moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce

Tak, produkcja czołgów K2 będzie w Polsce – oznamił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z Shin Won-sik, ministrem obrony Korei Południowej. Umowy w tej sprawie zostaną podpisane we wrześniu tego roku podczas targów zbrojeniowych w Kielcach. Politycy rozmawiali także o możliwym transferze technologii dotyczącej produkcji sprzętu.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się dziś w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Pruszkowie z Shin Won-sik, ministrem obrony Korei Południowej. Politycy rozmawiali o wzmacnianiu współpracy obu krajów w dziedzinie bezpieczeństwa. Po spotkaniu Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że we wrześniu tego roku, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, zostanie podpisana kolejna umowa wykonawcza na dostawę 180 czołgów K2. Wicepremier otrzymał od strony koreańskiej potwierdzenie woli współpracy i przekazania informacji technologicznych związanych z produkcją maszyn w Polsce. – Wiemy, jak wiele polskich zakładów zbrojeniowych czeka na tę informację: tak, będzie produkcja w Polsce. Pan minister to potwierdził, mam zapewnienie, że przekazanie wszystkich informacji dotyczących transferu technologii, dotyczących przygotowania polskich zakładów zbrojeniowych do tego przedsięwzięcia nastąpi w trybie natychmiastowym, bez żadnej opieszałości – oznajmił Kosiniak-Kamysz.

Kiedy dokładnie rozpocznie się produkcja koreańskiego sprzętu w Polsce? Tego jeszcze nie wiadomo. – Oczywiście przygotowanie linii produkcyjnej, przygotowanie i adaptacja technologii do polskich warunków wymaga czasu. Odziedziczyliśmy niestety duże opóźnienia w tym zakresie, ale nadrabiamy. Chcę, żeby to było jak najszybciej – zapewnił szef polskiego MON-u.


Realizacja: Ewa Korsak, Mateusz Paderewski, Mikołaj Marciniak/ ZbrojnaTV

Politycy rozmawiali również o kontraktach, które są już realizowane. – Postanowiliśmy współpracować, by w ciągu roku weszła w życie druga umowa wykonawcza na haubice K9 i wyrzutnie rakiet Chunmoo. Zgodziliśmy się również podjąć wysiłki, aby przygotować sposób finansowania i transfer technologii oparte na wzajemnym zaufaniu – oznajmił Shin Won-sik. Z kolei obecny na spotkaniu wiceminister Paweł Bejda podkreślił, że prowadzone są rozmowy na temat eksportu również polskiego sprzętu do Korei Południowej. Dziś po południu w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim zostanie zaprezentowany delegacji koreańskiej sprzęt oferowany przez Polską Grupę Zbrojeniową.

Tematem rozmów obu polityków była również sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. – Pan minister powiedział mi, że chyba nie ma drugiego takiego państwa na świecie, które wie tyle o obronie swojej granicy co Korea Południowa – mówił Kosiniak-Kamysz. Wicepremier zapowiedział, że Polska będzie korzystała z doświadczeń Koreańczyków w tym zakresie. – Używają bardzo nowoczesnych technologii, wykorzystują sztuczną inteligencję do monitorowania granicy i reagowania. Chciałbym, abyśmy mogli skorzystać z tych doświadczeń – powiedział szef MON-u.

Wizyta koreańskiej delegacji w Polsce będzie trwała dwa dni. Dziś wieczorem wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz spotka się ponownie z ministrem Shin Won-sik, a jutro obaj politycy wezmą udział w Polsko-Koreańskim Dialogu Strategicznym, wydarzeniu zorganizowanym przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja!
1719039420
Miała być druga linia produkcyjna Kraba, a nic już o tym nie słychać, za to kupujemy gorszy sort K9. Jaki w tym sens?
D6-EF-71-D6

Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
PKW „Noteć” – koniec misji
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Dyrygent w mundurze
Nowy europejski czołg
Maj polskich żywych torped
Medyczny impas
Wojskowy triumf na Gali Sportu
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Krok po kroku przez kwalifikacje
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Więcej mocy dla Orki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Hołd dla gen. Skrzypczaka
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Good Morning, Orka!
Medale na lodzie i śniegu
W cieniu dumy floty
Piątka z czwartego wozu
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Partnerstwo Polski i Litwy
Czas podwodniaków
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
USA: chcemy Grenlandii
Pucharowy medal na desce
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Co nowego w przepisach?
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Na tronie mistrza bez zmian
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Odpalili K9 Thunder
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Jak zbudować armię przyszłości
Góral z ORP „Gryf”
O bezpieczeństwie u prezydenta
Człowiek, który sprzedał ciszę
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Amerykański szogun
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Warto iść swoją drogą
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
ORP „Garland” w konwoju śmierci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO