moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Sekcja Zabezpieczenia Medycznego XV zmiany PKW Irak pełni cotygodniowe dyżury na terenie bazy Al Asad. W ramach „Białych niedziel” polscy medycy pomagają irackim wojskowym. – Zgłaszają się do nas żołnierze zarówno z powodu przeziębienia, jak i zapalenia płuc czy cukrzycy. Cieszymy się, że możemy wesprzeć tych, którzy mają utrudniony dostęp do opieki medycznej – mówią Polacy.

Organizowanie „Białych niedziel” ma już długą tradycję. Od wielu lat w ramach tego typu akcji polscy żołnierze służący na misjach udzielają pomocy potrzebującym. Szczególnym zainteresowaniem „Białe niedziele” cieszyły się w Afganistanie. W czasie operacji ISAF medycy z PKW pomogli tysiącom cywilów.

Do idei „Białych niedziel” wrócili żołnierze pełniący służbę w Iraku. – Początkowo akcja była organizowana sporadycznie. Obecnie przedsięwzięcia te odbywają się cyklicznie. Raz w tygodniu medycy z PKW jadą do irackiej bazy wojskowej Al Asad, by tam w czasie całodziennego dyżuru udzielać pomocy potrzebującym. I choć nadal umownie mówimy o „Białych niedzielach”, to w naszym wypadku są to czwartki – mówi kpt. Przemysław Kolman, rzecznik prasowy PKW Irak.

Akcję organizuje Sekcja Zabezpieczenia Medycznego XV zmiany PKW. Trzon zespołu stanowią lekarz, pielęgniarka i ratownicy medyczni. W czasie wyjazdów towarzyszą im także tłumacze oraz pluton ochrony. – Kontynuujemy pracę, którą zaczęła XII zmiana PKW. Zdobyliśmy zaufanie i przychylność szefa tutejszej placówki medycznej i dzięki temu „Białe niedziele” organizujemy raz w tygodniu. Pełnimy dyżury na terenie irackiej bazy – wyjaśnia pielęgniarka ppor. Martyna Maksymiuk. – Każdy żołnierz stacjonujący w tym miejscu może się do nas zgłosić. Cieszymy się, że możemy nieść pomoc, zwłaszcza że miejscowi mają ograniczony dostęp do opieki medycznej – dodaje oficer. Okazuje się, że w przychodni zlokalizowanej na terenie bazy Al Asad nie pracuje żaden medyk. – Nie ma lekarzy czy pielęgniarek. Szefem placówki jest farmaceuta, a wspierają go żołnierze po podstawowym kursie medycznym. Oznacza to, że potrafią wykonać tylko podstawowe czynności medyczne, zakładają wkłucia dożylne, podają leki domięśniowo i udzielają pierwszej pomocy – przyznaje ppor. Maksymiuk.

Podczas dyżurów polscy medycy udzielają konsultacji, badają chorych, podają leki, oczyszczają rany i zakładają opatrunki. – Zgłaszają się do nas żołnierze z różnymi problemami. Od schorzeń dość prozaicznych, jak przeziębienie czy zakażenie rany, aż po przypadki bardziej skomplikowane jak cukrzyca czy zapalenie płuc. Ze względu na to, że nie mamy dostępu do diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, nie zawsze możemy pomóc. Zachęcamy wtedy pacjentów, by udali się do większego miasta i skorzystali z porady lekarza specjalisty – mówi pielęgniarka z PKW. Przyznaje, że bardzo często iraccy żołnierze zwracają się w sprawie swoich bliskich. – Proszą na przykład o analizę wyników członków swoich rodzin, pytają jak stosować leki w różnych dolegliwościach. To dowód, że darzą nas większym zaufaniem niż lekarzy ze swojego miasta – oceniają medycy z PKW.

– Udzielamy bezinteresownej pomocy potrzebującym i bardzo nas cieszy, że Irakijczycy to doceniają – przyznaje ppor. Maksymiuk. Wspomina o sytuacji sprzed kilku tygodni, gdy podczas powrotu Polaków do bazy doszło do wypadku wojskowego pojazdu. – Wykonaliśmy wszystkie niezbędne procedury, ewakuowaliśmy żołnierzy i oczekiwaliśmy na przyjazd podnośnika z bazy. Chwilę później zatrzymał się obok nas iracki samochód. Wysiadł z niego jeden z wyższych rangą oficerów z bazy irackiej i zaoferował pomoc. Okazało się, że był jednym z naszych pacjentów podczas „Białej niedzieli”. Dobro wraca – mówi ppor. Maksymiuk.

PKW w Iraku działa w ramach Sił Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Do głównych zadań żołnierzy PKW należy szkolenie irackich i jordańskich sił specjalnych, wzmocnienie ich bezpieczeństwa oraz stabilizacji sytuacji w regionie, a także doradztwo.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: PKW Irak

dodaj komentarz

komentarze


Wsparcie ma znaczenie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Orka dobiła do brzegu
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Mundur, medale i duma
Podróż w ciemność
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Zbrodnicza farsa
Elektronika dla obrony powietrznej
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Sportowe jubileusze
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Śmierć w sercu Azji
Ramię w ramię z Amerykanami
Równanie z „Iksem”
Szermierze i pięściarki na podium
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Niebo bez dominacji
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
PKW Irak zostaje w Jordanii
Strzelać jak Polacy
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Bez zmian w emeryturach
„Strzała weterana” spaja środowisko
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Poznański gen wolności
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Ważne decyzje w Brukseli
Przerzut Abramsów do Lublina
Priorytety na szczyt NATO
Apetyt Smoka rośnie
Atak w Porcie Elbląg
Sprawdzian charakteru
Zasadzka w leśnych ostępach
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Wojna pod lupą
Polski wkład w operację „Overlord”
Ratunek z powietrza
Cyberparasol nad wyborami
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Twardy ma moc
Okręt skrojony na Bałtyk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO