moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski

„Renegade/Sarex ’22” pokazały, jak ważna jest koordynacja działań wojska, służb mundurowych i cywilnych służb ratowniczych – podkreślali uczestnicy konferencji podsumowującej ćwiczenia, które miały sprawdzić gotowość do reagowania na sytuacje kryzysowe. O wynikach i wnioskach mówili m.in. wojskowi dowódcy, policjanci i strażacy.

– Nasze ćwiczenia przeznaczone są przede wszystkim dla służb ratowniczych morskich i powietrznych oraz ich koordynatorów – mówił gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, podsumowując zakończony dziś „Renegade/Sarex ’22”. Organizowane przez DORSZ ćwiczenia odbyły się już po raz 15.

W tym roku wzięło w nich udział ponad 1000 osób, żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej, ratownicy, pracownicy samorządów. Celem było przede wszystkim zgranie współpracy i sprawdzenie zdolności do współdziałania służb mundurowych ze środowiskiem cywilnym. – Scenariusz co roku jest inny, a osoby, które go przygotowują, stawiają uczestnikom coraz większe wymagania, dzięki temu każda edycja jest bardziej wymagająca i przynosi coraz lepsze rezultaty – informował gen. Piotrowski podczas konferencji w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Trwające tydzień ćwiczenia odbywały się m.in. na Bałtyku, gdzie według scenariusza uległ awarii okręt podwodny, a także wśród lasów nieopodal Świdwina, tam z kolei szukano zaginionego podczas akcji ratowniczej śmigłowca Anakonda. Z kolei na Lotnisku Chopina w Warszawie pojawili się antyterroryści, ponieważ „uprowadzono” samolot rejsowy.

Płk Marcin Szafraniec z Szefostwa Obrony Powietrznej DORSZ, który kierował pracami zespołu przygotowującego ćwiczenia, podkreślał, że przede wszystkim stawiano na wysoki realizm. Zarówno przy opracowywaniu scenariuszy, jak i wyborze miejsc, w których odbywały się ćwiczenia.

Jak wypadły działania służb? Gen. Piotrowski przyznał, że zadania były złożone, ale udało się zrealizować wszystkie. Jednocześnie dowódca operacyjny dodał, że w ratownictwie i w kwestii koordynacji służb ratowniczych jest jeszcze wiele do zrobienia, tym bardziej że życie podsuwa coraz to nowe scenariusze, dotyczące np. wypadków komunikacyjnych czy katastrof. Jednocześnie gen. Piotrowski zaznaczył, że społeczeństwo jest coraz lepiej przygotowane do udzielania pierwszej pomocy i dbania o swoje bezpieczeństwo.

O wadze koordynacji działań służb mówił także ppłk Jacek Wrotniewski z Dowództwa WOT. Terytorialsi również brali udział w „Renegade/Sarex ’22”. – Wydzieliliśmy naziemne zespoły poszukiwawczo-ratownicze wspierane przez pododdziały z WOT-u, w sumie około 150 osób – podał ppłk Wrotniewski. Dodał, że manewry pozwoliły skonfrontować procedury z rzeczywistością.

Wojskowych wspierały cywilne służby mundurowe, m.in. 300 policjantów z 80 pojazdami, śmigłowcem i bezzałogowcami uczestniczyło w poszukiwaniach zaginionych osób, negocjacjach z porywaczami samolotu, działaniach pościgowych i antyterrorystycznych.

Jak bardzo takie szkolenia są potrzebne, pokazał przykład strażaków. – Techniki gaśnicze przećwiczone w tym roku podczas jednego z epizodów wykorzystaliśmy jeszcze tego samego dnia w czasie akcji gaszenia pożaru w powiecie grójeckim. Bez takich ćwiczeń bylibyśmy gorzej przygotowani – podkreślał st. bryg. Marcin Kucharski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

W tegorocznym „Renegade/Sarex” wzięli udział m.in.: Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego, Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego, Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego, lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze, wojska obrony terytorialnej, poszukiwawczo-ratownicze jednostki Marynarki Wojennej RP, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Straż Pożarna i Policja.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Co Polska oferuje na Eurosatorach
Niebo bez dominacji
Szermierze i pięściarki na podium
Stała baza wojsk USA w Polsce
Koło zamachowe gospodarki
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Ratunek na polu walki
„Strzała weterana” spaja środowisko
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Prezydent z wizytą w Orzyszu
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Apetyt Smoka rośnie
Minister obrony RFN w Polsce
Mundur, medale i duma
AMW oferuje mieszkania
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Królestwo pojazdów
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Równanie z „Iksem”
Umowa na pociski do Patriotów
Pancerny Poznań
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Sportowe jubileusze
Polska szykuje się do produkcji Panter
Generał z cienia
Powietrzne cysterny dla Polski
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Zełenski traci Order Orła Białego?
Premier powołał nową wiceminister obrony
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Śmierć w sercu Azji
Zbrodnicza farsa
Ważne decyzje w Brukseli
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Innowacje dla bezpieczeństwa
Na straży nieba
Bez zmian w emeryturach
Święto DGRSZ
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Wsparcie ma znaczenie
Podróż w ciemność
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polski wkład w operację „Overlord”
Orka tuż, tuż
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Sojusz Madrytu i Warszawy
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Krok w stronę pokoju
Marsz gąsienicowych kolumn
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kraków zaprosił weteranów
Podchorążowie w dżungli
F-35 Changes Everything
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Sonda dla Jastrzębia
Trening działań połączonych
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO