moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trump przed Kongresem o Ukrainie

Prezydent Donald Trump wystąpił we wtorek przed Kongresem i choć jego przemówienie nie miało oficjalnie charakteru orędzia o stanie państwa, to tak właśnie zostało potraktowane. Podsumował w nim dotychczasowe działania swojej administracji i zarysował plany na przyszłość. Wbrew oczekiwaniom, temat wojny w Ukrainie i polityki wobec tego konfliktu nie zajął zbyt dużo czasu.


– Bez chwili wytchnienia pracuję nad zakończeniem krwawego konfliktu w Ukrainie – zapewnił Donald Trump w swoim wystąpieniu przez amerykańskim Kongresem. Zdaniem prezydenta USA, jego kraj do tej pory wsparł Ukrainę 350 mld dolarów bez warunków wstępnych, o co obwinił poprzednią administrację. – Czy chcecie utrzymać ten stan przez następne 5 lat? – pytał retorycznie kongresmenów. Trump ponownie oskarżył europejskich sojuszników Ukrainy, że w trakcie wojny znacznie więcej pieniędzy wydali na import ropy i gazu ziemnego z Rosji niż na pomoc Ukrainie.

Najważniejszą informacją, jaką podał prezydent Trump była ta o liście, jaki we wtorek otrzymał od prezydenta Wołodymira Zełenskiego. – Ukraina jest gotowa usiąść do stołu negocjacyjnego tak szybko jak to możliwe, by przybliżyć nastanie pokoju – mówił Trump. – Doceniamy jak wiele uczyniły Stany Zjednoczone dla niezależności i niepodległości Ukrainy, a jeśli chodzi o porozumienie w sprawie zasobów i bezpieczeństwa, Ukraina jest gotowa w dowolnym czasie – cytował amerykański prezydent.

– Doceniam, że prezydent Zełenski wysłał ten list – zapewnił Trump. Jednocześnie poinformował, że w toku kolejnych rozmów ze stroną rosyjską zauważył „mocne sygnały, że są gotowi do zawarcia pokoju”.

Niestety, w swoim wystąpieniu prezydent nie powiedział, czy i jak ten list wpłynie na decyzję o czasowym wstrzymaniu pomocy USA dla Ukrainy, która zapadła w poniedziałek. Była ona wynikiem fiaska, jakim zakończyły się ubiegłotygodniowe dwustronne rozmowy Trump-Zełensky w Waszyngtonie. Prezydent Ukrainy opuścił wówczas stolicę Stanów Zjednoczonych bez podpisania umowy o udziale Stanów Zjednoczonych w zyskach z wydobycia zasobów naturalnych Ukrainy.

MC

autor zdjęć: White House

dodaj komentarz

komentarze


Buty żołnierzy po nowemu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Pierwsze oderwanie od ziemi
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Nie tylko błękitne berety
Francuski most na Odrze
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Francuska tarcza dla NATO
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Polsko-estoński sojusz
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Piekło „Pługa”
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
AWL stawia na rozbudowę
Ćwiczą, aby bronić granicy
Testy autonomicznego Black Hawka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Historyczny triumf terytorialsa
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
A może studia na WAT?
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
GROM pod nowym dowództwem
Od wirówki do lotu Gripenem
Ratunek na szczycie
Polska buduje przewagę w kosmosie
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
PKW Irak ewakuowany
Apache’e kontra drony
Centrum wsparcia dla AH-64E
Czas nadziei, czas pokoju
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
„Ślązak” w warsztacie
Polski sukces w Duńskim Marszu
NATO coraz silniejsze
Wypadek w PKW UNIFIL
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Szkoła pilotów FPV
Program „Narew” się rozkręca
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Patrol z Syriusza
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO