firmy Iceye. Polsko-fińska spółka jest właścicielem i operatorem największej na świecie ich konstelacji. Do tej pory wyniosła ona na orbitę – dla siebie lub swoich klientów – prawie pięćdziesiąt urządzeń. Od trzech lat korzysta z nich między innymi ukraińska armia.

Sprawdzony w kryzysie

Drugim najcenniejszym laurem kieleckiego MSPO jest Nagroda Specjalna Ministra Obrony Narodowej. W ubiegłym roku została nim uhonorowana Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa za rakietę ILR – 33 Bursztyn 2K.

W tym roku szef resortu obrony postanowił, że ten laur przypadnie bydgoskiej firmie Teldat za Wielośrodowiskowy Zautomatyzowany System Zarządzania Kryzysowego Jaśmin. Przedstawiciele producenta przypominają, że Jaśmin bazuje na rozwiązaniu wprowadzonym już do służby w polskiej armii, co stanowi o jego dodatkowym atucie. Dzięki temu bowiem zostało ono gruntowanie przebadane i przetestowane na poziomie narodowym i sojuszniczym, a przy użyciu specjalnych urządzeń łączności zapewnia interoperacyjność z każdym rozwiązaniem stosowanym w policji, straży pożarnej (państwowej i ochotniczej), strażach gminnych i miejskich, służbach energetycznych i gazowych, placówkach medycznych czy administracji.

O zaletach SZK Jaśmin mogli się już przekonać polscy żołnierze, którzy korzystali z niego podczas operacji „Feniks”, a także podczas zabezpieczania granicy państwa.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Laury MSPO przyznane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orlik na Alfę
Statuetki dla tuzów biznesu
Czarna skrzynka F-16 w rękach śledczych
Gen. Nowak: Pilotom wolno mniej
Wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawia o technologiach nuklearnych
Nocne ataki na Ukrainę
Skorzystaj z szansy na zostanie oficerem
„Żelazny obrońca” wkracza w decydującą fazę
Polska i Szwecja, razem na rzecz bezpieczeństwa
„Pamięć o nim będzie szybować wysoko”
NATO ćwiczy na Bałtyku. Z polskim udziałem
Agencja Uzbrojenia na zakupach. Kieleckie targi to dopiero początek
Łódź na granicy
„Żelazna Dywizja” na Narwi
Małopolscy terytorialsi tym razem walczyli z suszą
Informacja geoprzestrzenna na współczesnym polu walki
Hekatomba na Woli
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Certyfikacja „Dwunastki” na XII zmianę do Libanu
Zielona lista, czyli decyzja należy do żołnierza
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Terytorialsi w Pieninach
Brytyjczycy żegnają Malbork
Zwycięska batalia o stolicę
Premier i szefowa UE na granicy w Krynkach
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Beret „na rekinka” lub koguta
Dwie agresje, dwie okupacje
Startuje „Żelazny obrońca”
Polska chce przyjąć więcej wojsk z USA
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
„Road Runner” w Libanie
Świetne występy polskich żołnierzy
Morski Drozd, czyli polski ekranoplan
Na otwartym morzu mierzą daleko!
Awaryjne lądowanie wojskowego śmigłowca
PGZ idzie w morze
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Z najlepszymi na planszy
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
„Koalicja chętnych” o kolejnych działaniach w sprawie Ukrainy
Drony na celowniku
Wyróżnienia dla najlepszych
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Spotkanie Trump-Nawrocki
Wielkie zbrojenia za Odrą
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Kadeci będą się uczyć obsługi dronów
Współpraca z Koreą ma wymiar strategiczny
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Finisz programu „Orlik”?
Lockheed Martin wspiera polskich weteranów
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Banki – nowi partnerzy PGZ-etu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO