moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lotnik potrzebuje pomocy

Lot symulatorem F-16, wejście do kabiny myśliwca, a także rozmowy z pilotami, technikami i nawigatorami – takie atrakcje czekają na zwycięzców aukcji charytatywnych zorganizowanych dla chorego na raka lotnika z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Pasjonaci lotnictwa mogą spełnić swoje marzenie i jednocześnie pomóc zebrać pieniądze na operację ratującą życie.

Kilka miesięcy temu mł. chor. Przemysław Frątczak zaczął odczuwać ból brzucha, z czasem dolegliwości stawały się coraz większe i zaczęły utrudniać funkcjonowanie. Chor. Frątczak nie zwlekał i zgłosił się do lekarza, który natychmiast skierował go do szpitala na badania. Po kilku dniach lekarze postawili diagnozę. – Okazało się, że to nowotwór złośliwy, międzybłoniak – mówi mł. chor. Mateusz Perederij, kolega mł. chor. Frątczaka z jednostki. Niestety, w Polsce tego typu nowotwór leczy się tylko paliatywnie. – Przemek jest z tych, którzy się nie poddają. Nawiązał kontakt z kliniką w Mediolanie, która specjalizuje się w leczeniu tego typu nowotworu i leczy pacjentów z całej Europy. Tamtejsi lekarze podjęli się również leczenia Przemka – opowiada młodszy chorąży Perederij. – Aby uratować jego życie, niezbędna jest operacja, która musi zostać przeprowadzona jak najszybciej. Problem w tym, że szanse na refundację leczenia we Włoszech są niemal zerowe – dodaje.

Żołnierz potrzebuje 600 tys. zł na opłacenie kosztów terapii i pobytu w szpitalu. Kolega Przemka zorganizował więc zbiórkę na portalu Zrzutka.pl. – Pierwsze pieniądze zaczęły wpływać miesiąc temu, ale w międzyczasie dowiedzieliśmy się, że czasu jest mniej, niż sądziliśmy, operację trzeba wykonać szybciej, niż początkowo zakładano. Przemek nie mógł czekać i pożyczył pieniądze. Dziś jest już we Włoszech, zajmują się nim najlepsi specjaliści. Zbiórka jednak trwa, a to, co zbierzemy, będzie spłatą jego długu – mówi Mateusz Perederij.

Do akcji dołączyła m.in. 31 Baza Lotnictwa Taktycznego. – Oczywiście, że nie zostawimy bez pomocy naszego żołnierza – mówi kpt. Robert Filipczuk, oficer prasowy jednostki. – Zorganizowaliśmy dwie aukcje internetowe, w których do wygrania jest jednodniowy pobyt w naszej bazie. Zwycięzca może zabrać ze sobą czworo znajomych – dodaje oficer. Odwiedzą jednostkę podczas szkolenia lotniczego, więc będą mogli obserwować starty i lądowania F-16. Planowane jest też spotkanie z pilotem myśliwca oraz wizyta na wieży Wojskowego Portu Lotniczego, skąd rozciąga się widok na pas startowy. – Na pewno będzie możliwość wejścia do kabiny samolotu – zapewnia kpt. Filipczuk. Oficer zachęca do wzięcia udziału w licytacjach, bo jak przyznaje, okazja do wejścia na teren bazy właściwie się nie zdarza. Aukcja zakończy się wieczorem 10 lipca.

W pomoc choremu żołnierzowi włączył się również Piotr Łysakowski, fotograf lotniczy, autor wielu zdjęć F-16. – Każdemu, kto wpłaci co najmniej 100 zł na zbiórkę dla Przemka, oferuję jedno z moich zdjęć F-16 w pełnej rozdzielczości, gotowe do dużego wydruku – mówi fotograf.

Przyjaciele Przemka zorganizowali także inne aukcje, na których można wygrać na przykład koszulkę piłkarską z podpisami kadry reprezentacyjnej kobiet w piłce nożnej i innych sportowców, zestaw gadżetów z Tiger Meet 2018 oraz kubki, smycze, notatniki z logo lotniczych jednostek. – Zapraszamy do licytowania i wpłacania pieniędzy na zrzutkę. Musimy pomóc Przemkowi – mówi Mateusz Perederij. – Jego córeczki nie mogą stracić taty – dodaje żołnierz.

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Ameryka daje wsparcie
 
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ratownicy na medal
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Podróż po AWACS-ie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nie szpital, a instytut
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ostatnia droga Pileckiego
WAM wraca po latach
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Przysięga w Limanowej
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Cień atomowej zagłady
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wszystkie misje AWACS-a
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO