moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata

Dwa medale zdobyły reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego w pierwszych w nowym sezonie zawodach o Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim i szermierce. Szer. Karolina Bosiek była druga w sztafecie mieszanej panczenistów, a kpr. Ewa Trzebińska wraz z koleżankami zajęła trzecie miejsce w turnieju drużynowym szpadzistek.

Szer. Karolina Bosiek.

Z inauguracyjnych zawodów o Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim w sezonie 2023/2024, które odbyły się na torze w japońskim mieście Obihiro, reprezentanci Polski wracają z jednym medalem. Wywalczyli go w sztafecie mieszanej – konkurencji rozgrywanej po raz pierwszy w historii pucharowej rywalizacji – szer. Karolina Bosiek i Damian Żurek. Polski duet przegrał tylko z parą holenderską w składzie: Wesly Dijs i Femke Kok. Holendrzy triumfowali z czasem 2 min 55,53 s. Biało-Czerwoni stracili do zwycięzców 0,59 s. Brązowy medal zdobyła sztafeta amerykańska, która ze zwycięską parą przegrała o 2,10 s.

W nowej konkurencji wystartowało 11 duetów. Odbyły się trzy biegi – w pierwszym rywalizowały trzy ekipy, a w dwóch kolejnych po cztery. Jako pierwsze na tor wyszły ekipy z Czech, Chin i Korei Południowej. Sztafetę mieszaną rozpoczynają kobiety. Po pokonaniu prostej startowej i okrążenia zawodniczki przekazują sztafetę swoim kolegom z reprezentacji – odbywa się to poprzez wypchnięcie partnera. Zawodnicy ścigają się na dystansie dwóch okrążeń. Następnie na trasę ponownie ruszają kobiety, a sztafetę kończy rywalizacja mężczyzn. Pierwszy wyścig wygrali Chińczycy, którzy uzyskali czas 3 min 2,69 s.

W drugiej serii walczyły duety z Polski, Japonii, Holandii i Kanady. Gospodarze szybko wypadli z walki o czołową pozycję. O zwycięstwo zacięcie rywalizowały do końca pozostałe pary. Metę jako pierwszy przekroczył reprezentant Kanady Antoine Gélinas-Beaulieu. Drugi był Holender, a trzeci Polak. Kanadyjczyka jednak zdyskwalifikowano za przeszkadzanie Dijsowi w ostatnim sprincie. W trzecim biegu zawodnikom z Włoch, USA, Niemiec i Norwegii już nie udało się poprawić czasów uzyskanych przez duety z Holandii i Polski. Najlepszy wynik uzyskali Amerykanie i tym samym zapewnili sobie brązowy medal. W pozostałych konkurencjach pierwszego Pucharu Świata reprezentanci Polski najbliżej podium byli w biegu drużynowym kobiet. Szer. Karolina Bosiek wraz z Magdaleną Czyszczoń i Natalią Jabrzyk uplasowały się na czwartej pozycji. Polki uzyskały czas 3 min 4,59 s. Triumfowały, z czasem 2 min 58,03 s, Japonki. Drugie miejsce zajęły Kanadyjki (2 min 59,25 s), a trzecie Holenderki (3 min 1,29 s).

Kpr. Ewa Trzebińska. Fot. CWZS

W miniony weekend po raz pierwszy w nowym sezonie o punkty walczyli też szermierze. Reprezentanci Polski zdobyli dwa brązowe krążki – oba w rywalizacji szpadzistek we włoskim Legnano. W turnieju indywidualnym trzecie miejsce zajęła Aleksandra Jarecka. W turnieju drużynowym natomiast brąz wywalczyły: kpr. Ewa Trzebińska, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga i Magdalena Pawłowska. Po złoty medal sięgnęły Ukrainki, a po srebrny – reprezentantki Korei Południowej.

Polki rozpoczęły rywalizację od drugiej rundy – w pierwszej miały wolny los. W pierwszym meczu Biało-Czerwone pokonały 45:38 Japonki. W ćwierćfinale polska drużyna zmierzyła się z ekipą ze Stanów Zjednoczonych. Polki wygrały 41:36 i awansowały do półfinału. Niestety, drogę do finału zamknęły im Koreanki. Rywalki z Azji triumfowały z wynikiem 39:35. W pojedynku o brąz polskie szpadzistki walczyły z reprezentantkami Hongkongu. Mecz zakończył się zwycięstwem Polek, które zdobyły 45 oczek, a ich rywalki 34.

SZUS

autor zdjęć: Naoki Morita/Aflo Images/East News; CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Pół eskadry Husarzy już w Polsce
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Nowa era polskiego lotnictwa
„Wielka ucieczka” okiem historyka
Zmarł gen. Mirosław Różański
Test testu
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Prawie 200 mld zł na zbrojenia w projekcie budżetu
Walka w dwóch światach
Gorący lipiec PKW Łotwa
Kolejne nominacje w strukturach armii
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Coraz więcej Alpha Scramble
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
PZL P.11c – Pościgowy taran!
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
MON proponuje zmiany przepisów ubiorczych
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Flanka pod strażą
„Mewa” na północnym szlaku
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Abordaż z polskim wsparciem
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Dekada Tygrysa. Kulisy, pasja i najwyższa cena za miłość do latania
F-15 dla Polski?
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
„Kryzysowy” Jaśmin
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Z prądem i pod prąd
Battalions of the Future
Patrioty pod Płockiem
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
Tarcza i miecz
Kolejne F-35 lecą do Polski
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Pantera przejdzie do historii
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Dwa marzenia spełnione naraz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Sonda dla Jastrzębia
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wspólne manewry taktyczno-ratownicze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO