moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko buduje potencjał na wschodzie

W Grajewie – żołnierski piknik, na którym można było dowiedzieć się wszystkiego o zasadniczej dobrowolnej służbie wojskowej, a w Szczecinie, Giżycku, Dęblinie i Białymstoku – jednodniowe szkolenia cywili z żołnierzami. Podczas spotkania z mieszkańcami Grajewa wicepremier Błaszczak zapowiedział utworzenie w mieście nowej jednostki.

Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się dziś z mieszkańcami Grajewa i podpisał porozumienie z lokalnymi władzami. Na jego mocy miasto przekaże nieruchomości na rzecz nowej jednostki wojskowej, która powstanie w Grajewie. – Po 28 latach powróci tu Wojsko Polskie. To dobra informacja w kontekście bezpieczeństwa nie tylko lokalnej społeczności, lecz także Polski – powiedział szef MON-u. Grajewska jednostka będzie częścią nowej dywizji, która ma zostać sformowana w województwie podlaskim. – To będzie kolejna dywizja na wschodzie naszego kraju, bo właśnie tam muszą być jednostki wojskowe. Wschód Polski musi być nasycony Wojskiem Polskim – dodał Błaszczak. Nowa jednostka ma, jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, zająć nieruchomości na terenie Grajewa oraz Lasów Państwowych – będzie to obszar o powierzchni niemal 57 ha. Oprócz tego wojsku zostaną przekazane grunty w Wojewodzinie koło Grajewa o powierzchni 14,5 ha.

REKLAMA

Wicepremier zapewnił, że polski rząd robi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo Polakom. – Żeby tak się stało, Wojsko Polskie musi być silne i liczne, uzbrojone w nowoczesną broń i konsekwentnie ten proces przeprowadzamy – mówił Błaszczak, który zapowiedział również, że to nie jest jego ostatnia wizyta w województwie podlaskim. – Nadal będziemy wzmacniać siły zbrojne i współpracę z sojusznikami. W ten sposób odstraszamy potencjalnego agresora – zaznaczył szef MON-u.

Wizyta wicepremiera Mariusza Błaszczaka w Grajewie rozpoczęła piknik „Nowoczesne wojsko. Bezpieczna ojczyzna”, którego współorganizatorem była 16 Dywizja Zmechanizowana. Można było na nim obejrzeć sprzęt i uzbrojenie dywizji, ale też spotkać się z wojskowymi rekruterami, którzy opowiadali o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej oraz służbie zawodowej w szeregach 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Zachęcam nie tylko tę młodzież, która jest tu dziś z nami, do wstępowania do Wojska Polskiego. Zachęcam wszystkich. Służba w Siłach Zbrojnych RP to dobra inwestycja w przyszłość – mówił wicepremier Błaszczak.

Za to w Giżycku, Białymstoku, Dęblinie i Szczecinie chętni cywile wzięli udział w jednodniowym szkoleniu w ramach akcji „Trenuj z wojskiem”. Instruktorzy z 12 i 15 Brygady Zmechanizowanej, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego oraz 18 Pułku Rozpoznawczego przez cały dzień prowadzili zajęcia m.in. z zakresu survivalu, posługiwania się mapą, udzielania pierwszej pomocy oraz podstaw walki wręcz i obsługi broni.

Uczestników treningów nie zaskoczył ani śnieg, ani minusowa temperatura. – Włożyłam bieliznę termoaktywną i nie zamierzam narzekać na zimno – przyznała Ania, która wybrała się na szkolenie do Dęblina, a na co dzień mieszka w Łosicach. – Nie spodziewałam się, że będzie tak fajnie i intensywnie. Najbardziej czekam na zajęcia z bronią, nie ukrywam, że to interesuje mnie najbardziej – dodała. Z kolei do Białegostoku z Międzyrzeca Podlaskiego na ćwiczenia przyjechała Kasia. – Od dawna zamierzałam odwiedzić swoją przyjaciółkę, która mieszka w Białymstoku. Kiedy dowiedziałam się o szkoleniu, postanowiłam połączyć przyjemne z pożytecznym. Od rana więc trenuję, a potem, jeśli dam radę, idę z przyjaciółką do kina. Jej niestety nie udało mi się wyciągnąć na trening – mówiła Kasia. – Od dawna zamierzałam odwiedzić swoją przyjaciółkę, która mieszka w Białymstoku. Kiedy dowiedziałam się o szkoleniu, postanowiłam połączyć przyjemne z pożytecznym. Od rana więc trenuję, a potem, jeśli dam radę, idę z przyjaciółką do kina. Jej niestety nie udało mi się wyciągnąć na trening – mówi Kasia. W Giżycku mimo zimowej aury na zajęcia przyszło niemal sto osób. – Przed nimi intensywny, pełen wrażeń dzień – zapowiadali rano organizatorzy. Zorganizowali m.in. szkolenie z survivalu oraz podstaw walki wręcz.

Zainteresowanie akcją „Trenuj z wojskiem” jest bardzo duże. Początkowo Ministerstwo Obrony Narodowej planowało wyłącznie jesienną edycję, jednak minister Mariusz Błaszczak zapowiedział już, że program zostanie przedłużony na okres zimowy.

Za tydzień, 26 listopada, odbędą się ostatnie treningi w ramach edycji jesiennej. Na zajęcia zapraszają: Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz 15 Pułk Przeciwlotniczy w Gołdapi. Zainteresowani udziałem w ćwiczeniach muszą zgłosić się do danej jednostki wojskowej. Mogą to zrobić osobiście, telefonicznie, e-mailowo lub za pomocą komunikatorów internetowych. Zgłoszenia są przyjmowane do godz. 13.00 dnia poprzedzającego szkolenie. Każdy trening trwa od godz. 8.00 do 16.00. Resort obrony zapewnia w tym czasie ubezpieczenie oraz wyżywienie wszystkim uczestnikom szkolenia.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / MON, st. szer. Monika Woroniecka,

dodaj komentarz

komentarze


Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
 
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Dłuższa służba się opłaci
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Pamięć o powstańcach styczniowych
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Nie zmarnować szansy
4% PKB na Wojsko Polskie
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Śladem profesjonalistów
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Dodatek już nie za klasę
Upominki dla tureckich dzieci
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Abramsy jadą do Ukrainy!
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
W hołdzie powstańcom styczniowym
Tons on Board
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Walczymy z imperium zła
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Ukraina czeka na czołgi
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Zachód o wsparciu dla Kijowa
SAROV w opcji
Nowa strzelnica w Piastowie
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Weź udział w konkursie katyńskim
Przetarcie przed manewrami
Desant w Forcie Bragg
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Z Radomia do Las Vegas
The Fall of the Superpower Myth
Droga do mistrzostwa
Armia Czerwona niesie śmierć
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Terenowe motocykle II RP
F-35 rozpoczynają Air Policing
Modernizacyjne priorytety wojska
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Styczniowy poligon terytorialsów
Dwie dekady WIM-u
To był wielki cios dla polskiej armii
Orlik w natowskiej misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO