moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojska OT rozwijają projekt K9

Wykrywanie grup dywersyjnych przeciwnika, poszukiwanie utraconego personelu wojskowego i osób zaginionych m.in. na terenie katastrof budowlanych. W takim zakresie będą się szkolić grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami w nowym ośrodku szkoleniowym. Specjalistyczna placówka WOT powstanie w Kuźni Raciborskiej.

O utworzeniu pierwszego w Polsce Wojskowego Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych zdecydował minister obrony Mariusz Błaszczak. Zgodnie z zatwierdzoną przez szefa resortu obrony koncepcją, ośrodek ma powstać w Kuźni Raciborskiej na Śląsku, a za stworzenie nowej placówki będzie odpowiedzialna 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. To właśnie w składzie tej brygady działa pierwsza w WOT etatowa grupa poszukiwawczo-ratownicza z psami kontraktowymi. – Decyzja o utworzeniu ośrodka jest krokiem milowym w budowaniu nowej zdolności WOT. Bardzo się cieszę, że wszystkie grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami będą mogły szkolić się w jednym miejscu, według jednolitego programu i według tych samych wysokich standardów – mówi koordynatorka projektu st. szer. Monika Krasińska-Ligejka. – Dla nas ważne jest także to, że będzie to pierwsze w naszej armii miejsce, gdzie będą się szkolić całe zespoły, a nie tylko psy – zaznacza.

Dowództwo WOT podaje, że projekt K9 w wojskach obrony terytorialnej formalnie został zapoczątkowany w lipcu 2021 roku, ale już od 2019 roku prowadzono go w formie pilotażowej w 13 BOT. Z początkiem 2022 roku programy pilotażowe rozpoczęły się w kolejnych brygadach. Do końca 2025 roku DWOT planuje utworzyć 20 grup poszukiwawczo-ratowniczych. – Projekt K9 to kolejny przykład budowania w wojskach OT kompetencji tzw. podwójnego zastosowania. Grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami wspierają system zarządzania kryzysowego w czasie pokoju, ale również zwiększają zdolności WOT i całych sił zbrojnych do działania w czasie kryzysu i wojny – zaznacza gen. dyw. Maciej Klisz, dowódca WOT.

REKLAMA

Pionierskie rozwiązanie

– Będziemy rozwijać zdolności grup poszukiwawczo-ratowniczych, w składzie których służą nawigatorzy, planiści, przewodnicy i ich zwierzęta, do działania w warunkach konfliktu zbrojnego. GPR-y będą się specjalizować w poszukiwaniu utraconego personelu wojskowego na terenach zielonych: lasach i jeziorach, a także w zniszczonym bombardowaniami terenie miejskim. Będą także wykrywać grupy dywersyjne przeciwnika – wymienia Monika Krasińska-Ligejka, współautorka koncepcji K9 w WOT.

 

Żołnierze WOT z GPR będą także przygotowani do działania w sytuacjach kryzysowych, np. podczas poszukiwań osób zaginionych w trudno dostępnym terenie, również w miejscach, gdzie doszło do katastrofy budowlanej. – Będziemy szkolić nasze psy w specjalności gruzowiskowej. W naszym ośrodku, w Kuźnicy Raciborskiej, ma powstać sztuczne gruzowisko, gdzie zespoły z psami ćwiczyć się będą w poszukiwaniu zaginionych i uwięzionych pod gruzami ludzi – wyjaśnia Krasińska-Ligejka. Dodaje także, że tworząc koncepcję specjalistycznego ośrodka, wzorowała się na rozwiązaniach przyjętych np. w Państwowej Straży Pożarnej, a także na zasadach obowiązujących w siłach zbrojnych Norwegii czy Izraela. Duży wpływ na rozwój projektu K9 w WOT ma także wojna w Ukrainie. – Działania wojenne toczą się w miastach, gdzie bombardowane i ostrzeliwane są budynki cywilne. Dlatego to szczególnie ważne, by posiadać zdolności do poszukiwania i ratowania poszkodowanych w takich właśnie warunkach. Trzeba przyjąć, że w rejon działań wojennych szybciej dostanie się grupa wojskowa, aniżeli specjaliści ze straży pożarnej. A czas dla poszkodowanych w takich wypadkach ma kluczowe znaczenie – zaznacza Monika Krasińska-Ligejka.

Basen i bieżnia dla psów

Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych w Kuźni Raciborskiej będzie podlegać 13 Śląskiej BOT. Ruszyły już prace remontowo-budowlane. Obecnie trwa remont dachu, niebawem zostaną także wydzielone pomieszczenia, w których znajdzie się punkt weterynaryjny, sale treningowe dla psów i baza noclegowa dla żołnierzy z GPR-ów. W ośrodku powstanie także miejsce odpoczynku i regeneracji dla psów. Będzie np. bieżnia wodna, gdzie czworonogi będą się mogły regenerować po ciężkim treningu. Największym wyzwaniem dla komendy OSS GPR będzie wybudowanie sztucznego gruzowiska. W tego rodzaju obiekcie znajdą się różnego rodzaju tunele podziemne i zapadliska. Psy i ich przewodnicy będą ćwiczyć poszukiwanie poszkodowanych, poruszając się w ciemności lub na niestabilnym podłożu.

Zgodnie z zatwierdzoną koncepcją, ośrodek rozpocznie działalność w 2024 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Armia rosyjska wychodzi z Polski
 
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Więcej miejsc dla dobrowolsów
RBN o rezultatach szczytu NATO
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
"Jesienny ogień” z ministrem
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Czerwona powódź
Raki dla podhalańczyków
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Odliczanie do przysięgi
Okręt w matni, załoga walczy
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Plan misji „Air Defender”
Śladem profesjonalistów
Wirtualna walka na morzu
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Abramsy jadą na ukraiński front
Konsekwentnie dąży do celu
Wyższe diety za służbę na granicy
Nie uznaje półśrodków
Lecimy F-35
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Wojskowe kontrakty w USA
Polsko-koreańskie rozmowy
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Gdy zagraża ogień
Atak o świcie
FA-50 doleciały!
Szef rządu w Łuczniku
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Brązowa czwórka podwójna
Przysięga w Kolnie
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Cyberżołnierze na szczycie NATO
16 Dywizja świętuje
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Szwedzi na „Czernickim”
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Długi marsz na wschód
Stawia na dobrą komunikację
Wojsko pomoże Słoweńcom
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Dwa medale w Budapeszcie
Spełnia marzenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO