moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Milion Grotów dla sił zbrojnych

O zaletach MSBS Grot i jego szansach na to, by został eksportowym hitem, mówił prezydent Andrzej Duda, który w piątek złożył wizytę w Fabryce Broni „Łucznik”. Zdaniem zwierzchnika sił zbrojnych Polska powinna zwiększyć produkcję Grotów. – To ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju – zaznaczył.

W Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu produkowane są m.in. karabinki MSBS Grot. – To broń zamawiana dziś na potrzeby Wojska Polskiego, Straży Granicznej czy Straży Leśnej. Mamy nadzieję, że w przyszłości wszystkie polskie służby będą otrzymywały broń, która jest tu produkowana – powiedział podczas wizyty w radomskich zakładach prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał, że w lutym wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał aneks do umowy na pozyskanie Grotów dla polskiej armii, dzięki czemu wojsko otrzyma w sumie prawie 200 tys. egzemplarzy tej broni. – Chcemy, aby była to broń dominująca w polskiej armii, i powinniśmy być pod tym względem samowystarczalni – mówił prezydent Duda. – Chcemy, aby broń była u nas produkowana, serwisowana, tak abyśmy w tym zakresie sami odpowiadali za nasze uzbrojenie. To ma ogromne znaczenie ze względów bezpieczeństwa kraju i rozwoju naszego potencjału obronnego – przekonywał.

Andrzej Duda odniósł się także do historii. Przypomniał, że w 1920 roku do obrony Polski stanęło milion żołnierzy, którzy w czasie Bitwy Warszawskiej pokonali sowieckie wojska. – W milionowej armii każdy żołnierz musi mieć karabin. Na potrzeby bezpieczeństwa państwa powinniśmy mieć w Polsce milion karabinów – ocenił. Dodał, że powinny one znajdować się w rezerwowych magazynach broni. – Liczę na to, że w ciągu najbliższych lat kolejne kontrakty będą zawierane i produkcja tej broni dla polskiego wojska oraz polskiej obronności będzie sukcesywnie zwiększana – zaznaczył.

REKLAMA

Prezydent stwierdził również, że broń z Łucznika staje się eksportowym hitem. Przypomniał jednocześnie, że Polska jeszcze w zeszłym roku przekazała Groty broniącym się przed rosyjską agresją ukraińskim żołnierzom. – Doświadczenia zbierane przez nich w warunkach frontowych są ogromnie cenne, bo dzięki temu trwają prace nad udoskonalaniem rozwiązań zastosowanych w tej broni – mówił Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że MSBS Grot wyróżnia przede wszystkim jego modułowość. – To powoduje, że praktycznie w warunkach domowych można z broni kolbowej złożyć broń bezkolbową. To rzeczywiście innowacja, którą na świecie nie może poszczycić się w zasadzie żadna firma produkująca broń – ocenił. Zdaniem Dudy świadczy to o tym, że posiadamy w Polsce „świetne zakłady, fenomenalnych inżynierów i konstruktorów oraz niezwykle innowacyjną myśl techniczną”. – Wierzę w to głęboko, że na przestrzeni kolejnych lat, także dzięki naszym zakupom, takich zakładów produkujących broń będzie więcej. Gratuluję świetnych wyników – zwrócił się do zarządu i pracowników Łucznika.

MSBS Grot to broń, która znajduje się w wyposażeniu Wojska Polskiego od 2017 roku. Wówczas jako pierwsi otrzymali ją żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Dwa lata później rozpoczęły się dostawy uzbrojenia do jednostek wojsk operacyjnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca 2026 roku broń stanie się podstawowym elementem wyposażenia Sił Zbrojnych RP.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
 
NATO patrzy na wschód
Będziemy produkować więcej amunicji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Nowatorskie manewry Marszałka
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Great Game on the Sea
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Karą mogła być tylko śmierć
NATO podsumowało 2022 rok
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Więcej Bystrych dla armii
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
F-35 w powietrzu
Na ratunek „Rudemu”
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Biały Dom o polskich MiG-ach
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Śladem profesjonalistów
Pod okiem rangersów
GROM szuka odważnych
Celne oko strzelców CWZS-u
Medic on the Battlefield
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Wojna w świecie popkultury
Młot na dyktatora
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Słowo czekisty
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Kraby strzelały w Danii
Defilada powraca!
Cegiełka na morzu
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Wspólne zakupy amunicji
Polski wkład w „Wisłę”
Kormorany, czyli praca zespołowa
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Na trasie legendarnego biegu
Air Policing piątej generacji
Startuje „Jaskółka”
To dobra ustawa dla wojska
„Hubal” bije Niemców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO