moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Abramsy jadą do Ukrainy!

Ogłaszam, że Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie 31 czołgów Abrams – powiedział w środę Joe Biden, prezydent USA. Czołgi w tej liczbie pozwolą Ukraińcom na sformowanie jednego batalionu. Co prawda dostawy sprzętu nie rozpoczną się prędko, jednak już niebawem do jego obsługi zaczną przygotowywać się pierwsi żołnierze.

Informację o tym, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 czołgów Abrams, przekazał w środę wieczorem polskiego czasu prezydent USA Joe Biden. – Abramsy to najpotężniejsze czołgi na świecie – mówił. Ale zaznaczył, że ten nowoczesny sprzęt nie jest prosty w obsłudze, dlatego oprócz pojazdów Amerykanie przekażą pakiet szkoleniowy dla żołnierzy, który ma być wdrożony jak najszybciej, oraz części do serwisowania czołgów. – Ich dostarczenie zajmie trochę czasu. Wykorzystamy go, aby upewnić się, że Ukraińcy są w pełni przygotowani do włączenia Abramsów do swojej obrony – zaznaczył Biden.

Decyzję w tej sprawie rekomendował prezydentowi USA Lloyd Austin, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, argumentował, że zwiększy to zdolności Ukrainy „do obrony swojego terytorium i osiągnięcia celów strategicznych”. Jest to istotne także z powodu eskalującej rosyjskiej agresji, której kumulacja według analityków ma nastąpić wiosną. – Aby wyzwolić swoją ziemię, Ukraińcy muszą być w stanie w najbliższym czasie przeciwstawić się ewoluującej rosyjskiej taktyce i strategii na polu bitwy, a także poprawić zdolność do manewrowania w otwartym terenie – wyjaśniał Biden. – Ukraińcy potrzebują też trwałej zdolności do długoterminowego odstraszania i obrony przed rosyjską agresją – zaznaczył.

Amerykański prezydent zapewniał, że przekazanie czołgów Ukrainie nie jest ofensywnym zagrożeniem dla Rosji. – Gdyby rosyjskie wojska wróciły do Rosji, byłyby tam, gdzie ich miejsce, ta wojna skończyłaby się dzisiaj – przekonywał. Podkreślił, że to właśnie zakończenie tej agresji jest celem zarówno Ukrainy, jak i jej sojuszników. – Jednak nie pozwolimy jednemu narodowi na kradzież terytorium sąsiada – powiedział. Powtórzył, że Stany Zjednoczone i Europa są zjednoczone, od samego początku wojny wspierają Ukrainę i będą to robić nadal.

Biden wymienił również państwa, w tym Polskę, które cały czas przekazują na front niezbędne uzbrojenie. Odniósł się też do informacji o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard przez Niemcy. – Chcę podziękować kanclerzowi Olafowi Scholzowi za jego przywództwo i niezłomne zaangażowanie w nasze wspólne wysiłki na rzecz wspierania Ukrainy – powiedział prezydent USA. Zaznaczył, że dzięki temu do objętego wojną państwa trafią dwa bataliony czołgów. – Mówię to od dawna. Rosja oczekuje, że się rozpadniemy. Ale jesteśmy w pełni zjednoczeni – zaznaczył.

Decyzję Amerykanów i Niemców o wysłaniu Ukraińcom nowoczesnych czołgów skomentował premier Mateusz Morawiecki. – Dziś sporo rozmawiamy o czołgach – bardzo dobrze się stało, że rząd niemiecki podjął decyzję o wsparciu. Czołgi nie są po to, żeby jeździć na defiladzie – produkowane są po to, żeby wspomóc walczących w obronie wolności i suwerenności – napisał w czwartek na Twitterze szef rządu.

– Najpierw Leopardy, teraz Abramsy. Pokój w Europie jest coraz bliżej – dodał.

Z kolei Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, zauważył, że „to ważny krok na drodze do zwycięstwa”. – Dziś wolny świat jest zjednoczony jak nigdy dotąd – napisał na portalu Twitter.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Sgt. Mason Cutrer / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
Którą drogą do armii?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku
Abramsy pod dobrą opieką
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Priorytety dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Palmiry – miejsce kaźni
Nowoczesna łączność dla armii
Pamiętamy o Niezłomnych
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Nowy szef CWCR
Offset dla „Wisły”
Kleszcze dla wojska
Air Show ’25 – do zobaczenia
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojenny bohater na szubienicy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Leopardy jadą na poligon
Polska przystań brytyjskich jeńców
Lista trupich główek
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
Rusza morski „Dragon”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO