moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski

„Renegade/Sarex ’22” pokazały, jak ważna jest koordynacja działań wojska, służb mundurowych i cywilnych służb ratowniczych – podkreślali uczestnicy konferencji podsumowującej ćwiczenia, które miały sprawdzić gotowość do reagowania na sytuacje kryzysowe. O wynikach i wnioskach mówili m.in. wojskowi dowódcy, policjanci i strażacy.

– Nasze ćwiczenia przeznaczone są przede wszystkim dla służb ratowniczych morskich i powietrznych oraz ich koordynatorów – mówił gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, podsumowując zakończony dziś „Renegade/Sarex ’22”. Organizowane przez DORSZ ćwiczenia odbyły się już po raz 15.

W tym roku wzięło w nich udział ponad 1000 osób, żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej, ratownicy, pracownicy samorządów. Celem było przede wszystkim zgranie współpracy i sprawdzenie zdolności do współdziałania służb mundurowych ze środowiskiem cywilnym. – Scenariusz co roku jest inny, a osoby, które go przygotowują, stawiają uczestnikom coraz większe wymagania, dzięki temu każda edycja jest bardziej wymagająca i przynosi coraz lepsze rezultaty – informował gen. Piotrowski podczas konferencji w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Trwające tydzień ćwiczenia odbywały się m.in. na Bałtyku, gdzie według scenariusza uległ awarii okręt podwodny, a także wśród lasów nieopodal Świdwina, tam z kolei szukano zaginionego podczas akcji ratowniczej śmigłowca Anakonda. Z kolei na Lotnisku Chopina w Warszawie pojawili się antyterroryści, ponieważ „uprowadzono” samolot rejsowy.

Płk Marcin Szafraniec z Szefostwa Obrony Powietrznej DORSZ, który kierował pracami zespołu przygotowującego ćwiczenia, podkreślał, że przede wszystkim stawiano na wysoki realizm. Zarówno przy opracowywaniu scenariuszy, jak i wyborze miejsc, w których odbywały się ćwiczenia.

Jak wypadły działania służb? Gen. Piotrowski przyznał, że zadania były złożone, ale udało się zrealizować wszystkie. Jednocześnie dowódca operacyjny dodał, że w ratownictwie i w kwestii koordynacji służb ratowniczych jest jeszcze wiele do zrobienia, tym bardziej że życie podsuwa coraz to nowe scenariusze, dotyczące np. wypadków komunikacyjnych czy katastrof. Jednocześnie gen. Piotrowski zaznaczył, że społeczeństwo jest coraz lepiej przygotowane do udzielania pierwszej pomocy i dbania o swoje bezpieczeństwo.

O wadze koordynacji działań służb mówił także ppłk Jacek Wrotniewski z Dowództwa WOT. Terytorialsi również brali udział w „Renegade/Sarex ’22”. – Wydzieliliśmy naziemne zespoły poszukiwawczo-ratownicze wspierane przez pododdziały z WOT-u, w sumie około 150 osób – podał ppłk Wrotniewski. Dodał, że manewry pozwoliły skonfrontować procedury z rzeczywistością.

Wojskowych wspierały cywilne służby mundurowe, m.in. 300 policjantów z 80 pojazdami, śmigłowcem i bezzałogowcami uczestniczyło w poszukiwaniach zaginionych osób, negocjacjach z porywaczami samolotu, działaniach pościgowych i antyterrorystycznych.

Jak bardzo takie szkolenia są potrzebne, pokazał przykład strażaków. – Techniki gaśnicze przećwiczone w tym roku podczas jednego z epizodów wykorzystaliśmy jeszcze tego samego dnia w czasie akcji gaszenia pożaru w powiecie grójeckim. Bez takich ćwiczeń bylibyśmy gorzej przygotowani – podkreślał st. bryg. Marcin Kucharski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

W tegorocznym „Renegade/Sarex” wzięli udział m.in.: Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego, Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego, Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego, lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze, wojska obrony terytorialnej, poszukiwawczo-ratownicze jednostki Marynarki Wojennej RP, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Straż Pożarna i Policja.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Przeciwko czerwonemu imperium zła
 
B9 stawia na solidarność
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Razem gotowi na wszystko
Maszerowali, lecz nie ginęli
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Gotowi na dyżur w SON
Więcej miejsc na studiach w LAW
Polska potrzebna od zaraz
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Śladem profesjonalistów
Topaz dla Bułgarii
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Słowa jak pociski
WOT i „Anakonda”
Nowy regulamin dla żołnierzy
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Nowy wymiar wojska
„Anakonda” inna niż wszystkie
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Wojsko poza schematem
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Litwini kupią zestawy Grom
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Obrady Grupy Północnej w Polsce
D-Day, czyli aliancki sukces
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Finlandia w NATO
Piekielny ogień dla polskiej armii
Polska wśród światowych liderów
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Do końca walczył z tyranią
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Amunicja dla artylerzystów
Najsprawniejsi wieloboiści
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Przysięga dobrowolsów
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Wojny wygrywają logistycy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO