moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperzy na wschodzie Polski

Żołnierze 1 Batalionu Saperów rozpoczynają służbę w Augustowie. Ich zadaniem będzie przede wszystkim wzmacnianie granicy Polski z Białorusią i obwodem królewieckim. Dzisiaj z nową formacją spotkał się szef MON-u Mariusz Błaszczak. – To właśnie saperzy jesienią 2021 roku stanęli w gotowości do wzmocnienia polskiej granicy – podkreślał minister.

– Dziś otwieramy nową jednostkę wojskową tu, w Augustowie. To bardzo ważne miejsce na mapie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na położenie i zagrożenia, jakie czyhają na Polskę – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas spotkania z żołnierzami z 1 Batalionu Saperów w Augustowie. To nowa jednostka, która wchodzi w skład 15 Brygady Zmechanizowanej, podległej 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Są to jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo północno-wschodniej części naszego kraju – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Podczas uroczystej zbiórki pododdziałów szef MON-u wręczył flagę RP dowódcy pocztu flagowego. Decyzję o wyznaczeniu na stanowisko dowódcy 1 Batalionu Saperów otrzymał z rąk ministra ppłk Adam Goździk. – Pułkownik Goździk był na granicy w pierwszych dniach ataku hybrydowego jesienią 2021 roku. Jest doświadczonym oficerem i daje gwarancję tego, że będzie sprawnie tworzył ten batalion – powiedział Mariusz Błaszczak.


Film: Maciej Bąkowski, Ewa Korsak / ZbrojnaTV

W przemówieniu szef resortu obrony podkreślił wagę służby saperów. – To jest bardzo ważne, żeby saperzy byli obecni w Augustowie, także z punktu widzenia doświadczeń płynących z wojny na Ukrainie – zaznaczył Błaszczak. – Wiemy, że najważniejsza na polu bitwy jest artyleria, że bardzo ważne są wojska pancerne, ale saperzy wspierają inne jednostki w odtwarzaniu ich gotowości bojowej – podkreślał szef MON-u. Wspomniał również, że to właśnie saperzy jako pierwsi jesienią 2021 roku pojawili się na polsko-białoruskiej granicy. – W przypadku północno-wschodniej części naszego kraju istotne znaczenie ma konieczność wzmocnienia granicy, zarówno z Białorusią, jak i z obwodem królewieckim. To saperzy jesienią 2021 roku stanęli w gotowości do wzmocnienia polskiej granicy, to saperzy najpierw wznieśli ogrodzenie tymczasowe, wzmocnili granicę i wciąż na granicy służą – powiedział minister.

Zachęcał również mieszkańców Augustowa i okolic do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. – Warunki służby są bardzo dobre. Uposażenie godne, a do wojska trafia nowoczesny sprzęt – mówił szef MON-u. – Potrzebujemy młodych patriotów, którzy będą służyć w Wojsku Polskim. Jestem pewien, że ta propozycja spotka się z bardzo dobrym odbiorem. Wiem, że mieszkańcy ziemi augustowskiej to patrioci – dodał Błaszczak.

Nowo powstały batalion będzie przede wszystkim wsparciem jednostek stacjonujących na wschodzie Polski, przy granicach z obwodem królewieckim i Białorusią. – Obecnie tworzy go około 50 żołnierzy. Wciąż trwa proces jego kompletowania – mówi mjr Magdalena Kościńska, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Focus of Every Move
Czas na oświadczenia majątkowe
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Wojsko wskazało priorytety
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Polski sektor obronny za SAFE
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Spluwaczki w nowej odsłonie
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Debiut ogniowy Borsuków
Desant w Putlos
METS po nowemu
Przeprawy na Odrze
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Walka o pierwszą dziesiątkę
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Morskie koło zamachowe
Together on the Front Line and Beyond
Outside the Box
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Wojsko nadal na Horyzoncie
Debiut skialpinizmu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Piekło „Pługa”
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
„Jaskółka” na Bałtyku
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Oficer od drona
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Oko na Bałtyk
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Przemyślany każdy ruch
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Cios w serce reżimu
Sprintem do bobsleja
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Kierunek Rumunia
Cztery lata wojny w Ukrainie
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Skromny początek wielkiej wojny
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Borsuki, ognia!
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Gala MMA coraz bliżej
Koniec olimpijskich zmagań
Śmigłowce przyszłości dla NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO