moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach

174 zł dla starszego szeregowego, 201 zł dla sierżanta, a 240 zł dla kapitana – tyle mają wynieść dzienne stawki uposażenia zasadniczego za dzień służby dla żołnierzy niezawodowych. Zmiany dotyczą m.in. żołnierzy aktywnej rezerwy oraz terytorialsów. Prace nad nowelizacją rozporządzenia trwają, przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 lipca tego roku.

Żołnierze niezawodowi to np. ci, którzy są powoływani do wojska na ćwiczenia wojskowe, pełniący służbę w aktywnej rezerwie oraz żołnierze obrony terytorialnej pełniący służbę rotacyjną. Za każdy dzień pobytu w wojsku otrzymują oni tzw. dniówki. Jeszcze do końca 2022 roku ich wysokość była procentowo uzależniona od najniższego wynagrodzenia żołnierza zawodowego. Od stycznia ubiegłego roku za każdy dzień spędzony w wojsku żołnierz otrzymuje stałą stawkę kwotową, zależną od posiadanego stopnia wojskowego. Obecnie, po styczniowych podwyżkach (w wysokości 11 zł dla każdego stopnia), kwota dzienna wynosi np. dla starszego szeregowego 146 zł, chorążego 191 zł, a porucznika 221 zł.

Teraz stawki znów mają wzrosnąć. W Ministerstwie Obrony Narodowej powstał już projekt rozporządzenia w tej sprawie. Zgodnie z dokumentem dniówki zostaną zwiększone od 7,5 do niemal 20%. Jak uzasadniają przedstawiciele MON-u, przy pracach nad nową tabelą stawek uposażenia żołnierzy niezawodowych zostało wzięte pod uwagę kilka czynników. – To m.in. brak obciążeń publicznoprawnych w odniesieniu do uposażeń, w tym brak opodatkowania oraz nieodprowadzanie od nich składki zdrowotnej – informują.

REKLAMA

Projekt jest na etapie konsultacji międzyresortowych. Jeśli propozycje zostaną przyjęte w niezmienionej formie, to już od lipca za każdy dzień pobytu w wojsku żołnierze niezawodowi otrzymają więcej pieniędzy. W stosunku do stawek obecnie obowiązujących w korpusie szeregowych podwyżka wyniesie od 16,8% do 19,9%. W praktyce dniówka wyniesie: dla szeregowego – 169 zł (obecnie to 141 zł), starszego szeregowego – 174 zł (146 zł), a dla starszego szeregowego specjalisty – 182 zł (156 zł). Podoficerowie otrzymają więcej o 10,3% do 19,7%. Kapral będzie mógł liczyć na dniówkę w wysokości 193 zł (161 zł), plutonowy – 198 zł (171 zł), a chorąży – 216 zł (191 zł).

W przypadku oficerów podwyżki wyniosą maksymalnie 7,5%. Stawka dla porucznika ma wynosić 235 zł (221 zł), a dla majora 251 zł (246 zł). Od stopnia podpułkownika wzwyż kwoty dniówek pozostaną bez zmian. Podpułkownik wciąż będzie mógł liczyć na 281 zł za dzień spędzony w wojsku, pułkownik otrzyma 331 zł, a generał brygady 371 zł.

Warto przypomnieć, że w przypadku terytorialsów pieniądze za udział w ćwiczeniach to tylko część ich uposażenia. Otrzymują też oni tzw. dodatek za gotowość bojową. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny jego wysokość zależy od pensji zawodowców i jest ustalana na poziomie nie niższym niż 10% najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Dodatek przysługuje każdemu żołnierzowi TSW, który spełni tzw. minimum szkoleniowe. W praktyce to udział w co najmniej dwóch dniach szkolenia w miesiącu lub wykonywanie innych zadań określonych przez wojsko. Od nowego roku dodatek ten wynosi 600 zł.

PG

autor zdjęć: 4 W-M BOT

dodaj komentarz

komentarze


Pokazali swoją siłę
 
„Umieram jak Polak”
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Mistrzowie Spike`ów
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Trzy miecze pokoju
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Equipment Tailored to the Needs
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Plan na szczyt
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sztandar dla cyberwojsk
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Wyrwali się z niemieckiego kotła
NATO on Northern Track
Gortat Team vs drużyna NATO
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Docenić „misjonarzy”
Ameryka daje wsparcie
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Dzień, który zmienił bieg wojny
„Osiodłać krowę”
AWACS-y dostarczone
Spadochroniarze w operacji TALO
Podróż w ciemność
Koszykarskie święto w Łodzi
Kajakarze i wioślarze na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zaprojektuj mural o powstaniu
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Eurosatory 2024 idą na rekord
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
AW149 wkrótce „made in Poland”
Przesmyk w grze
Policjanci szkolą wojsko
Latający radar
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Inwestycja potrzebna jak tlen
Pierwsi za sterami Apache
„Czarownice” nad Londynem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO