moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi z Javelinami

Zajęcia z gwardzistami ze Stanów Zjednoczonych oraz żołnierzami Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu trwały od świtu do nocy. Terytorialsi z Podlasia i Lubelszczyzny dokładnie poznali Javeliny i zasady ich użycia. WOT zapowiadają, że do końca roku zostanie wyszkolonych ponad tysiąc operatorów tego sprzętu.

Pierwszy z serii – prowadzonych przez amerykańskich instruktorów – kursów na operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin odbył się pod koniec maja. Wzięli w nim udział terytorialsi z dwóch brygad obrony terytorialnej: Podlaskiej i Lubelskiej. Zasad obsługi wyrzutni Javelin uczyli instruktorzy z 33 Brygady Gwardii Narodowej w Illinois oraz z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. – Szkolenie było podzielone na dwa etapy, czyli zajęcia teoretyczne i praktyczne – mówi Damian, który w 2 Lubelskiej BOT dowodzi plutonem w kompanii lekkiej piechoty, a w maju uczestniczył w kursie. – Mieliśmy bardzo dobrych nauczycieli, którzy nie tylko mają wiedzę, ale też potrafią ją przekazać. Bardzo zależało im, żebyśmy maksymalnie skorzystali na szkoleniu. Na przykład ci, którzy czuli potrzebę uzupełnienia wiedzy, mogli przez całą noc, po skończonych zajęciach, ćwiczyć pod okiem instruktorów na trenażerach Javelinów – mówi Damian.

Podczas zajęć teoretycznych terytorialsi poznawali budowę sprzętu, jego przeznaczenie oraz zasady jego użycia. – Uczyliśmy się też rozpoznawania sylwetek pojazdów państw, przede wszystkim z bloku wschodniego – dodaje Damian.

Zajęcia na trenażerach polegały na wykonywaniu zadań zawartych w scenariuszach. – Symulatory wyglądały właściwie jak prawdziwe wyrzutnie. Instruktorzy mieli możliwość dodania nowych elementów do scenariusza, dzięki czemu zajęcia nie były monotonne, choć musieliśmy się maksymalnie skupić – ocenia żołnierz WOT. Jak to wyglądało? – Widzieliśmy na przykład kolumnę pojazdów, a my musieliśmy zdecydować, który z nich jest najbardziej niebezpieczny i trzeba go zniszczyć w pierwszej kolejności – wyjaśnia Damian. Żołnierze mieli również zadania fizyczne. – Wkładaliśmy kamizelkę, hełm, broń, sprzęt i zajmowaliśmy jedno stanowisko ogniowe, a potem kolejne. Dostaliśmy naprawdę w kość, bo to ciężki sprzęt, ale nie słyszałem, by ktokolwiek narzekał – wspomina Damian.

Kurs kończył się egzaminem. Pierwsze pytania dotyczyły pokazywanych sylwetek pojazdów wojskowych. – Między wyświetleniem jednego a drugiego slajdu mieliśmy na odpowiedź około 8 s – mówi Damian. Następnie przez lornetki oglądali modele 3D pojazdów, których nazwy musieli podać. Ostatni etap odbywał się na symulatorze. Każdy miał przejść jedenaście scenariuszy sprawdzających czy potrafią właściwie reagować w danych sytuacjach. Zaliczenie wszystkich etapów oznaczało zdany egzamin. Na czterdzieści osób, które wzięły udział w szkoleniu, kilkunastu osobom nie udało się zdać finalnego testu.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej typu „odpal i zapomnij”. Jest on naprowadzany za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska obrony terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, która umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległość ponad 4 km. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. Do końca sierpnia 2022 roku zorganizowanych zostanie kilkanaście edycji kursów dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, ratowników pola walki oraz snajperów, w których weźmie udział łącznie ponad 800 terytorialsów z różnych brygad obrony terytorialnej z całego kraju.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Układ nerwowy Mieczników
 
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Pływacy i maratończycy na medal
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
Pierwsi na oceanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rajd ku czci saperów
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojskowe Oscary przyznane!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zapraszamy na Festiwal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Abramsy w pętli
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
Uwaga, transformacja!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
I zdobyliśmy!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO