moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu

Członkowie Sojuszu podpiszą nowe zobowiązanie dotyczące przemysłu obronnego – zapowiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas Forum Przemysłu Obronnego, rozpoczynającego w Waszyngtonie szczyt Sojuszu. Inne tematy trzydniowych obrad to: pomoc Ukrainie, zacieśnienie partnerstwa z krajami Indo-Pacyfiku oraz wzmacnianie potencjału obronnego NATO.



– Wiemy, że nie ma sposobu na zapewnienie silnej obrony bez silnego przemysłu obronnego – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas Forum Przemysłu Obronnego zorganizowanego w ramach rozpoczynającego się w Waszyngtonie szczytu Sojuszu. W jubileuszowym spotkaniu odbywającym się w 75. rocznicę powstania Paktu Północnoatlantyckiego biorą udział liderzy wszystkich 32 państw członkowskich, w tym po raz pierwszy Szwecji, a także przedstawiciele krajów współpracujących z NATO. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda, towarzyszą mu też m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej, oraz Radosław Sikorski, szef MSZ-etu.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu ustępujący sekretarz NATO (jesienią zastąpi go Mark Rutte, były premier Holandii), przemysł obronny nie tylko produkuje broń, amunicję i systemy obronne, ale ma również kluczowe znaczenie dla utrzymania przewagi technologicznej nad przeciwnikami. Mówił także o potrzebie większych inwestycji w obronność. Jak przypomniał, dziesięć lat temu na szczycie NATO w Walii państwa członkowskie podjęły zobowiązanie, że wszyscy sojusznicy będą wydawali 2% PKB na cele obronne.

– Wówczas robiło tak zaledwie trzech sojuszników, w tym roku zaś 23 kraje NATO przeznaczają na obronę co najmniej 2% PKB, a pozostali sojusznicy obiecali, że wkrótce to zrobią – wyliczał Stoltenberg. Podkreślił, że ta zmiana dodała miliardy do budżetów obronnych państw Sojuszu, z czego wiele przeznaczono na kontrakty w przemyśle obronnym. Sekretarz generalny zaznaczył przy tym jednak, że 2% to dzisiaj nie pułap do osiągnięcia, ale minimalna podstawa, ponieważ wydatki na obronność będą stale rosły.

Jens Stoltenberg zapowiedział także, że podczas szczytu członkowie Sojuszu podpiszą nowe zobowiązanie dotyczące przemysłu zbrojeniowego, dzięki któremu przemysł ten w Europie i Ameryce Północnej będzie silniejszy, bardziej innowacyjny i zdolny do produkcji na dużą skalę. Pierwszym elementem tego zobowiązania mają być zwiększone wydatki na zbrojenia. – Drugi element to wydawanie środków w lepszy sposób, inwestując wspólnie – mówił sekretarz generalny.
Jak tłumaczył Stoltenberg, sojusznicy muszą mądrzej podchodzić do wydatków zbrojeniowych, decydując się na wspólne zakupy, które umożliwią podpisywanie większych i długoterminowych kontraktów. Jako przykład podał m.in. program myśliwców F-35, które produkowane są w USA i ośmiu innych państwach Sojuszu. Poinformował także, że NATO podpisało dziś wart niemal 700 mln dolarów kontrakt na zwiększenie produkcji w krajach członkowskich pocisków przeciwlotniczych Stinger. Były one jednym z pierwszych rodzajów uzbrojenia dostarczonych Ukraińcom podczas obrony przed rosyjską inwazją.

Ważnym elementem zobowiązania, jak zaznaczył szef NATO, ma być też współpraca z przemysłami obronnymi w Ukrainie i z czwórką państw partnerskich NATO z obszaru Indo-Pacyfiku: Japonią, Australią, Nową Zelandią i Koreą Południową. – Głównym zadaniem NATO jest zapobieganie wojnie i utrzymanie pokoju, a także ochrona sojuszników i udaje się nam to, ponieważ od 75 lat nie było zbrojnego ataku na żadnego z członków Sojuszu – dodał Stoltenberg.

Z kolei Kathleen Hicks, zastępca sekretarza obrony USA, w swoim wystąpieniu mówiła o konieczności szybszego i bardziej odpowiedzialnego wdrażania nowych technologii wszędzie tam, gdzie mogą one mieć wartość militarną. Jej zdaniem obecnie sojusznicy muszą bardziej strategicznie podejść do zwiększania swojego potencjału przemysłowego i produkcji w zakresie obrony zbiorowej, aby w szybszym tempie i na większą skalę zapewnić niezawodne w walce zdolności i sprzęt.
Biorący udział w forum szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz mówił dziennikarzom, że Sojusz musi podczas szczytu potwierdzić swoją jedność i siłę. – 75. rocznica to czas świętowania, ale świętowanie bez praktycznych rozwiązań byłoby nieefektywne – mówił polski minister obrony. Wicepremier zaznaczył, że Polska po 25 latach w Sojuszu jest jednym z krajów, które najwięcej inwestują w obronność.

Jak wyliczył Kosiniak-Kamysz, polskie MON podpisało dziś kilka umów, które wzmocnią nasze bezpieczeństwo. Pierwsza z nich dotyczyła wspólnego konsorcjum państw NATO, które będzie kupować miny morskie, a druga – bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Minister podpisał także porozumienie w sprawie przystąpienia Polski do projektu stałej obserwacji z przestrzeni kosmicznej prowadzonej przez Sojusz (Alliance Persistent Surveillance from Space, APSS). Stronami porozumienia zostało 17 państw, w tym USA. Umożliwi ono polskim siłom zbrojnym dostęp do danych innych uczestników inicjatywy, a także do informacji od dostawców komercyjnych. Celem projektu, zainicjowanego w 2023 roku, jest poprawa świadomości sytuacyjnej w instytucjach natowskich i państwach członkowskich. Szef MON-u dodał też, że na szczycie ma zostać ustanowione Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina.

Według zapowiedzi najważniejsze ustalenia rozpoczętego dziś szczytu mają dotyczyć wzmacniania potencjału Sojuszu w obszarze odstraszania i obrony, konieczności zwiększenia przez państwa członkowskie wydatków obronnych, pomocy dla Ukrainy oraz globalnych partnerstw. Na jutro zaplanowano posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu przywódców państw i szefów rządów, a na czwartek posiedzenie tej rady z partnerami z Indo-Pacyfiku i Unii Europejskiej, a także Radę NATO-Ukraina. Szczyt potrwa do czwartku 11 lipca.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Piekło „Pługa”
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Łączność działa jak w zegarku
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
OSA wystartowała!
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
The Beginning of Great History
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Oko na Bałtyk
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Zielone światło dla potwora
Siła współpracy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
PFM bez tajemnic
Pancerna nauka strzelania
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Rekompensaty dla weteranów
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Nie ma nudy
Polska będzie zbrojna!
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
PKW Irak ewakuowany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Buzdygany 2025 wręczone
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Kierunek: przyszłość
Przecieranie szlaków
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Cel: Podwoić moc
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Tankowanie w przestworzach
Prezydenckie weto dla SAFE
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Together on the Front Line and Beyond
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Nie pozwala spocząć na laurach
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Generał Molenda doradcą NATO
Zacięta walka o medale pod siatką
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Klucz do przyszłości
Leopard nie stoi w kolejce
Powaga w lekkości
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Trójskok Belmy
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Podwodne drony przypłyną z Polski
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Zakochałam się w slalomie
Polskie antydrony z Gdyni
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Wodny test Rosomaków
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Co kryje Bałtyk
W poszukiwaniu wyzwań
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Krok w przyszłość

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO