moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Duda do Ukraińców: Polacy są z wami

Tak jak Gdańsk jest częścią Polski, tak Krym jest i będzie częścią Ukrainy – mówił prezydent Andrzej Duda na szczycie Platformy Krymskiej w Kijowie. Polski przywódca rozmawiał też z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat wsparcia dla walczącej Ukrainy. Kraj ten już 181 dni zaciekle broni się przed rosyjskim agresorem.

– Wierzę, że Ukraina nie tylko się obroni, ale i zwycięży, odzyska całość swoich ziem, odbuduje się, także dzięki wsparciu Polski i wszystkich uczciwych narodów. Wierzę, że napastnicy zostaną odparci – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej wizyty w Kijowie. Prezydent przebywał tam na zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy.

Przywódcy obu państw rozmawiali na temat m.in. polskiego wsparcia w wymiarze militarnym, ekonomicznym i humanitarnym oraz współpracy dwustronnej. Podczas wspólnej konferencji prasowej polski prezydent wyraził podziw i szacunek dla narodu ukraińskiego za niezwykłe bohaterstwo i determinację, z jaką broni swojej ojczyzny.

REKLAMA

Silne polskie wsparcie

– Ukraina broni nie tylko swojej wolności i niepodległości, ale także wolności wielu innych państw europejskich. Nie mamy żadnych wątpliwości, że bronicie sprawiedliwości, uczciwości, demokracji i prawa międzynarodowego – stwierdził Andrzej Duda. Podkreślił także, że Ukraina walczy z rosyjską agresją, która nie zaczęła się 24 lutego, ale w 2014 roku, kiedy Rosja po raz pierwszy dokonała napaści na Ukrainę, rozpoczynając okupację Krymu.

Andrzej Duda zapewnił, że Ukraińcy mogą liczyć na Polaków. – Chcę, aby byli przekonani o silnym wsparciu ze strony Polski, o tym, że Polacy są z nimi i będą ich wspierali do ostatniego dnia walki – mówił i podkreślił, że wierzy, iż będzie to walka zwycięska.

Film: KPRP

Prezydent Duda przypomniał, że 23 sierpnia przypada rocznica zawarcia w 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow między ZSRR a Niemcami, na mocy którego Polska i państwa bałtyckie zostały zaatakowane przez hitlerowskie Niemcy i sowiecką Rosję. – To, że dzisiaj stoję obok prezydenta Ukrainy walczącej przeciwko agresji rosyjskiej ma dla nas Polaków znaczenie symboliczne, to dzień protestu wobec wojny i rosyjskiego imperializmu, który odżywa – stwierdził Duda. Zauważył też, że społeczeństwa Zachodniej Europy nie zdają sobie sprawy z tego, co znaczy rosyjska agresja. – W krajach, które znajdowały się za żelazną kurtyną ludzie wiedzą, co to znaczy nie być w pełni wolnym, co znaczy rosyjska okupacja – przekonywał polski prezydent.

Duda odwiedził Kijów w Dniu Flagi Narodowej i w przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy, złożył więc życzenia władzom i Ukraińcom z okazji tych świąt, zapewniając, że Polacy życzą im zwycięstwa. – To bardzo ważne, że jako przyjaciele jesteśmy razem w tak symbolicznym dniu – zaznaczył na konferencji prezydent Zełenski. Zapewnił też, że przeprowadzone z polskim prezydentem rozmowy były bardzo owocne. Dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa Ukrainy i polskiego wsparcia dla tego kraju. Pytany, jakiej pomocy Kijów potrzebuje najbardziej, odparł, że w obecnej sytuacji priorytetem są dostawy broni. – Mówiliśmy o obronie, o wsparciu Ukraińców przebywających w Polsce. Jestem wdzięczny całemu polskiemu społeczeństwu, które tak ciepło odnosi się do Ukrainy oraz za poparcie dla suwerenności Ukrainy, jej integralności terytorialnej – mówił Zełenski.

Z inicjatywy ukraińskiego prezydenta przed parlamentem w Kijowie powstała Aleja Odwagi ku czci przywódców, którzy w czasie rosyjskiej agresji odwiedzili Ukrainę. W pierwszej kolejności odsłonięte zostało na niej nazwisko prezydenta Dudy, który jako pierwszy światowy przywódca odwiedził Kijów (13 kwietnia 2022 roku). Kolejną wizytę polski polityk złożył 21–22 maja. – Andrzej Duda jest symbolem odwagi, przyjaźni i wsparcia dla Ukrainy w czasach, gdy jest to potrzebne walczącemu krajowi – oświadczył Zełenski.

Krym to część Ukrainy

Po południu obaj prezydenci uczestniczyli w zwołanych przez prezydenta Ukrainy obradach Platformy Krymskiej. Forum z udziałem najwyższych przywódców państw i organizacji międzynarodowych ma na celu doprowadzenie do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy oraz zakończenia okupacji Krymu przez Federację Rosyjską. Pierwszy szczyt odbył się 23 sierpnia 2021 roku w Kijowie z udziałem prezydenta Dudy. Większość przywódców państw i rządów wzięła udział w tym wydarzeniu w formacie online ze względów bezpieczeństwa. – Rosyjska okupacja przekształciła Krym w region zależny i depresyjny, w strefę katastrofy ekologicznej i bazę wojskową dla agresji Rosji – mówił otwierając obrady prezydent Zełenski. Dodał, że od 24 listopada z okupowanego Krymu wypuszczono w kierunku ukraińskich miast i wsi 750 rakiet manewrujących, które zniszczyły setki cywilnych obiektów: szkoły, uniwersytety i budynki mieszkalne. – Dlatego odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad Półwyspem Krymskim będzie największym antywojennym krokiem w Europie – podkreślił.

– Tak jak Gdańsk czy Lublin są częścią Polski, tak Krym był, jest i będzie częścią Ukrainy – powiedział po ukraińsku prezydent Duda, rozpoczynając wystąpienie. Jego zdaniem wielu z nas musi zrobić rachunek sumienia za to, co stało się w ciągu ostatniego roku. – Czy de facto zgoda na okupację Krymu nie była błędnym sygnałem ze strony wielu państw pod adresem Rosji – mówił Duda. Prezydent podkreślił, że nie ma powrotu do zasady „business as usual”, jeśli chodzi o relacje z Moskwą. – W czasach, gdy Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie potrzebna jest zmiana polityki Zachodu, która doprowadzi nie tylko do zatrzymania Nord Stream 2, ale też do pozbycia się tego gazociągu – oświadczył prezydent. Przypomniał, że Nord Stream 2 budowano już po aneksji Krymu. Ten system obejmuje dwa rurociągi biegnące przez Morze Bałtyckie, za pośrednictwem których planowane jest dostarczanie gazu ziemnego z Rosji na rynek Unii Europejskiej.

– Jestem przekonany, że po Mariupolu, po Buczy, po bombach spadających na Kijów i Charków wszyscy musimy jasno powiedzieć: Rosja nie tylko ma obowiązek wycofać się do linii z 23 lutego, ale także musi liczyć się z prawem Ukrainy do wyzwolenia całego swojego terytorium, z Krymem włącznie – podsumował polski przywódca. Zapewnił jednocześnie, że w tej wojnie Polska jest zapleczem Ukrainy, jej sojusznikiem i domem dla ukraińskich rodzin i dzieci. – Dopóki nas potrzebujecie, jesteśmy i będziemy przy was – zapewniał Duda.

Trwa wojna

Ukraina już 181 dni broni się przed rosyjskim najazdem. Według Amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną siły rosyjskie nadal prowadzą ataki w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, Siewierska i Bachmutu w obwodzie donieckim, a także w pobliżu miasta Donieck. Atakowano także pozycje ukraińskie na południe i zachód od Mikołajewa oraz na pograniczu obwodów chersońskiego i dniepropetrowskiego. Rosyjskie artyleria i lotnictwo ostrzeliwują m.in. Mikołajów, Charków, okolice Zaporoża, rejon obwodu sumskiego.

Z kolei ukraińska artyleria atakowała pozycje rosyjskie m.in. w obwodzie chersońskim, skład amunicji w Doniecku i most drogowy w Antoniwce. Prowadzone są też akcje dywersyjne sił ukraińskich na okupowanym Krymie, m.in. w Sewastopolu i Bakczysaraju. Działają również ukraińscy partyzanci, atakując rosyjskie wojsko na okupowanych terenach.

Na Ukrainę cały czas dociera pomoc wojskowa. Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, kolejne pakiety wsparcia ogłosiły USA i Niemcy. Waszyngton przekaże sprzęt o wartości 775 mln dolarów, w tym pociski dla wyrzutni HIMARS, haubice i rakiety do wyrzutni Javelin. Z kolei Niemcy dostarczyły trzy samobieżne artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze Gepard i transportery gąsienicowe.

Kilka dni temu Zełenski spotkał się z Recepem Erdoğanem, prezydentem Turcji, który nalegał na powrót do negocjacji z Rosją, proponując spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Turcji. Ukraiński przywódca stwierdził jednak, że rozmowy z Moskwą będą możliwe dopiero po opuszczeniu przez wojska rosyjskie okupowanych terytoriów Ukrainy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
 
Abrams: początek historii
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
F-15 przyleciały do Łasku
W Sejmie o Patriotach
Noc, która przeszła do narodowej legendy
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Włoskie Air Policing w Polsce
Polsko-koreańska debata
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Pioruny w linii
Śladem profesjonalistów
Narada byłych szefów BBN-u
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Ryzykowna gra ajatollahów
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Kolejne Abramsy dla Polski
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Zostań szeregowym zawodowym!
Kolejne Rosomaki WEM
Nowy wymiar sił powietrznych
Polski duch w Londynie
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
NATO pozostaje w gotowości
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Upadek mitu mocarstwa
Koreański sprzęt już w Polsce
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Siedemnastka gotowa na Liban
Dodatek za ochronę granicy
„Albatros” pisze swoją historię
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Ukraina otrzyma Patrioty?
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Abramsy w porcie
Artyleria na Marsie
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO