moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polki pobiegły po srebro!

Na mistrzostwach świata sztafet reprezentantki Wojska Polskiego wywalczyły w finale biegu rozstawnego 4 x 400 m kobiet tytuł wicemistrzowski. Po srebro pobiegły: st. kpr. Marika Popowicz-Drapała, st. szer. Iga Baumgart-Witan, st. szer. spec. Justyna Święty-Ersetic i st. szer. Natalia Kaczmarek. Polki zdobyły także przepustki na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Uznawany za mistrzostwa świata sztafet Festiwal World Athletic Relays odbył się w Nassau na Bahamach. W tym roku zawody były również głównymi kwalifikacjami dla sztafet do XXXIII Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Przepustki zapewniające start we Francji zdobyło 14 najlepszych sztafet w pięciu konkurencjach. Reprezentacja Polski wywalczyła w Nassau srebrny medal i cztery kwalifikacje olimpijskie.

Największy sukces na Thomas Robinson Stadium odniosła sztafeta 4 x 400 m kobiet. Podopieczne trenera Aleksandra Matusińskiego wywalczyły srebro z czasem 3 min 24,71 s. Przegrały tylko z faworyzowanymi Amerykankami, które były szybsze o 3,01 s. Brązowy medal zdobyły reprezentantki Kanady, które przegrały z Polkami o 0,46 s. Biało-Czerwone świetnie spisały się już w eliminacjach z udziałem 26 sztafet. Polki były najlepsze w swoim biegu (z każdego bezpośredni awans do finału zapewniały sobie dwie najszybsze ekipy). Zawodniczki triumfowały z czasem 3 min 27,11 s. Wynik Polek był szóstym w eliminacjach. Najlepszy czas – 3 min 24,38 s – uzyskały reprezentantki Irlandii.

W kwalifikacjach polska sztafeta 4 x 400 m kobiet pobiegła w składzie: st. kpr. Marika Popowicz-Drapała, Kinga Gacka, Alicja Wrona-Kutrzepa i st. szer. Natalia Kaczmarek. W finale trener Matusiński wystawił na drugiej zmianie za Gacką st. szer. Igę Baumgart-Witan, a na trzeciej za Wronę-Kutrzepę st. szer. spec. Justynę Święty-Ersetic. Tym samym w biegu decydującym o podziale medali pobiegły wyłącznie reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Na półmetku rywalizacji Polki zajmowały czwartą pozycję. Po trzeciej zmianie również były czwarte. St. szer. Natalia Kaczmarek po około 150 m biegu wyprzedziła Brytyjkę, a po kilku sekundach również biegnącą na drugiej pozycji reprezentantkę Kanady. Do prowadzącej Amerykanki miała jednak zbyt dużą stratę, aby zwycięsko finiszować. Kaczmarek i tak miała najlepszy czas ze wszystkich zawodniczek biegnących na wszystkich zmianach sztafet – Polka biegła 49,46 s.

Poza sztafetą 4 x 400 m kobiet przepustki do Paryża wywalczyły trzy polskie ekipy. Dwie z nich również wygrały swoje serie w biegach kwalifikacyjnych. Najpierw pierwsze miejsce zajęła sztafeta mieszana 4 x 400 m w składzie: Maksymilian Szwed, st. szer. Iga Baumgart-Witan, st. szer. Kajetan Duszyński i st. szer. Natalia Kaczmarek. Następnie serię kwalifikacyjną wygrała sztafeta 4 x 100 m kobiet. Pobiegły w niej: Krystsina Tsimanouskaya, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda. Z kolei sztafeta 4 x 400 m mężczyzn przepustkę do Paryża wywalczyła w biegu repasażowym. Awans na igrzyska zapewnili Biało-Czerwonym: Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak, Igor Bogaczyński i st. szer. Kajetan Duszyński.

Festiwal World Athletic Relays odbył się na Bahamach po raz czwarty. Poza Nassau gospodarzem mistrzostw były też Jokohama (2019 rok) i Chorzów (2021).

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: P Skarba / CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
View from Outer Space
Szkoła w mundurze
Jelcz coraz silniejszy
Zbrodnia bez kary
Trening w tunelu aerodynamicznym
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Debata o bezpieczeństwie
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Marynarz w koreańskim tyglu
Głos żołnierzy ma znaczenie
Początek wielkiej historii
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
NATO i USA o Iranie
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
WAM wraca do Łodzi
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Rosomaki na lądzie i morzu
F-16 na straży
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Our Only One
Pasja i fart
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Psiakrew, harmata!
Śmiercionośna Jarzębina
Polski sukces w Duńskim Marszu
Syndrom Karbali
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Większe możliwości Nitro-Chemu
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Morska ścieżka kariery
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Mała Orka?
Adaptacja i realizm
W hołdzie ofiarom NKWD
Studia dla żandarmów
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pierwsze loty
Zabójczy team nad Anglią
Wojskowe roboty prosto z Polski
Widok z kosmosu
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Zbrodnia i kłamstwo
Architekci pola walki
Wypadek w PKW UNIFIL
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Kosmiczne bezpieczeństwo
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Grzmoty zamiast Goździków
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Apache w polskich rękach
Fińska armia luzuje rygory

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO