moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bez medalu w ostatnim dniu rywalizacji w wojskowych igrzyskach

Na zakończenie rywalizacji o medale V Wojskowych Zimowych Igrzysk Sportowych reprezentacja Wojska Polskiego nie wywalczyła żadnego miejsca na podium. Najlepiej z Biało-Czerwonych spisały się biatlonistki w biegu patrolowym i por. Iwona Januszyk w sprincie w narciarstwie wysokogórskim – zajęły piąte miejsca. Polska kończy udział w igrzyskach z pięcioma krążkami.

Po dwóch medalach wywalczonych przez biatlonistki – srebrnym w sprincie szer. Natalii Sidorowicz i srebrnym drużyny kobiet – reprezentantki Wojska Polskiego wystawione do rywalizacji w typowo wojskowej dyscyplinie, biegu patrolowym, były uznawane za jedne z kandydatek do zajęcia miejsca na podium. Niestety, do pełni szczęścia zabrakło im jednego celnego strzału więcej. Polki podczas trzech pobytów na strzelnicy (za każdym razem strzelała tylko jedna z nich, w tym dwie z pozycji leżącej i jedna ze stojącej) musiały trafić do 15 czarnych krążków. Dwie próby były nieudane i biatlonistki z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego musiały pokonać dwie karne rundy – o jedną za dużo, by czas uzyskany na mecie zapewnił im brązowy medal.

 

Na trasie w Ośrodku Sportów Nordyckich w Goms w polskiej drużynie kobiet w biegu patrolowym pobiegły: szer. Natalia Sidorowicz, st. szer. Joanna Jakieła, st. szer. spec. Anna Mąka i st. szer. spec. Kamila Żuk. Ta ostatnia była dowódcą patrolu i, zgodnie z regulaminem, była jedyną zawodniczką w drużynie, która nie musiała przystąpić do próby strzeleckiej. – Dosłownie jeden celny strzał i byłby medal! – stwierdziła szer. Sidorowicz, srebrna medalistka w sprincie w rywalizacji indywidualnej. – Jako drużyna dałyśmy z siebie wszystko. Walczyłyśmy jak mogłyśmy! – przyznała z kolei st. szer. Joanna Jakieła. – Zabrakło tego celnego strzelania. Bieg był bardzo dobry, świetnie ze sobą współpracowałyśmy na trasie – dodała st. szer. spec. Anna Mąka.

Bardzo dobrze układała się też współpraca podczas biegu patrolowego w polskim teamie mężczyzn. Dowódca patrolu szer. Konrad Badacz oraz szer. Jan Guńka i st. szer. spec. Andrzej Nędza-Kubiniec starali się jak mogli, aby wesprzeć szer. Marcina Zawoła, który pierwszego dnia rywalizacji z powodu przeziębienia nie wystartował w sprincie i jeszcze nie był w pełni sił. Biało-Czerwoni w stawce 20 teamów uplasowali się na dziesiątej pozycji. Dowódca patrolu szer. Badacz był zadowolony z postawy podwładnych w czasie biegu. – Na trasie wykonali 100% tego, co mogli. Strzelanie było bardzo dobre, bo musieliśmy pokonać tylko jedną karną rundę – podkreślił. Za to trzy karne rundy musieli przebiec faworyzowani Francuzi, którzy rywalizację ukończyli na trzecim miejscu. Złoto zdobyli Finowie, a srebro Niemcy.

Na piątej pozycji również zakończyła rywalizację w ostatniej konkurencji narciarstwa wysokogórskiego – sprincie – por. Iwona Januszyk. Złoty medal zdobyła Szwajcarka Marianne Fatton, srebrny Francuzka Léna Bonnel, a brązowy Niemka Tatjana Paller. Do sześcioosobowego finału por. Januszyk awansowała z trzecim wynikiem – 3 min 40,5 s. Najszybsza była Fatton (3 min 31 s), a druga Paller (3 min 38,9 s). Natomiast st. szer. Maciej Staręga ukończył rywalizację na 12. pozycji.

Wyniki

Bieg patrolowy, kobiety

1. Francja 37 min 6,3 s (0 karnych rund)
2. Włochy 38 min 23,7 s (1)
3. Szwecja 38 min 40,3 s (1)
4. Austria 38 min 45,3 s (2)
5. Polska 39 min 00,5 s (2)
6. Szwajcaria 40 min 51,2 s (4)

Bieg patrolowy, mężczyźni

1. Finlandia I 44 min 4,6 s (1)
2. Niemcy 44 min 4,9 s (2)
3. Francja 44 min 39,1 s (3)
4. Włochy 44 min 52,4 s (2)
5. Słowenia 45 min 22,9 s (3)
6. Austria 45 min 29,1 s (3)

10. Polska 46 min 30,3 (1)

Narciarstwo wysokogórskie, sprint kobiet

1. Marianne Faton (Szwajcaria) 3 min 5,6 s
2. Léna Bonnel (Francja) 3 min 12,5 s
3. Tatjana Paller (Niemcy) 3 min 14,3 s
4. Katia Mascherona (Włochy) 3 min 15,9 s
5. Iwona Januszyk (Polska) 3 min 25,8 s
6. Alba de Silvestro (Włochy) 3 min 49,2 s

Narciarstwo wysokogórskie, sprint mężczyzn

1. Nicolò Ernesto Canclini (Włochy) 2 min 43,6 s
2. Andreas Mayer (Austria) 2 min 44,4 s
3. Patrick Perreten (Szwajcaria) 2 min 46,2 s
4. Baptiste Ellmenreich (Francja) 2 min 49,4 s
5. Paul Verbnjak (Austria) 2 min 56,3 s
6. Finn Hösch (Niemcy) 3 min 36,8 s

12. Maciej Staręga (Polska) 3 min 45,8 s

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
„Kryzysowy” Jaśmin
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Legion Medyczny na poligonie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Flanka pod strażą
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Gorący lipiec PKW Łotwa
Tarcza i miecz
Aukcja dla weterana
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Cztery brygady, jeden cel
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Armia testuje naziemne drony
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Z prądem i pod prąd
Zmarł gen. Mirosław Różański
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Coraz więcej Alpha Scramble
F-15 dla Polski?
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Abordaż z polskim wsparciem
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Pantera przejdzie do historii
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
„Mewa” na północnym szlaku
Sojusznicza tarcza antydronowa
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Walka w dwóch światach
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Dwa marzenia spełnione naraz
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Patrioty pod Płockiem
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO