moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oni ratują życie

Są częścią „wspaniałej dwunastki”, a gdy zajdzie potrzeba to bez wahania będą ratować życie swoich kompanów. Ratownicy pola walki są nieodłącznym elementem sekcji lekkiej piechoty, a swoje kwalifikacje zdobywają między innymi w czasie realizowanych kursów w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W dniach od 9 do 13 października br. kolejnych kilkunastu Terytorialsów wzięło udział w przygotowanym szkoleniu Combat Lifesaver.

Jednym z głównych szkoleń realizowanych w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej jest Kurs Combat Lifesaver (Ratownika Pola Walki). Wpisuje się on w program kształcenia indywidualnego Terytorialsów. Głównym jego celem jest uzyskanie przez żołnierzy kluczowych umiejętności do wykonywania czynności z zakresu ratownictwa pola walki oraz działania w przypadku zagrożenia życia. W czasie prowadzonego szkolenia, kursanci kształtują poczucie odpowiedzialności, a instruktorzy uczą ich podejmowania szybkiej reakcji podczas taktycznych działań ratunkowych.

Dobrze przygotowani ratownicy pola walki są nieodłącznym elementem i wartością dodaną każdej sekcji lekkiej piechoty. To właśnie oni kiedy zajdzie taka potrzeba ratują życie swoich kompanów. Od początku istnienia Centrum Szkolenia WOT szczególny nacisk kładziony jest na realizację różnorodnych kursów i szkoleń, które pozwolą Terytorialsom nabyć wiedzę i kwalifikację z zakresu medycyny pola walki. W CSWOT każdego roku szkolimy kilkuset żołnierzy w tej specjalności. – powiedział płk dr Przemysław Żukowski komendant Centrum Szkolenia WOT.

Wojska Obrony Terytorialnej kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy, ponieważ docelowo co 6 żołnierz WOT powinien posiadać umiejętności z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. W składzie sekcji lekkiej piechoty tzw. „Wspaniałej dwunastki”, czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających takie kompetencje – ratownik i starszy ratownik. Ich zadania polegają m.in. na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych, udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas działań kryzysowych.

Od 21 lat jestem ratownikiem wodnym więc ratowanie życia ludzkiego nie jest mi obce. Na tym kursie jednak instruktorzy pokazali nam zasadnicze różnice i procedury jak realizować działania ratownicze między innymi będąc pod ostrzałem przeciwnika. Osobiście bardzo cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym szkoleniu, ponieważ zyskałam ogrom nowej wiedzy, której mam nadzieję nigdy nie będę musiała wykorzystywać w praktyce. - podsumowała uczestniczka szkolenia z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Tekst: ppor. Krzysztof Wójcik / oficer prasowy CS WOT

red. PZ

autor zdjęć: CS WOT

dodaj komentarz

komentarze


Tysiące świątecznych kartek dla żołnierzy
 
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Wielkie czyszczenie poligonów
Walka z ogniem trwa
Podniebne wsparcie sojuszników
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Szef MON-u złożył życzenia żołnierzom w Krakowie
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Bez technologii nie ma bezpieczeństwa
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Test wytrzymałości
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Viva Polaki! Viva liberatori!
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Motocykliści na weterańskim szlaku
GROM pod ostrzałem
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Razem w walce ze skażeniami
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Czy z „zetek” będą żołnierze?
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Power is Here
Pamięć ofiar
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejowy sabotaż udaremniony
Więcej na mieszkanie za granicą
Powstaje armia dronów
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Priorytety dla Tarczy Wschód
Ocalić resztki światła ukryte w sercu
Bliżej wojska
Strażnik nieba
Herculesy pod lepszą opieką w Poznaniu
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Pierwsza misja Gripenów
Sport kształtuje mentalność
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Medycyna na morzu
Wielka lekcja
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Hercules wydobyty, załoga nie żyje
Double Eagle – podwodny tropiciel
Pani oficer za sterami Jastrzębia
Trzy dekady DGW
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Rodzina na wagę złota
Miliardy na wzmocnienie bezpieczeństwa
Wyrok za tragiczny wypadek
Kadisz za bohaterów
Zwycięstwo mordercy
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Pracowity dyżur Typhoonów
Więcej polskiego trotylu dla USA
„Pułaski” na Atlantyku
Polskie F-16 w służbie NATO
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Spokojnych świąt na granicy!
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO