moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Przepisy wejdą w życie 13 czerwca. Nowe regulacje będą obowiązywały przez 90 dni. Zgodnie z zapowiedziami rządu nie obejmują – co do zasady – miejscowości i szlaków turystycznych.

Według nowych przepisów strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Zakaz w większości będzie dotyczył pasa ziemi położonego 200 m od granicy państwa. Jedynie na odcinku około 16 km, przebiegającym przez rezerwaty przyrody, strefa ta będzie miała szerokość około 2 km.

Jak informuje MSWiA, kształt rozporządzenia został wypracowany w toku konsultacji międzyresortowych i publicznych, a także z lokalnymi przedsiębiorcami i samorządowcami. Według zapewnień rządu strefa została ograniczona do niezbędnego minimum.

– To rozporządzenie wprowadzające strefę buforową nie jest absolutnie skierowane przeciwko mediom ani organizacjom pomocowym. Przewidujemy zgody Straży Granicznej. Nikt nie będzie odsuwany. Przejrzystość tej sytuacji jest ważną wartością w tym wszystkim. Nie ma żadnego powodu, by odcinać granicę od mediów – podkreślił Tomasz Siemoniak w „Sygnałach Dnia” w Programie 1 Polskiego Radia. Jak zaznaczono w komunikacie MSWiA, rozporządzenie ma na celu przede wszystkim ograniczenie działalności grup przemytników, którzy pomagają nielegalnym imigrantom dostać się do Polski.

Wprowadzenie strefy buforowej to decyzja rządu związana z zaostrzeniem sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Premier Donald Tusk zapowiedział jej utworzenie po ataku jednego z agresywnych mężczyzn forsujących graniczną zaporę na polskiego żołnierza. Ugodzony nożem sierż. Mateusz Sitek zmarł 6 czerwca. Straż Graniczna informuje też o rosnącej liczbie niebezpiecznych incydentów i ataków ze strony migrantów na polskich żołnierzy i funkcjonariuszy.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: szer. Aneta Lewoń; grafika: MSWiA

dodaj komentarz

komentarze


Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Airbus A330 MRTT
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Tropem tajemnic z przeszłości
Zatrzymać drona
Sojusznicza medycyna pola walki
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Barakudy z Polski
Królowa wspinaczki kończy karierę
Domek Pilota w LAW otwarty
Szerszeń z Sochaczewa
USA znów uderzyły w Iran
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Mundur i bokserskie rękawice
Prezydent RP o szczycie NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Mundur w paczkomacie
„Iks” nasz powszedni
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Paliwowy krwiobieg NATO
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Śmierć w sercu Azji
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Miliardy na obronność
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Studenci w koszarach
PKW Irak zostaje w Jordanii
NATO zwiększy produkcję broni
Zbrodnicza farsa
Dronowy kierunek przyszłości
Równanie z „Iksem”
Przełomowe porozumienie
Ostatnia niedziela…
Sztuka tworzenia kryptonimu
Nadchodzą zmiany
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Pieta Michniowska
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Twarzą w twarz
Polski wkład w operację „Overlord”
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Bez zmian w emeryturach
NATO liczy wydatki przed szczytem
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Przełomowe zdolności artylerzystów
PIRX-1 na orbicie
Podróż w ciemność
Wsparcie ma znaczenie
Drony na Legii
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Szczyt w Ankarze okiem eksperta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO