moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki

Polska branża fotoniczna należy do światowej czołówki, ale musi mieć odpowiednie finansowanie na rozbudowę mocy produkcyjnych – mówili uczestnicy VIII Konferencji Optoelektronicznej. Podczas spotkania rozmawiano także o sztucznej inteligencji oraz o nowej generacji systemach naprowadzających do pocisków przeciwpancernych i przeciwlotniczych.

Znaczenie optoelektroniki w sprzęcie wojskowym, a więc na polu walki, jest wręcz fundamentalne. Trudno mówić o nowoczesnej armii bez zaawansowanych rozwiązań optoelektronicznych – mówił Witold Słowik, prezes PCO S.A., podczas panelu dyskusyjnego otwierającego VIII Konferencję Optoelektroniczną. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Optoelektronika – kluczowy czynnik przewagi na współczesnym polu walki”. W dwudniowym spotkaniu poświęconym wyzwaniom szeroko rozumianej branży fotonicznej wzięło udział nie tylko kilkuset polskich i zagranicznych przedstawicieli przemysłu i świata nauki, uczestniczyli w niej także wojskowi i reprezentanci służb mundurowych.

 

REKLAMA

Potencjał polskiej fotoniki

Witold Słowik, prezes PCO, spółki, która była współorganizatorem wydarzenia, podkreślił, że konferencja ma być przede wszystkim miejscem „wymiany myśli oraz dyskusji o potencjale fotoniki w Polsce, aby oferowane przez nią produkty jak najlepiej spełniały oczekiwania użytkowników”.

O tym, że polskie produkty z zakresu optoelektroniki śmiało mogą konkurować z ofertą firm zagranicznych, mówił Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (której częścią jest PCO S.A.). Jako przykład podał pociski Piorun. – To jedno z najlepszych rozwiązań na rynku, a będzie jeszcze lepsze, gdyż chcemy je rozwijać i udoskonalać – zapewnił prezes Chwałek. Przypomniał, że Pioruny zdały najtrudniejszy test, czyli sprawdzian bojowy w Ukrainie, gdzie „zaskoczyły swoimi możliwościami”. – Mamy potwierdzenia zestrzelenia nawet rakiet manewrujących w końcowej fazie lotu – ujawnił. Szef PGZ poinformował, że wkrótce Mesko, które produkuje Pioruny, podpisze kontrakt na dostawę pocisków z kolejnym klientem spoza Europy.

Efekty modernizacji

Podczas konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne oraz trzy panele prezentacyjne, na których zamiast debaty były referaty i wystąpienia. W ramach paneli prezentacyjnych omówiono wyzwania technologiczne, z jakimi obecnie i w przyszłości będzie się mierzyć optoelektronika. Przedstawiono także nowe technologie, które pojawiły się w ostatnich latach. Sporo uwagi poświęcono m.in. sztucznej inteligencji oraz nowej generacji (bazujących na optyce i elektronice) systemów naprowadzających (tzw. seekerów) do pocisków przeciwpancernych oraz przeciwlotniczych.

Przedstawiciele przemysłu, naukowcy i wojskowi ocenili również sytuację branży fotonicznej w Polsce. – Dzięki programom modernizacyjnym nasza branża ma zapewnione finansowanie na skalę niespotykaną od dziesięcioleci – przypomniał dr inż. Przemysław Kowalczuk, prezes spółek PIT-Radwar i Mesko. Przekonywał, że dzięki temu można nie tylko myśleć o rozwoju obecnych produktów, lecz także pracować nad nowymi. – Największym wyzwaniem jest bez wątpienia znaczące zwiększenie mocy produkcyjnych, na co potrzebne są spore środki – mówił prezes Kowalczuk.

Zdaniem uczestników konferencji skala potrzebnych inwestycji jest jednak tak duża, że konieczna będzie dalsza pomoc państwa. – W tym roku mamy sprzedaż większą o 60–70 procent niż dwa lata temu. Ale mimo naszej bardzo dobrej sytuacji finansowej nie jesteśmy w stanie sami podołać planowanym inwestycjom – przekonywał Witold Słowik, prezes PCO.

Tegoroczną konferencję zorganizowało PCO S.A., wspierane przez Wojskową Akademię Techniczną, Politechnikę Warszawską oraz Związek Pracodawców Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Minister Obrony Narodowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Tomek / 12BZ, PCO

dodaj komentarz

komentarze


Futsal na zakończenie rywalizacji
 
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Armia Polska w drodze do Europy
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Wojsko wraca do Babimostu
Operacja NATO przy granicy z Rosją
PKW Orlik gotowy na misję
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Realia, a nie teoria
„Sokół” wylądował
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Fiński debiut w Sojuszu
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Kolejne zakupy dla wojska
Najdłuższa noc
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Podchorążowie świętują
Wojsko pomoże Słoweńcom
Zielony talizman Polaków
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Abramsy jadą na ukraiński front
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Polsko-koreańskie rozmowy
Nowe AWACS-y dla NATO
Terytorials na etacie
Laureaci cyberkonkursu MON
Polski dzień strzelania w Rumunii
Orka po koreańsku
Out of the Shadow
PKW Orlik już w Estonii
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
32 krążki pływaków-żołnierzy
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Unijna pomoc dla Ukrainy
Witkacy – piąty wieszcz?
„Pług” idzie na śmierć
Śmiertelny wypadek żołnierza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwolnić zakładników
Zanim wyruszą do Bagdadu
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Narodziny polskich sił morskich
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Pierwszy polski Homar
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Ekspresowa pomoc
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO