moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zastępca prawie jak dowódca

Wojsko się rozrasta. W plutonach coraz częściej zastępcami dowódców zostają młodzi żołnierze. Chcemy, by w razie potrzeby potrafili przejąć obowiązki swoich zwierzchników – tłumaczy st. chor. sztab. Jarosław Majka z 12 Brygady Zmechanizowanej. Pomóc w tym ma opracowany przez niego program szkoleń. Pierwsi kursanci ocenili zajęcia pozytywnie.

W pierwszej edycji zajęć wzięło udział 50 żołnierzy. Wszyscy na co dzień służą w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. Kurs został rozpisany na trzy dni. – W pierwszym skupiliśmy się na regulaminach, drugi został poświęcony taktyce, trzeci zaś szkoleniu ogniowemu oraz inżynieryjno-saperskiemu – wylicza st. chor. sztab. Jarosław Majka, starszy podoficer dowództwa w szczecińskiej brygadzie. Żołnierze mieli okazję wysłuchać prelekcji, ale też zobaczyć modelowy pokaz szkolenia w wykonaniu jednego z plutonów. Przyglądali się, w jaki sposób prowadzić musztrę, a także jak pokierować plutonem w rejonie wyjściowym, podczas marszu ubezpieczonego, jak wydawać rozkazy, wreszcie jak prowadzić zajęcia strzeleckie na symulatorze Śnieżnik.

 

REKLAMA

– Kurs to mój autorski projekt – przyznaje podoficer. – Pomysł zrodził się niedawno. Wojsko nieustannie się rozrasta. Widać to i w naszej brygadzie. Na stanowiskach zastępcy dowódcy plutonu mamy zarówno doświadczonych sierżantów z 20-letnim stażem, jak i żołnierzy młodych, którzy dopiero zbierają doświadczenie. Zgodnie z przepisami wspomnianą funkcję mogą teraz pełnić nawet kaprale – dodaje. Zdaniem st. chor. sztab. Majki żołnierzom tym warto poświęcić więcej uwagi. – Zależy mi na tym, aby byli w stanie wziąć na siebie większą niż dotąd odpowiedzialność za funkcjonowanie plutonu. Aby na przykład potrafili samodzielnie poprowadzić szkolenie, a w razie potrzeby przejąć także inne obowiązki swoich zwierzchników czy objąć wakujące stanowisko – podkreśla podoficer.

Dobrze wyszkolony zastępca powinien stanowić oparcie dla dowodzącego plutonem oficera – nierzadko też młodego stażem. – Doskonale sprawdza się to w armiach USA czy Wielkiej Brytanii. Dlatego myślę, że my również powinniśmy podążać w tę stronę – przekonuje st. chor. sztab. Majka. W pierwszym szkoleniu wzięli udział żołnierze z różnym stażem. – Chodziło nam także o wymianę doświadczeń i przekazywanie wiedzy młodszym chłopakom przez ich bardziej doświadczonych kolegów – zaznacza podoficer.

Wśród uczestników szkolenia znalazł się m.in. sierż. Adam Szubiński. Jak sam przyznaje, w wojsku służy od osiemnastu lat, ale zastępcą dowódcy plutonu został zaledwie trzy miesiące temu. Formalnie, bo w rzeczywistości obowiązki przypisane temu stanowisku pełnił przez ostatnie dwa lata. – Moim zdaniem szkolenie to niezły pomysł. Po pierwsze każdy żołnierz, niezależnie od stopnia, stażu i pełnionej przez niego funkcji, powinien się rozwijać. A podczas takiego kursu można dowiedzieć się naprawdę sporo. W natłoku codziennych obowiązków czasem trudno zwolnić i o pewne sprawy dopytać. A teraz była ku temu doskonała okazja – podkreśla. I dodaje, że dla niego najciekawszym chyba elementem kursu były zajęcia na symulatorze Śnieżnik. – W macierzystej jednostce nie mamy aż tak rozbudowanego urządzenia. Generalnie system ten daje szkolonym mnóstwo możliwości, by rozwijać zarówno umiejętności indywidualne, jak i zespołowe – podkreśla sierż. Szubiński.

St. chor. sztab. Jarosław Majka, starszy podoficer dowództwa w szczecińskiej brygadzie.

Tymczasem st. chor. sztab. Majka zapowiada, że zajęcia dla zastępców dowódcy plutonu będą kontynuowane. – W kolejnych edycjach będzie mniej metodyki, a więcej zajęć praktycznych, i to z bardzo różnych dziedzin. Zamierzamy na przykład doskonalić u kursantów kompetencje związane z przywództwem. Będą też zajęcia wyrównawcze dla tych żołnierzy, którzy uznają, że muszą na dłużej zatrzymać się przy jakimś elemencie wyszkolenia – podsumowuje podoficer.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: szer. Tomasz Łomakin/12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Młot na dyktatora
 
F-35 w powietrzu
Kormorany, czyli praca zespołowa
Defilada powraca!
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Biały Dom o polskich MiG-ach
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Pod okiem rangersów
GROM szuka odważnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
NATO podsumowało 2022 rok
Wspólne zakupy amunicji
Polski wkład w „Wisłę”
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Będziemy produkować więcej amunicji
NATO patrzy na wschód
Wojna w świecie popkultury
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Great Game on the Sea
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Celne oko strzelców CWZS-u
Więcej Bystrych dla armii
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Medic on the Battlefield
Karą mogła być tylko śmierć
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Startuje „Jaskółka”
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Kraby strzelały w Danii
Słowo czekisty
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Cegiełka na morzu
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Air Policing piątej generacji
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
„Hubal” bije Niemców
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Śladem profesjonalistów
Na trasie legendarnego biegu
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
To dobra ustawa dla wojska
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Nowatorskie manewry Marszałka
Na ratunek „Rudemu”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO