moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko gra z WOŚP!

Wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej. Wszystkich zapraszam do licytowania – zachęca wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej. Wojsko przygotowało mnóstwo ciekawych propozycji, dzięki którym każdy będzie mógł wziąć udział w akcji pomocy potrzebującym.

– W tym roku żołnierze ponownie włączą się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednym z ich zadań jest bowiem wsparcie społeczeństwa, więc nasz udział w tej inicjatywie jest czymś naturalnym – mówi gen. broni Marek Sokołowski, pełniący obowiązki dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Hasło 32. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy brzmi: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Wielki finał akcji odbędzie się 28 stycznia. Wówczas w całym kraju zostaną zorganizowane wydarzenia, podczas których wolontariusze zbiorą środki na rzecz WOŚP. Ich działania będą wspierać żołnierze. Mimo że sami nie będą zaangażowani w zbiórkę datków, będzie można ich spotkać podczas finałów przygotowanych przez poszczególne sztaby WOŚP.

REKLAMA

W tym roku główna scena Wielkiej Orkiestry zostanie zbudowana na błoniach stołecznego Stadionu Narodowego. Przewidziano tam strefę wojskową, gdzie każdy będzie mógł porozmawiać z żołnierzami, zobaczyć trochę wojskowego sprzętu oraz zjeść wojskową grochówkę. Ponadto żołnierze zorganizują specjalny namiot medyczny. Będą tam uczyć podstaw pomocy medycznej, jak również zaprezentują udzielanie pomocy w warunkach polowych. W finale nie może zabraknąć orkiestry wojskowej – usłyszymy ją podczas specjalnego biegu pod hasłem „Policz się z cukrzycą”.

Nie są to oczywiście jedyne atrakcje, jakie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowali żołnierze, ani jedyna forma wsparcia przez nich fundacji. Na portalu Allegro pojawiły się już pierwsze aukcje charytatywne, dzięki którym można zdobyć pamiątkowe ryngrafy, coiny, statuetki, jakie na ten cel przekazali wojskowi, a także wylicytować vouchery, które pozwolą zwycięzcy licytacji poczuć się jak żołnierz. Wiele jednostek wojskowych postanowiło otworzyć dla licytujących swoje bramy. Pojawiły się zaproszenia do udziału we wspólnym szkoleniu z żołnierzami wojsk specjalnych, wyjściu w morze okrętem czy wejściu na pokład wojskowego samolotu. Swoją aukcję rozpoczął już wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Jej zwycięzca, wraz z osobą towarzyszącą, zostanie zaproszony na wspólny obiad z ministrem obrony w wojskowej stołówce oraz na obchody Święta Wojska Polskiego. – Proszę, licytujcie! Warto! Dla dzieciaków i dla seniorów – zachęca wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Wyjątkowe propozycje przygotowały wojska obrony cyberprzestrzeni. Na aukcjach przygotowanych przez cyberżołnierzy można powalczyć m.in. o możliwość spotkania z gen. dyw. Karolem Molendą, dowódcą DK WOC i rozmowę o cyberbezpieczeństwie przy wspólnym obiedzie, a także o vouchery pozwalające na udział w szkoleniach pod okiem specjalistów z WOC. – To prawdziwa gratka dla cybermaniaków i małych firm. Jeśli jakaś firma chce wesprzeć Orkiestrę, a dodatkowo zadbać własne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, to nasza oferta jest skierowana właśnie do niej. Na aukcję przekazaliśmy vouchery dla 1, 5 oraz 10 osób na szkolenie z cyberbezpieczeństwa, które przeprowadzi ekspert z Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Dodatkowo podczas takich szkoleń oferujemy wsparcie w konfiguracji i zabezpieczeniu sprzętu, z jakiego zwycięzcy licytacji korzystają na co dzień – mówi ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy DK WOC.

Kurs operatora dronów i sesja air to air

1 Brygada Obrony Terytorialnej postanowiła wesprzeć WOŚP, umożliwiając zwycięzcy licytacji wzięcie udziału w kursie operatora dronów, a 4 BOT – w warsztatach prowadzonych przez rzecznika prasowego jednostki. Wojskowa Akademia Techniczna zaprasza do wylicytowania jazdy czołgiem i bojowym wozem piechoty lub do nurkowania pod okiem instruktora albo udziału w XV Półmaratonie Komandosa, natomiast Lotnicza Akademia Wojskowa – do spędzenia dnia w jej murach, z uwzględnieniem lotów na symulatorach różnego rodzaju statków powietrznych. Na spacery z przewodnikiem po Warszawie zaprasza natomiast Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, a Centrum Weterana zachęca do licytacji możliwości udziału w „Projekcie wojownik”, czyli w zajęciach, podczas których misjonarze trenują sporty walki pod okiem mistrzów, oraz w spływie kajakowym.

Miłośnicy fotografii powinni zainteresować się aukcją, jaką przygotowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jej zwycięzca będzie miał bowiem możliwość udziału w sesji air to air, podczas której z pokładu statku powietrznego będzie mógł sfotografować samoloty wojskowe w akcji. Natomiast Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przygotowało propozycje dla tych, którzy wolą przebywać po drugiej stronie obiektywu. Osoba, która wygra aukcję, weźmie udział w sesji, którą specjalnie dla niej zorganizuje Zespół Reporterski Combat Camera. Natomiast muzycy i wokaliści mogą skorzystać z oferty Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Działający w strukturach jednostki klub wojskowy umożliwi zwycięzcy licytacji nagranie aranżacji własnego utworu w profesjonalnym studiu, a nawet przygotowanie teledysku.

Tradycyjnie nie zawiedli wojskowi sportowcy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Na wspólny trening zaprasza m.in. Marcin Lewandowski, lekkoatleta, olimpijczyk i medalista mistrzostw świata. Najodważniejsi będą mogli skrzyżować rękawice z bokserskim mistrzem Mateuszem Masternakiem. Natomiast Wojciech Nowicki specjalizujący się w rzucie młotem, mistrz olimpijski, wicemistrz świata z 2022 roku, zaprasza na rozmowę przy kawie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: platforma X MON

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Orzeł dla bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pytania o europejską tarczę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gry wojenne w szkoleniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO