moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejni operatorzy Warmate

Przeniknąć na teren przeciwnika, przeprowadzić rozpoznanie i zaatakować cele – to niektóre zadania, jakie realizowali podczas szkolenia żołnierze-kandydaci na operatorów Warmate. Trzytygodniowy kurs z obsługi amunicji krążącej odbył się w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Teraz absolwenci szkolenia będą dzielić się zdobytą wiedzą z kolegami z jednostki.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zajmuje się przygotowywaniem żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych do służby na różnych stanowiskach dowódczych i specjalistycznych. We wrześniu w centrum nowe umiejętności zdobywali kandydaci na operatorów Warmate. To system amunicji krążącej, czyli bezzałogowce, które działają na zasadzie kamikadze – atakują cel, rozbijając się o niego i rażąc umieszczonym z przodu ładunkiem. – Szkolimy kadrę instruktorską, która po zdobyciu uprawnień przejmie odpowiedzialność za prowadzenie szkolenia w poszczególnych brygadach – mówił płk Edward Chyła, komendant jednostki.

Do Torunia przyjechali żołnierze z różnych brygad OT. Podczas trwającego trzy tygodnie kursu mieli okazję poznać dokładne dane techniczne bezzałogowca, a także wykonać serię lotów. Korzystali wówczas z drona szkoleniowego, który różni się od wersji bojowej m.in. tym, że ma wzmocniony kadłub umożliwiający lądowanie maszyny. Dzięki temu może być on wykorzystywany wielokrotnie.

REKLAMA

Jednym z zadań, jakie realizowali żołnierze, było przeprowadzenie rozpoznania oraz likwidacja wyznaczonego celu. Scenariusz tego epizodu (odbył się on na terenie 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu) zakładał, że bezzałogowiec zostanie skierowany na zajęte przez przeciwnika terytorium. Tam kontrolę nad maszyną przejmie zespół, który wcześniej przeniknął na wskazany obszar. Czy realizacja misji z użyciem Warmate’a była dla wojskowych wyzwaniem?


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

– Ten system jest bardzo intuicyjny, jego obsługa w zasadzie jest podobna do tej, jaką znamy z konsoli PS4 – żartuje jeden z żołnierzy WOT-u. Zaznacza także, że korzystając z Warmate’a, najważniejsze jest to, aby działać skrycie, a operatorzy drona po realizacji zadania powinni jak najszybciej opuścić miejsce działania. – Operator może być cenną „zdobyczą” dla przeciwnika, dlatego trzeba położyć szczególny nacisk na bezpieczeństwo obsługi sprzętu. Myślę, że dobrze byłoby, gdybyśmy zostali wyposażeni jeszcze w quady, bo one pozwoliłyby nam szybko się przemieszczać – dodaje.

Nad przebiegiem szkolenia czuwali instruktorzy z należącej do Grupy WB firmy WB Electronics, producenta sprzętu. Remigiusz Wilk, rzecznik prasowy Grupy WB, zaznacza, że Warmate różni się od innych systemów bezzałogowych tym, że szkolenie z jego obsługi nie jest skomplikowane. – To środek bojowy, którego używa się jak granatu czy granatnika. W zasadzie każdy żołnierz w ciągu kilku dni może nauczyć się z nim pracować – przekonuje. Rzecznik dodaje, że jest to system sprawdzony w warunkach bojowych, a jedną z jego zalet jest możliwość działania w roju. – Oznacza to, że w powietrzu równocześnie może znajdować się kilka lub kilkanaście sztuk amunicji, które następnie są wzywane przez żołnierzy, aby atakować wybrane przez nich cele, np. pojazd lub jego poszczególne elementy, takie jak wieża czy koła – wyjaśnia.

Bezzałogowa platforma powietrzna Warmate ma 1,1 m długości, 1,6 m szerokości i waży 5,7 kg. Może być wyposażona w różnego typu głowice: kumulacyjną, odłamkowo-burzącą lub termobaryczną. Start odbywa się z lekkiej wyrzutni. Może być używany jako samodzielny system przenoszony przez żołnierzy bądź zintegrowany z pojazdem, w którym jest przewożony.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


W Sejmie o Patriotach
 
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Kolejne Rosomaki WEM
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Ukraina otrzyma Patrioty?
NATO pozostaje w gotowości
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Upadek mitu mocarstwa
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Pioruny dla Norwegii
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Nowy wymiar sił powietrznych
Siedemnastka gotowa na Liban
Abrams: początek historii
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Polski duch w Londynie
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Koreański sprzęt już w Polsce
Zostań szeregowym zawodowym!
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
„Albatros” pisze swoją historię
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Włoskie Air Policing w Polsce
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Pioruny w linii
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Dodatek za ochronę granicy
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
F-15 przyleciały do Łasku
Narada byłych szefów BBN-u
Artyleria na Marsie
Ogień z Abramsów
Polsko-koreańska debata
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Ryzykowna gra ajatollahów
Abramsy w porcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO