moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski

Szer. Fabian Barański wraz z kolegami z wioślarskiej osady zajął dziesiąte miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski 2022 roku. Zwyciężyła tenisistka Iga Świątek. Statuetkę czempiona za drugą lokatę odebrał żużlowiec Bartosz Zmarzlik. Trzecie miejsce w plebiscytowym wyścigu zajął jego ubiegłoroczny zwycięzca Robert Lewandowski.

Iga Świątek po raz pierwszy w karierze została wybrana na sportowca roku w plebiscycie najstarszego polskiego dziennika sportowego. W zeszłym roku 21-letnia tenisistka wygrała dwa turnieje wielkoszlemowe (French Open i US Open), zanotowała serię 37 zwycięstw z rzędu i od kwietnia była liderką światowego rankingu. – Wiem, że „g**niara z paletką” dostarczyła tych emocji w zeszłym sezonie. Mam nadzieję, że moje przyszłe występy też będą udane i że także będziecie ze mną – powiedziała przebywająca w Australii triumfatorka, z którą organizatorzy plebiscytu nawiązali połączenie wideo.

Liderka światowego rankingu tenisistek zdecydowanie triumfowała w plebiscytowym wyścigu – zdobyła 215 573 punkty. Żużlowiec Bartosz Zmarzlik otrzymał 135 619 punktów, a kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski – 120 632 punkty. Kolejne miejsca zajęli: 4. siatkarz Kamil Semeniuk (118 562), 5. skoczek narciarski Dawid Kubacki (115 343), 6. koszykarz Mateusz Ponitka (113 151), 7. golfista Adrian Meronk (109 740), 8. pływaczka Katarzyna Wasick (109 236), 9. lekkoatleta Paweł Fajdek (95 763), 10. wioślarze – szer. Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup i Dominik Czaja (92 124).

W imieniu mistrzów świata w wioślarstwie za oddane na nich głosy podziękował kibicom szer. Fabian Barański. – Jest to dla nas olbrzymi zaszczyt znaleźć się w dziesiątce plebiscytu „Przeglądu Sportowego”. Zdobyliśmy mistrzostwo świata i wicemistrzostwo Europy, był to dla naszej osady piękny sezon – powiedział wioślarz. Reprezentant Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego podkreślił również, że osada stanowi bardzo mocny kolektyw. – Jesteśmy głodni sukcesu. I na pewno zrobimy wszystko, by przyszły sezon był równie piękny – dodał żołnierz. Mistrz świata podziękował także trenerom: Aleksandrowi Wojciechowskiemu i Robertowi Syczowi, bez pomocy których, jak przyznał, jego teamowi nie udałoby się zdobyć medali. Szer. Fabian Barański skierował też podziękowania do wszystkich pozostałych osób, które wsparły wioślarską czwórkę podwójną w drodze do miejsca, w którym się znalazła. – To naprawdę była droga pełna wyrzeczeń i z tego miejsca dziękuję – powiedział wioślarz.

Gala Mistrzow Sportu - ceremonia wreczenia nagrod Plebiscytu Przegladu Sportowego 2022. N/z: Mateusz Biskup, Dominik Czaja , Fabian Baranski, Miroslaw Zietarski.  Fot. Paweł Wodzynski/East News, Warszawa, 07.01.2023.

Zupełnie inaczej wyglądało plebiscytowe podium w wewnętrznym głosowaniu nominowanych zawodników do tytułu sportowca roku. W rankingu (w punktacji według klucza: trzy oczka za pierwsze miejsce, dwa za drugie i jedno za trzecie) najlepszy wynik – 77 punktów – uzyskała Iga Świątek, drugie miejsce z 18 punktami zajął Dawid Kubacki, a trzecie Robert Lewandowski. A kogo umieściła na trzech czołowych pozycjach Iga Świątek? Na pierwszej – kajakarską czwórkę (Karolina Naja, Dominika Putto, Anna Puławska, Adrianna Kąkol), na drugiej – Roberta Lewandowskiego, a na trzeciej – siatkarza Bartosza Kurka.

Iga Świątek jako kandydatów do tytułu sportowca roku wskazała mistrzynie świata i Europy w kajakarskiej czwórce z trzema reprezentantkami Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego w składzie: szer. Karolina Naja, szer. Anna Puławska i st. szer. Dominika Putto. Tenisistka doceniła wyniki osiągnięte w zeszłym roku przez kajakarki. Z kolei głosy oddane w 88. edycji plebiscytu „Przeglądu Sportowego” nie zapewniły im awansu do czołowej dziesiątki w plebiscytowym wyścigu.

Z nominowanych do tytułu sportowca roku awansu do elitarnej dziesiątki nie uzyskało też sześcioro reprezentantów CWZS-u: szer. Natalia Kaczmarek – brązowa medalistka mistrzostw świata i wicemistrzyni Europy w sztafecie 4 × 400 m oraz brązowa medalistka halowych MŚ w sztafecie 4 × 400 m i wicemistrzyni Europy w biegu na 400 m, st. szer. Anna Kiełbasińska – wicemistrzyni Europy w sztafetach 4 × 400 m i 4 × 100 m oraz brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 400 m, st. mar. Aleksandra Lisowska – mistrzyni Europy w maratonie i brązowa medalistka drużynowa ME w maratonie, szer. Aleksandra Mirosław – mistrzyni Europy we wspinaczce sportowej, st. mar. Wojciech Nowicki – wicemistrz świata i mistrz Europy w rzucie młotem oraz szer. Adrianna Sułek – halowa wicemistrzyni świata i wicemistrzyni Europy w lekkoatletycznym wieloboju.

Poza statuetkami czempiona dla najlepszej dziesiątki sportowców w 2022 roku podczas sportowej gali wręczono również statuetki osobom wyróżnionym w siedmiu innych kategoriach. Laureatami zostali: Tomasz Wiktorowski (trener roku), reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn (drużyna roku), Monika Pyrek i Szymon Sowiński (sport bez barier), Totalizator Sportowy (sportowa inicjatywa roku), Cezary Kulesza i Sebastian Świderski (superczempion), Szymon Marciniak, Tomasz Kwiatkowski, Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki (superosiągnięcie roku), PKN Orlen (sponsor polskiego sportu).

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Marek Biczyk/PKOl, Paweł Wodźyński/East News

dodaj komentarz

komentarze


Morski lis na polowaniu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Pierwsze K9 w Braniewie
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Kosmiczne bezpieczeństwo
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Sztuka spadania
Fińska armia luzuje rygory
Akcja młodego terytorialsa
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Taktyka „stopniowego oślepiania”
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Śmiercionośna Jarzębina
Psiakrew, harmata!
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Wypadek w PKW UNIFIL
Widok z kosmosu
Adaptacja i realizm
Buty żołnierzy po nowemu
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Testy autonomicznego Black Hawka
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Borsuki wyszły w pole
Marynarz w koreańskim tyglu
Chłód Bałtyku
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Prototyp E-7 dla USAF
Trening w tunelu aerodynamicznym
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Our Only One
Muzeum na fali
Wojskowe roboty prosto z Polski
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Rezerwa na nowo
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Syndrom Karbali
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Pasja i fart
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Nie tylko błękitne berety
NATO i USA o Iranie
Krew, która łączy
Zanim pojadą na wojnę
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Debata o bezpieczeństwie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Daglezja bez tajemnic
Początek wielkiej historii
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
F-16 na straży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO